Dzisiaj jest środa 27 stycznia 2021, imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17186) SPORT FORUM FIRMY (5576) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -1oC
Jutropogoda
1 / -3oC
Pojutrzepogoda
-1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Farmy fotowoltaicznej nie będzie. Nie było większo ... (3)Stawka opłaty deszczowej przyjęta. Tym razem zgodn ... (1)

Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem. Sprawdźcie jakie

Dodano: 31.03.2020 14:04

Rząd wprowadził kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem. Oto szczegółowe zalecenia.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Przemieszczać się możesz w przypadku: dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością), wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu), załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi). Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r. Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób – jedynie rodziny są wyjęte spod tego ograniczenia i mogą poruszać się w większych grupach. Ważne! 2 metry – minimalna odległość między pieszymi Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

Ograniczenie dotyczy: przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego Na czym polega? Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach: dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Obowiązuje do: odwołania

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH

Ograniczenie dotyczy: przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Nie będzie można także korzystać z rowerów miejskich. Obowiązuje do: odwołania

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym. Na czym polega? W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE

Ograniczenie dotyczy: przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym. Na czym polega? W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. Obowiązuje: od 2 kwietnia 2020 r. Ważne! Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ

Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Na czym polega? Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Wyłączone są: zakłady pracy. Pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak: stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

GALERIE HANDLOWE

Ograniczenie dotyczy: działalności galerii i centrów handlowych. Na czym polega? Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże: spożywcza, kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw. Obowiązuje do: do odwołania. Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

Ograniczenie dotyczy: liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie Na czym polega? Sklepy i punkty usługowe Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Godziny dla seniorów W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia. Targi Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Placówki pocztowe Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób. Obowiązuje do: odwołania

WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE

Na czym polega? W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Obowiązuje do: odwołania

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU

Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. Obowiązuje do: odwołania UROCZYSTOŚCI RELGIJNE Ograniczenie dotyczy: udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym. Na czym polega? W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy). Obowiązuje do: 11 kwietnia 2020 r. Ważne! Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

GRANICE POLSKI

Ograniczenie dotyczy: przekraczania granic Polski przez cudzoziemców Na czym polega? Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie: obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, osoby, które posiadają Kartę Polaka, dyplomaci, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35), cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów. Ważne! Transport cargo działa normalnie. Obowiązuje do: 13 kwietnia 2020 r.

ZDALNE NAUCZANIE – LEKCJE W INTERNECIE

Ograniczenie dotyczy: zajęć w szkołach i na uczelniach Zalecenia: Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową. Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r. Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA Ograniczenie dotyczy: działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli. Zalecenia: Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Kwestia ponoszenie opłat przez rodziców w czasie ich zawieszenia, powinna zostać uregulowana w statucie żłobka, jak również w umowie z rodzicami. Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r. Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

GASTRONOMIA

Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów. Zalecenia: Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu. Obowiązuje do: odwołania.

KULTURA

Ograniczenie dotyczy: działalności instytucji kultury Zalecenia: Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych. Obowiązuje do: odwołania. Ważne! Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne. KWARANTANNA Ograniczenie dotyczy: osób, które: wracają z zagranicy, miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem, przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020), mieszkają z osobą, która będzie kierowana od 1 kwietnia na kwarantannę (przepis wchodzi w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną). Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas: w żadnym wypadku nie można opuszczać domu, spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane, w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie, w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać. Obowiązuje do: odwołania. Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna. Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

 

  • Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem. Sprawdźcie jakie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:koronawirus,   obostrzenia,   epidemia,   rząd,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

to jest DEBILNE ! kolejka do sklepu dobre 70 metrów większość to starzy ludzie ! czy oni robią zakupy na miesiąc do przodu ? NIE! to chyba selekcja naturalna starych ludzi ! bochenka chleba do pracy nie mogę kupić bo 20 Grażyn w kolejce i 10 Januszów po pifko bo kolejka to trzeba postać. Niech się skończy w końcu to szambo, takie cyrki to tylko w Wielkopolsce (chodzi o głupich ludzi) bo takich nie sieją tylko sami się rodzą
Dodano: 31.03.2020 15:32    Przez: _k***siarz_
wszystkie dane spływają do rządu- czyli ukrywają dane jeżeli trzeba wprowadzać nowe obostrzenia, jutro swoim wielbicielom bredzącym o PO powiedzą że reagowali odpowiednio wcześniej ,a ci będą im bić brawo . gospodarka pada, Morawiecki mówi o oszczędnościach w samorządach- ale 13 emerytura wypłacana , a 500 plus nie modyfikowane -Morawiecki nadal może pobierać, 13- pensja górników nie zagrożona ,oderwany od rzeczywistości Duda bredzi że jeżeli można chodzić do sklepów , można zorganizować wybory , żyjecie w pisowskim bur***u ,ale nadal macie wywieszone plakaty dudy, nadal pis ma poparcie ponad 40 % , nadal bredzicie o PO- co musi się stać żebyście zrozumieli że przejedliśmy zyski z koniunktury a dzisiaj nie ma na nic - jutro zadłużamy się i drukujemy pieniędzy- co musi się stać ? Wenezuela II ?
Dodano: 31.03.2020 15:38    Przez: antypis

KOMENTARZE

to jest DEBILNE ! kolejka do sklepu dobre 70 metrów większość to starzy ludzie ! czy oni robią zakupy na miesiąc do przodu ? NIE! to chyba selekcja naturalna starych ludzi ! bochenka chleba do pracy nie mogę kupić bo 20 Grażyn w kolejce i 10 Januszów po pifko bo kolejka to trzeba postać. Niech się skończy w końcu to szambo, takie cyrki to tylko w Wielkopolsce (chodzi o głupich ludzi) bo takich nie sieją tylko sami się rodzą
Dodano: 31.03.2020 15:32    Przez: _k***siarz_
avatar antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypisantypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis antypis Dodano Przez: antypis Dobre, nie? Niech ktoś teraz spróbuje to podważyć. Sama prawda i tylko prawda 24 na dobę.
Dodano: 31.03.2020 16:37    Przez: Józef Bąk
wszystkie dane spływają do rządu- czyli ukrywają dane jeżeli trzeba wprowadzać nowe obostrzenia, jutro swoim wielbicielom bredzącym o PO powiedzą że reagowali odpowiednio wcześniej ,a ci będą im bić brawo . gospodarka pada, Morawiecki mówi o oszczędnościach w samorządach- ale 13 emerytura wypłacana , a 500 plus nie modyfikowane -Morawiecki nadal może pobierać, 13- pensja górników nie zagrożona ,oderwany od rzeczywistości Duda bredzi że jeżeli można chodzić do sklepów , można zorganizować wybory , żyjecie w pisowskim bur***u ,ale nadal macie wywieszone plakaty dudy, nadal pis ma poparcie ponad 40 % , nadal bredzicie o PO- co musi się stać żebyście zrozumieli że przejedliśmy zyski z koniunktury a dzisiaj nie ma na nic - jutro zadłużamy się i drukujemy pieniędzy- co musi się stać ? Wenezuela II ?
Dodano: 31.03.2020 15:38    Przez: antypis
avatar antypis Jedyna i cała prawda zawarta w tym słowotoku to Dodano: 31.03.2020 15:38 Przez: antypis. Lemingom to wystarczy, bo kumate umiarkowanie, a może mniej. Chociaż samo antypis tysiąc razy powtórzone zawarło by więcej prawdziwej treści. Zamieszcze poniżej i zobaczymy jak skutkuje.
Dodano: 31.03.2020 16:33    Przez: Józef Bąk
Trzymają za mordy, coraz więcej zakazów, przecież trzeba w maju przeprowadzić wybory, Panisko na Nowogrodzkiej tak sobie obmyśliło, żeby Dudka tego gościa bez honoru, dwulicową maronetkę, słupa wywindować ponownie na 5 lat na pseudo prezydenta.
Dodano: 01.04.2020 08:42    Przez: gembird12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.