Dzisiaj jest środa 2 grudnia 2020, imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16993) SPORT FORUM FIRMY (5548) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / -3oC
Jutropogoda
-1 / 0oC
Pojutrzepogoda
3 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spłonął autobus PKS. Strażacy gasili też samochód ... (5)Rozwinął skrzydła. Uczestnik projektu został pilot ... (1)

Obowiązek noszenia masek. List otwarty lekarzy PPOZ do premiera

Dodano: 1.04.2020 09:48
Źródło: LM.pl

Lekarze rodzinni apelują o wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek ochraniających nos i usta w miejscach publicznych oraz zakładach pracy. List w tej sprawie trafił do premiera, ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Medycy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w liście otwartym podkreślają, że odpowiedzialne noszenie masek pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zwracają jednocześnie uwagę, że m.in. w Chinach maski trzeba nosić pod rygorem dużych restrykcji.

- Obowiązek ten wprowadzają kolejne kraje, również i w Europie: Włosi, Czesi, Brytyjczycy. My natomiast ciągle słyszymy, że jest to niepotrzebne, maseczki przeznaczone są tylko dla chorych, osób się nimi opiekujących oraz służb z nimi się stykających. Tymczasem zagrożenie sięgnęło zenitu. Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół: gdy zarażony, chory, a także nosiciel kicha, kaszle, a nawet tylko mówi. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin.  Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka nie musi być najwyższej jakości. Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa. To jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka - naszym zdaniem - jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć  - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ apelują do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Łukasza Szumowskiego o wprowadzenie obowiązku noszenia masek, a do wszystkich: „Polacy zostańcie w domu! Starsi, młodsi! A jeżeli już musicie wyjść to zawsze w maseczce, zasłaniając nos i usta! Chrońmy siebie nawzajem!“

  • Obowiązek noszenia masek. List otwarty lekarzy PPOZ do premiera

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Niech mi powie ten lekarz gdzie kupić te maski
Dodano: 1.04.2020 12:34    Przez: ~brak maski
Polska bogata to stać na 38 mln maseczek dla ludzi za darmo powinno być
Dodano: 1.04.2020 12:42    Przez: paweł jeckson
EM Obowiązkowe noszenie maseczek powinno być już dawno wprowadzone.JEDNAK ZE WZGLĘDU NA ICH BRAK!!!wmawia się nam, że ludzie zdrowi nie muszą ich nosić! MASECZKI TOPODSTAWA!!!BIERZMY PRZYKLAD Z CHIN!!!Na bazarze V oś krawcowe szyją maseczki bawełniane jednowarstwowe i dwuwarstwowe po 3zl. Napewno w innych punktach krawieckich w Koninie też szyją. Trzeba po prostu się rozejrzeć.Można też samemu zrobić.RATUJMY SIĘ!!!JUŻ OD TERAZ ZACZNIJMY NOSIĆ MASECZKI!!!
Dodano: 1.04.2020 15:43    Przez: ~EM
Teraz najważniejszą naszą potrzebą życiową jest ŻYCIE!!!
Dodano: 1.04.2020 16:14    Przez: ~pesymista
Tu jest Polska a nie Chiny
Dodano: 1.04.2020 10:31    Przez: ~Janusz Nosacz

KOMENTARZE

Tu jest Polska a nie Chiny
Dodano: 01.04.2020 10:31    Przez: ~Janusz Nosacz
Niech mi powie ten lekarz gdzie kupić te maski
Dodano: 01.04.2020 12:34    Przez: ~brak maski
Dla chcącego, nic trudnego. A jeśli czas w dostawie do aptek opóźnia się lub są ograniczenia, to można uszyć sobie. Zawsze to bezpieczniej.
Dodano: 01.04.2020 15:54    Przez: Syla
Polska bogata to stać na 38 mln maseczek dla ludzi za darmo powinno być
Dodano: 01.04.2020 12:42    Przez: paweł jeckson
maseczki są naprawdę konieczne i jestem bardzo przerażona, że ludzie w Koninie np w sklepach ich nie noszą, nikt nie wie kto jest chory , o pandemii było wiadomo już od dawna więc trzeba było się zaopatrzyć w maseczki, dziwne , że dużo osób jakoś je zdobyło, więc jeśli ktoś chciał to ma, Ci co nie mają nie powinni w ogóle wychodzić w miejsca publiczne, aby nie przynosić zagrożenia innym i sobie, w pracy powinien koniecznie zapewnić pracodawca, maseczka to podstawowy i niezbędny środek ochrony i higieny!
Dodano: 01.04.2020 15:41    Przez: nie wychódź bez maski!
EM Obowiązkowe noszenie maseczek powinno być już dawno wprowadzone.JEDNAK ZE WZGLĘDU NA ICH BRAK!!!wmawia się nam, że ludzie zdrowi nie muszą ich nosić! MASECZKI TOPODSTAWA!!!BIERZMY PRZYKLAD Z CHIN!!!Na bazarze V oś krawcowe szyją maseczki bawełniane jednowarstwowe i dwuwarstwowe po 3zl. Napewno w innych punktach krawieckich w Koninie też szyją. Trzeba po prostu się rozejrzeć.Można też samemu zrobić.RATUJMY SIĘ!!!JUŻ OD TERAZ ZACZNIJMY NOSIĆ MASECZKI!!!
Dodano: 01.04.2020 15:43    Przez: ~EM
Teraz najważniejszą naszą potrzebą życiową jest ŻYCIE!!!
Dodano: 01.04.2020 16:14    Przez: ~pesymista
Owszem, ale ustalcie stałą, niską cenę na te maseczki, bo ceny już są nieadekwatne do kosztów produkcji i dystrybucji. Lekarze i aptekarze zwęszyli interes kosztem zwykłych ludzi. Jak zwykle.
Dodano: 02.04.2020 04:07    Przez: Hor. Bez
super,tylko skąd wziąć te maseczki skoro dla służby zdrowia ich brakuje...Może niech maDki, które siedzą z bąbelkami w domu i kasują 500 zaczną je szyć zamiast robić pazury. ;-)
Dodano: 02.04.2020 12:32    Przez: Ropuch
Zasrany lm wszystkie komentarze nie słuszne usunięte
Dodano: 02.04.2020 13:48    Przez: ~wolne media

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.