Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17227) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Obraz współczesnej Polski – podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego POLSKA-KONTEKSTY

Materiał promocyjny

Dodano: 4.04.2020 16:25

Czego dowiadujemy się o naszym kraju z nadesłanych zdjęć? Jakie wątki interesowały twórców i co z tego wynika? Dokument ma być przecież źródłem wiedzy o otaczającej rzeczywistości. O tych i wielu innych kwestiach związanych z Konkursem opowiada Marek Lapis – wybitny fotoreporter, dokumentalista, przewodniczący Jury. Oglądajmy to razem, w imieniu Centrum Kultury i Sztuki zapraszają dyrektor Justyna Kałużyńska oraz Renata Rudowicz – opiekunka Konkursu. 

W tym roku jurorzy - Marek Lapis, Marcin Sauter i Stanisław Kulawiak - przeanalizowali ponad 360 prac 68 autorów i zgodnie przyznają, że uczestnicy bardzo wnikliwie potraktowali temat, prace zaciekawiają, nurtują i zadają wiele pytań. Podczas wirtualnego spaceru obejrzycie zwycięskie fotografie oraz te, które zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej.

Dodatkową atrakcją filmowego materiału z podsumowania jest zwiedzanie wraz Markiem Lapisem jego autorskiej wystawy zatytułowanej „Biało-czerwona”, która powstawała w latach 2009-2017. To niezwykle interesujący projekt fotodokumentalny opisujący funkcjonowanie w świadomości Polaków narodowych barw, które to nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej w czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych.

Dodatkowo, na stronie internetowej CKiS udostępniony jest także katalog z pracami nagrodzonymi oraz zakwalifikowanymi do wystawy pokonkursowej, do którego wstęp napisał Marek Lapis. Niech fragment tego tekstu będzie zachętą do indywidualnego kontemplowania fotograficznych obrazów, szczególnie że, jak podkreśla juror, dzięki takim dokumentom ten świat zapisany na światłoczułym materiale analogowym czy cyfrowym będzie nabierał z każdym rokiem na znaczeniu.

„Każdy konkurs wnosi do środowiska fotograficznego wartości bezcenne – dyskusje, ferment, daje dużo do myślenia. Co się wydarzyło w Polsce, co tak na nas zadziałało, że kontekst zdjęcia wysuwa się na pierwszy plan. W codziennym życiu przemierzamy wiele dróg, które krzyżują się lub splatają z historiami innych ludzi. Z tej sieci wyłania się obraz obecnej Polski. Nie do końca poznanej, nie do końca ujawnionej, tajemniczej, zaskakującej oraz tradycyjnej i zarazem nowoczesnej. Każdy z nas ma jej własny obraz, mamy odmienny bagaż doświadczeń - w innym miejscu się wychowaliśmy, inne osoby spotkaliśmy na swojej drodze życia. W szczególności w tym najważniejsza jest uważność i wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość. Cenna jest dociekliwość fotografa dokumentalisty czy reportera z krwi i kości. Dzięki temu mamy szansę zobaczyć na zdjęciach to, czego inni nie dostrzegają, pomimo że patrzą w to samo miejsce.”

Bądźcie z nami, nie wychodząc z domu!

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:fotografia,   konkurs,   ckis,   polska-kontekstyNAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.