Dzisiaj jest piątek 10 lipca 2020, imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17734) SPORT FORUM FIRMY (5508) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 16oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rewitalizacja parku w Turku. To miejsce będzie nie ... (0)Wierzbinek. Pożar przyczepy ze słomą na drodze woj ... (3)

Konin. Zawieszają biznesy. Tydzień kwietnia gorszy, niż cały luty

Dodano: 11.04.2020 13:30
Źródło: LM.pl

Kryzys epidemiczny zaczyna zbierać swoje żniwo w gospodarce, również konińskiej. Przez zaledwie dziewięć dni kwietnia działalność gospodarczą zawiesiło więcej przedsiębiorców, niż przez cały luty.

O sytuacji na konińskim rynku mówił w piątkowym odcinku Naszych Spraw zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów. Według podanych przez niego informacji, tylko przez dziewięć pierwszych dni kwietnia wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej złożyło aż 51 przedsiębiorców. To więcej, niż w całym lutym, kiedy na taki krok zdecydowało się 26 podmiotów. Dla porównania w całym marcu takich wniosków było 84, czyli niewiele więcej, niż przez pierwszy tydzień kwietnia.

Zawieszenie działalności jest nieco łagodniejszą formą przetrwania kryzysu, niż likwidacja biznesu. Po określonym czasie (od miesiąca do roku) przedsiębiorca ma prawo wznowić działalność. Przez okres zawieszenia firma nie musi jednak ponosić różnych obciążeń, np. ZUS, czy zaliczek na podatek dochodowy.

Mimo wszystko liczba składanych wniosków jest odzwierciedleniem tego, w jakim stanie jest gospodarka. - Te wszystkie wnioski, które do nas wpłynęły, to jest dopiero początek i kwiecień będzie o wiele cięższym miesiącem, niż marzec - ocenia Paweł Adamów. - Ta sytuacja, trochę podobnie, jak z zachorowaniami na koronawirusa, jest wykładnicza, narasta z dnia na dzień. 

Miasto przygotowało dla przedsiębiorców pakiet pomocowy, obejmujący m.in. zmniejszenie opłat za wynajem lokali użytkowych i gruntów, będących własnością miasta, a także odroczenie lub rozłożenie na raty płatności podatku od nieruchomości. Do tej pory do miasta wpłynęło czternaście wniosków dot. podatku na łączną kwotę 350 tys. zł oraz sześć dot. czynszów na łączną kwotę 20 tys. zł. - Rozmawiamy z przedsiębiorcami na co dzień, tych wniosków będzie na pewno więcej - ocenia Paweł Adamów. 

Okres epidemii to czas trudny nie tylko dla przedsiębiorców, ale i pracowników. Masowo w Powiatowym Urzędzie Pracy składane są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tylko od początku kwietnia w PUP zarejestrowało się 211 osób. Dla porównania: w całym lutym takich wniosków było 295, a w całym marcu - 230. Ponadto 184 osoby złożyły w pierwszych dniach kwietnia wnioski o pożyczki z PUP. 

Pomimo narastającego kryzysu gospodarczego wciąż są jednak osoby chcące w tym czasie rozpoczynać swój biznes. Jak informuje Paweł Adamów, w marcu wniosek o rejestrację działalności złożyło 36 osób, a w kwietniu - sześć kolejnych. - Nawet w tej sytuacji kryzysu i pandemii mamy też sytuacje, że ludzie chcą zakładać biznesy - mówi zastępca prezydenta Konina.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar możesz się modlić....
Dodano: 11.04.2020 15:25    Przez: zx

KOMENTARZE

avatar Jak tu żyć. Leasing samochodu osobowego żony i mojego brutto na miesiąc to 14 900 PLN. Co ja mam zrobić, jak nikt nie chce kupić wycieczki do Włoch? Mam iść ulice zamiatać? Za to się nie utrzymam.
Dodano: 11.04.2020 14:59    Przez: Józef Bąk
avatar możesz się modlić....
Dodano: 11.04.2020 15:25    Przez: zx
avatar zx Masz dobre serce, dziękuję za radę i pokrzepienie. Zdrowie najcenniejsze i o nie dla Was i siebie będę się modlił. Jeszcze raz dobry człowieku dziękuję.
Dodano: 11.04.2020 15:48    Przez: Józef Bąk
avatar 😊😊😊
Dodano: 11.04.2020 16:21    Przez: zx

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.