Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17289) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Kredyt czy pożyczka do 10 000 zł?

Materiał promocyjny

Dodano: 31.03.2020 18:06

Niespotykana szansa, oferta last minute, promocja lub nagła potrzeba, a w portfelu pusto? Potrzebujesz 10 000 złotych na realizację swoich marzeń? Taką kwotę możesz zdobyć dzięki pożyczce pozabankowej lub kredycie bankowym. Która oferta jest lepsza?

Na rynku istnieją dwie możliwości bezpiecznego pozyskania dodatkowej gotówki: pożyczka i kredyt. Choć z pozoru oferty są bardzo podobne, zasady ich udzielania są zupełnie inne. Jeśli nie chcesz stracić pieniędzy, dobrze przeanalizuj dostępne oferty. Pomoże ci w tym krótki poradnik.

Pożyczki 10 000 zł – z czym się wiążą?
Jak wyjaśnia ekspert marki pozyczkaratunkowa.pl, pożyczka regulowana jest przez przepisy kodeksu cywilnego oraz Ustawę o kredycie konsumenckim (jeśli kwota zobowiązania nie przekracza 255 550 zł). Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pożyczkobiorca nie musi deklarować celu, na który przeznaczy pieniądze.

Od pożyczkodawcy zależy, czy przekaże pieniądze odpłatnie czy bezpłatnie. Jeśli pożyczone pieniądze pochodzą, np. od rodziny lub przyjaciół, zazwyczaj pożyczający nie płaci im dodatkowej gotówki za udzielenie pożyczki. Jednak ta kwestia zależy od wcześniejszych ustaleń między zainteresowanymi.

Nie spłacam pożyczki – co dalej?
Co w przypadku, kiedy pożyczkobiorca nie spłaca należytej gotówki? To zależy od zapisów w umowie. Jeśli strona zadeklarowała, że podda się egzekucji, sprawę przejmuje firma windykacyjna. Jeśli pożyczkobiorca wniósł weksel, zastaw lub poręczenie, wtedy rozwiązanie jest proste: strona pożyczająca pieniądze zajmuje wniesione dobra. Jednak nie warto odwlekać spłaty. Brak wpłat w określonym terminie pogarsza opinię o pożyczkobiorcy i może utrudniać wzięcie kolejnej pożyczki.

Pożyczka do 10 000 złotych – dodatkowe koszty
Jeśli zdecydowałeś się pożyczyć pieniądze w firmie pozabankowej, czekają cię dodatkowe koszty. Warto dokładnie sprawdzić, za co pożyczkodawca nalicza opłaty. Ostateczną kwotę do spłaty wylicza się na podstawie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jej wartość narzuca firma.

W zależności od wybranego okresu kredytowania (a może to być zarówno 3 miesiące, jak i 48 miesięcy) będzie zmieniać się zarówno wysokość miesięcznej raty, jak i wartość RRSO.

Ile zapłacisz za pożyczkę?
Aby w pełni zdać sobie sprawę z kosztów pożyczki, warto spojrzeć na poniższy przykład.

Przykład 1.

Klient zawiera pożyczkę na 10 000 złotych.

  • W przypadku 6 miesięcznego okresu, RRSO wynosi 8,94%. Dodatkowe koszty wynoszą 248 zł.
  • Jeśli pożyczka została udzielona na rok, RRSO ma wartość 9,57%. W tej wersji klient zapłaci dodatkowe 500 zł.
  • Natomiast, przy pożyczce na 2 lata RRSO będzie wynosić 9,81%. Rata jest niewielka, a cały koszt pożyczki wynosi mniej niż tysiąc złotych, co daje zaledwie 40 zł więcej co miesiąc.

Cały proces brania pożyczki oparty jest na przepisy polskiego prawa. Nie ma mowy o ukrytych kosztach lub dodatkach.

Kredyt gotówkowy
Inną możliwością na zdobycie pieniędzy jest wzięcie kredytu gotówkowego 10 000 złotych w banku. W tym przypadku pod uwagę brane są przepisy prawa bankowego.

W związku z tym kredyt:

  • jest udzielany na konkretny cel, ustalony w umowie kredytowej,
  • ma określony czas trwania.

Dodatkowo kredytobiorca zobowiązany jest do wykorzystania pieniędzy w sposób, który określił i w czasie, który wyznaczył bank. Musi również zwrócić pożyczone pieniądze wraz z ich kosztami, tj. odsetkami oraz opłacić prowizję w określonym czasie.

Zabezpieczenie kredytu
Zdarza się, że ktoś zapomni o zbliżającej się racie lub utraci płynność gotówkową. W takim przypadku bank szybko upomni się o należytą kwotę.
Jednak, na wypadek zdarzeń losowych, bank się zabezpiecza. Kredyt najczęściej opierany jest na hipotece, gwarancji akredytowej lub bankowej. Dzięki temu firma ma pewność, że otrzyma z powrotem swoją gotówkę.

Opłata za kredyt hipoteczny
Inaczej niż w przypadku pożyczki 10 000 złotych, kredyt nie jest tak przejrzystą ofertą. Jego warunki opierają się na wewnętrznej polityce banku. Najczęściej do kosztów kredytu należy doliczyć:

  • odsetki od pobranej kwoty,
  • prowizję,
  • opłatę przygotowawczą,
  • ubezpieczenie.

Oferta banku przygotowywana jest indywidualnie. Placówka bierze pod uwagę również takie czynniki jak: historia kredytowa, zabezpieczenie czy sytuacja gospodarcza państwa.

Kredyt czy pożyczka?
Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie co jest lepsze – kredyt czy pożyczka. Wszystko zależy od sytuacji finansowej klienta, jego wiarygodności, możliwości finansowych oraz celu pożyczki. Przy poszukiwaniach łatwego źródła dochodu warto wziąć pod uwagę wszystkie opcje i wybrać najtańszą lub najbardziej odpowiednią dla domowego budżetu.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:kredyt,   pożyczka,   finanse osobisteDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.