Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProblemy w uprawie - plamistość roślin pestkowych

Problemy w uprawie - plamistość roślin pestkowych

Materiał promocyjny

Dodano:
Problemy w uprawie - plamistość roślin pestkowych

Plamistość liści to powszechna i groźna choroba, która dotyka drzewa pestkowe, najczęściej czereśnie i wiśnie, ale również jabłonie. Jej skutkiem jest przedwczesne zrzucanie liści przez roślinę (jeszcze przed zbiorem owoców), co najbardziej uwidacznia się w przypadku wrażliwych odmian. Po czym rozpoznać drobną plamistość liści? Jak jej zapobiegać? Jakich środków użyć, by zminimalizować skutki choroby? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w poniższym artykule.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – po czym ją rozpoznać?

Główny sprawca plamistości liści to grzyby, które atakują rośliny na przełomie kwietnia i maja, czyli zaraz po kwitnieniu. Szybkiemu rozwojowi choroby sprzyja deszczowa aura. Objawy plamistości liści można zauważyć już pod koniec maja, na początku na najniższych konarach. Łatwo rozpoznać ją po drobnych plamkach, które na początku pojawiają się na obrzeżach liści, a następnie, stopniowo zaczynają pokrywać ich całą powierzchnię. W pierwszej fazie, plamki mają szarozielony kolor, później stają się czerwonobrunatne. W miejscu plam tworzą się drobne wzniesienia, w których gromadzą się zarodniki grzyba. Gdy pojawia się deszcz, to właśnie z tych wzniesień wyciekają białawe, śluzowate skupienia zarodników, które są powodem pojawienia się wtórnych infekcji, a co za tym idzie – zaostrzenia choroby. Tam, gdzie tworzą się plamy, tkanka liścia obumiera, wskutek czego powstają zlewające się w duże skupiska nerkozy. W ostatniej fazie liście żółkną, czerwienieją, aż w końcu opadają. Owoce na porażonych drzewkach są drobne i nie dojrzewają.

Jak uchronić rośliny przed plamistością liści?

Zastosowanie odpowiednich działań profilaktycznych jest w stanie uchronić liście przed plamistością. Jest tak, chociażby w przypadku jabłoni. Odmiany bardziej podatne na tę chorobę, należy sadzić na glebach lżejszych i przepuszczalnych, które mają doskonałe warunki powietrzno-wodne. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia odpowiedniego nawożenia. W przypadku jabłoni, a szczególnie odmiany Golden Delicious, istotna jest duża zawartość magnezu w nawozie. To właśnie na ten pierwiastek jabłonie wykazują zwiększone zapotrzebowanie. Tego typu działania prewencyjne są bardzo ważne w przypadku jabłoni. Wszystko dlatego, że nie ma specjalnych środków ochrony, które uchroniłyby roślinę przed plamistością.

Plamistość roślin – jakie środki zastosować?

Niestety nie ma jednego, konkretnego środka, który zadziała ochronnie na każdy rodzaj drzew, skutecznie chroniąc przed pojawieniem się plam. Warto sięgać po fungicydy, które dobrze radzą sobie w walce z tą chorobą, a wszystko dzięki zawartości mikroelementów, w tym również magnezu. Po które środki warto sięgnąć w walce z drobną plamistością liści drzew pestkowych?

To środek grzybobójczy, który stosuje się zapobiegawczo w uprawie: jabłoni (przed parchem jabłoni), gruszy (przed parchem gruszy) i wiśni (przed gorzką zgnilizną wiśni i drobną plamistością roślin pestkowych). Preparat jest dostępny w formie granulowanej do sporządzenia wodnej zawiesiny.

To środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym, stosowany w uprawie jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni i brzoskwiń, jako ochrona przed chorobami grzybowymi. Chroni rośliny przed parchem jabłoni i gruszy, a także drobną plamistością liści pestkowych i kędzierzawością liści brzoskwiń. Środek jest najbardziej skuteczny w niskich temperaturach.

Czytaj więcej na temat:rolnictwo, agrosimex
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole