Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020, imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18571) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 12oC
Jutropogoda
16 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Byli najlepsi w Wielkopolsce, w CLJ nie zagrają. N ... (0)W Koninie żegnają Małoletniaka i długoletniego prz ... (0)

Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca

Dodano: 5.04.2020 13:34
Źródło: LM.pl

W maski wielokrotnego użytku chcą wyposażyć całe sołectwo, ale też instytucje z gminy Ślesin. Radna Małgorzata Lisowska wspólnie z trzema innymi osobami uszyła już ponad 250 maseczek, a w planach ma kolejnych kilkaset.

Inicjatorem akcji jest Tomasz Tupalski, który pochodzi z Kijowca w gminie Ślesin, ale teraz mieszka w Szczecinie.

- Akcję podpatrzyłem na stronie „Widzialna Ręka Szczecin”, gdy szukałem masek dla taty na chemioterapię. Poprosiłem panią radną Małgosię z Kijowca, napisaliśmy posta i poszło – informuje Tomasz Tupalski.

Małgorzata Lisowska z wykształcenia krawcowa odkurzyła na strychu pozostałości z zakładu krawieckiego, wyciągnęła maszynę do szycia i zmobilizowała mieszkańców Kijowca do działania.

- Druhowie i druhny naszego OSP zaproponowali szycie w dużym pomieszczeniu przy remizie. Tam jesteśmy w odpowiedniej odległości od siebie. Teraz szyjemy w cztery osoby, a piąta osoba rozwozi maseczki, przywozi nam zakupy i przynosi obiady, czy kolacje – mówi Małgorzata Lisowska, radna gminy Ślesin. - Szyjemy żeby pomóc i żeby ten czas sobie wspólnie zorganizować. Jeżeli już mamy siedzieć w domu to po co siedzieć bezczynnie?! - dodaje.

Drużyna z Kijowca pracuje od wtorku, a już ma na koncie 256 uszytych maseczek. Z tego 60 sztuk trafiło do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ślesinie, a 50 sztuk do sołectwa Głębockie.

- Rozdaliśmy już też maseczki około 1/4 mieszkańców Kijowca. Do środy mam nadzieję, że reszta zostanie zaopatrzona, a po świętach będziemy szyć na zamówienie. Mamy zamówień na około 400 maseczek dla KRUS-u, hospicjum i osoby prywatnej – mówi Małgorzata Lisowska. - Odbierając je można wesprzeć licheńskie hospicjum. Każdy wrzuca ile może. Na dzisiaj zebraliśmy już 380 zł, a to dopiero początek – dodaje.

Maski dla mieszkańców druhowie OSP Kijowiec od poniedziałku wrzucać będą do skrzynek pocztowych. Niestety akcja napotyka też na problemy. Okazuje się, że brakuje gumek potrzebnych do wykończenia masek.

- Mamy wykrojonych 550 masek, ale nigdzie nie ma gumki. Objechałam konińskie hurtownie i wszędzie są braki. Czekamy na paczkę od Tomka Tupalskiego. Jeśli ktoś ma gdzieś jakieś kawałki gumek to chętnie przyjmiemy. Wykorzystamy każdą ilość – apeluje Małgorzata Lisowska.

Radna zachęca do szycia wszystkich w Koninie i powiecie konińskim. Rozpoczęła nawet akcję „Zostań w domu i szyj maseczki”.

- Szycie masek nie jest trudne. Nie trzeba nawet mieć maszyny. To można robić ręcznie. Wystarczy wyciąć materiał 20x25 cm, obszyć go, zrobić trzy zmarszczenia i przyszyć gumkę. Na podwójne maski wycinamy 40x25 cm, składamy na pół i obszywamy, robimy zmarszczenia i przyszywamy gumkę. Później takie maski wystarczy wyprać w 60 stopniach i przeprasować – mówi Małgorzata Lisowska.

fot. facebook

  • Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca
  • Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca
  • Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca
  • Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca
  • Zostań w domu i szyj maseczki. Ruszyła akcja radnej z Kijowca

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I to szanuję, w przeciwieństwie do buraków byznesmenów, którzy szukają jeleni do szycia takich maseczek po to, żeby opylać je potem za gruby hajs.
Dodano: 5.04.2020 17:10    Przez: R

KOMENTARZE

I to szanuję, w przeciwieństwie do buraków byznesmenów, którzy szukają jeleni do szycia takich maseczek po to, żeby opylać je potem za gruby hajs.
Dodano: 05.04.2020 17:10    Przez: R
A z majtek też można uszyć?
Dodano: 05.04.2020 19:37    Przez: ~janusz nosacz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.