Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020, imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18512) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
16 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W Koninie żegnają Małoletniaka i długoletniego prz ... (0)Hit transferowy Medyka Konin. Klaudia Fabová nową ... (0)

Na co zwracać uwagę, wybierając domeny?

Materiał promocyjny

Dodano: 9.04.2020 11:36

Rejestracja domeny wydaje się być prostym zadaniem, ale zanim zdecydujesz się na dany adres, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważna jest nie tylko nazwa, ale również rozszerzenie czy operator, czyli firma, w której zarejestrujesz domenę. Co warto wziąć pod uwagę, zanim opłacisz dany adres?

Zanim zarejestrujesz domenę

Największym zainteresowaniem Polaków cieszy się domena narodowa .pl. W lutym 2020 roku liczba aktywnych nazw z tym rozszerzeniem wynosiła według danych NASK blisko 2,5 mln. Ważną zmianą, która weszła niedawno w życie, jest brak możliwości rezerwacji tych domen. Od 8 stycznia 2020 roku nie możesz wybrać adresu, zarezerwować go, a następnie opłacić w ciągu 2 tygodni. Zapłaty musisz dokonać natychmiast i dopiero wtedy domena będzie do Twojej dyspozycji. Takie same zasady pod tym względem obowiązują w przypadku domen globalnych czy regionalnych. Zatem, jeśli nie chcesz, żeby wybrana nazwa została zarejestrowana przez innego użytkownika, opłać ją natychmiast. Do momentu, kiedy tego nie zrobisz, każdy może stać się jej abonentem.

Jakie rozszerzenie?

Jak wspomnieliśmy, Polacy zdecydowanie najczęściej wybierają domeny .pl, ale do wyboru masz dziesiątki różnych rozszerzeń. Jeśli ofertę kierujesz do krajów Unii Europejskiej, to warto skorzystać z adresów .eu. W przypadku, gdy prowadzisz sprzedaż na terenie Niemiec, postaw na nazwę .de – nie musisz mieć narodowości niemieckiej, żeby skorzystać z takiego adresu. Jeśli masz firmę lokalną, np. na terenie Częstochowy, wybierz nazwę z .czest.pl. Nie zapominaj o tzw. nowych domenach, czyli rozszerzeniach takich jak np. .marketing, .pizza czy .club. Jeśli nazwy te oddają charakter twojej działalności, ich wybór będzie dobrym pomysłem. Efektownie będą również wyglądać adresy e-mail w takich domenach. Popularność tych rozszerzeń nie jest w Polsce duża – obecnie aktywnych jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy nowych domen. Jeśli jednak nazwa, której szukasz, nie jest dostępna z rozszerzeniem .pl, to być może warto wybrać właśnie tzw. nTLD. Minusem tych nazw jest to, że roczny koszt korzystania z nich jest dla większości rozszerzeń wyższy niż w przypadku najbardziej popularnych domen.

Zanim wybierzesz operatora

Operator domeny to firma, w której możesz zarejestrować dany adres. Pytanie – jak wybrać taką firmę? Czy darmowa domena powinna być argumentem przemawiającym za skorzystaniem z oferty? To zależy. Jeśli w ramach promocyjnej oferty otrzymasz domenę za darmo, to weź pod uwagę nie tylko koszt za pierwszy rok korzystania z niej, ale również cenę za 2 lata, chyba że nie masz obowiązku minimum jednego przedłużenia adresu. Wówczas, jeśli oferta nie będzie atrakcyjna po okresie promocyjnym, możesz skorzystać z transferu domeny i przenieść ją do innego operatora. Tutaj pojawia się ważna kwestia – na jakich zasadach będziesz mógł dokonać takiego transferu? Potrzebujesz kodu authinfo. Sprawdź, w jaki sposób możesz go otrzymać. Czy jest dostępny po zalogowaniu do panelu administracyjnego? Czy musisz złożyć o niego wniosek i wysłać pocztą elektroniczną albo tradycyjną? Decydując się na operatora, przeanalizuj oferowany przez niego wybór rozszerzeń. Z czasem zapewne będziesz posiadać coraz więcej domen, a warto mieć je wszystkie w jednym systemie. O ile prawie każdy operator daje możliwość rejestracji nazwy .pl, to już nie u każdego kupisz domenę regionalną czy narodową innych krajów. Zwróć również uwagę na to, jak działa BOK. Czy nie ma problemów z kontaktem z nim? A może słyszysz w słuchawce telefonu, że jesteś 30 w kolejce oczekujących? Być może nie będziesz mieć wielu okazji do korzystania z pomocy, ale kiedy już będzie taka konieczność, to warto, żeby obsługa klienta była na najwyższym poziomie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:internet,   biznes,   domeny

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.