Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKiedy rezonans magnetyczny, a kiedy tomografia komputerowa?

Kiedy rezonans magnetyczny, a kiedy tomografia komputerowa?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kiedy rezonans magnetyczny, a kiedy tomografia komputerowa?

Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między tymi badaniami? Co warto wiedzieć więcej o rezonansie magnetycznym? A co o tomografii komputerowej?

Te dwa badania wbrew pozorom nie są identyczne - różnią je między innymi wskazania i przeciwwskazania do wykonana badania, a także cena i czas trwania. Dowiedz się więcej na ten temat!

Różnice między rezonansem a tomografią

Celem zarówno rezonansu magnetycznego, jak i tomografii komputerowej, jest uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza ciała.

W jednym i drugim przypadku wykorzystuje się promieniowanie, jednak są to dwa zupełnie inne rodzaje promieniowania. W rezonansie magnetycznym stosowane jest promieniowanie elektromagnetyczne (wytworzone przez fale radiowe), a w tomografii komputerowej promieniowanie rentgenowskie. To od rezonansu jest niegroźne dla człowieka, w przeciwieństwie do promieniowania z tomografii, które przy zastosowaniu zbyt dużych dawek może doprowadzić do uszkodzenia DNA w komórkach.

Prócz dużej różnicy dotyczącej szkodliwości tomografii, pojawiają się także różnice w czasie trwania badania. Rezonans magnetyczny - w zależności od badanego obszaru ciała, trwa zazwyczaj od 15 do 90 minut, tomografia komputerowa nie zajmuje więcej niż pół godziny.

Co więcej, rezonans magnetyczny poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii, jest droższy niż tomografia komputerowa. Często kosztuje nawet dwukrotnie więcej, będąc jednak lepszym narzędziem do diagnostyki obrazowej.

Jak się wykonuje badania?

Podobny jest natomiast sam przebieg obu badań. Zarówno w przypadku rezonansu, jak i tomografii, pacjent kładzie się na czas trwania badania na specjalnym, ruchomym stole, który zostaje wsunięty do tunelu aparatu skanującego dany obszar ciała.

Podczas trwania badania personel medyczny znajduje się w osobnym pomieszczeniu, a wszelkie dyspozycje wydawane są przez interkom (np. prośba o tymczasowe wstrzymanie oddechu). Ważne jest, aby pacjent pozostawał nieruchomo, dzięki temu uzyskany obraz będzie dokładniejszy.

Oba badania są bezbolesne. Pewien dyskomfort mogą powodować hałasy wydobywające się z urządzenia podczas rezonansu magnetycznego. Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy na takie dźwięki, może włożyć stopery do uszu. Tomografia przebiega bezgłośnie.

Gdzie można wykonać badania?

Zastanawiasz się, gdzie można zrobić takie badania i chcesz ich poszukać na własną rękę? Pomoże Ci w tym strona Badania.znanylekarz.pl - znajdziesz tu listę placówek oferujących badania obrazowe (z podziałem na rodzaj badania i poszczególne miejscowości), porównasz ich ceny, a także w razie potrzeby umówisz termin badania.

Przecwiwskazania

Główne przeciwskazania do wykonania tomografii komputerowej to ciąża, wiek pacjenta (nie zaleca się jej dzieciom poniżej 10 roku życia i osobom starszym). Odradza się ją również osobom, które zbyt często były poddawane działaniu promieni rentgenowskich.

W przypadku rezonansu magnetycznego przeciwskazaniem są wszczepione u pacjenta takie urządzenia, jak: rozrusznik serca, pompa insulinowa, aparat słuchowy czy też inne urządzenia elektryczne. Należy także uważać na obecność w organizmie obiektów metalowych, które mogą ulec namagnesowaniu.

Rezonans czy tomografia?

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego należy do lekarza. Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy poszczególnymi sposobami diagnostyki.

Zdjęcie: Istockphoto

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole