Dzisiaj jest piątek 10 lipca 2020, imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17733) SPORT FORUM FIRMY (5508) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 16oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rewitalizacja parku w Turku. To miejsce będzie nie ... (0)Wierzbinek. Pożar przyczepy ze słomą na drodze woj ... (3)

Wniosek o wygaszenie mandatu odrzucony, a radny uratowany

Dodano: 29.04.2020 18:24

Rada Miasta Konina, jednogłośnie uznała za bezzasadny wniosek o wygaszanie mandatu Maciejowi Ostrowskiemu.

W tej sprawie, 3 kwietnia 2020 roku wpłynął do Rady Miasta Konina wniosek Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji Grupa Lokalna Konin. Wnioskodawca wskazywał na naruszenie zakazu prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. We wniosku wskazano, że radny pełniąc funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zatorze w Koninie zawarł z miastem Konin umowy najmu, na podstawie których Spółdzielnia oddała w użytkowanie miastu Konin lokal oraz będąc prezesem zarządu Stowarzyszenia Aktywne Zatorze zawarł z miastem Konin umowę na realizację zadania publicznego w trybie małych grantów z kategorii „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnej”, otrzymując na ten cel środki finansowe miasta Konina.

Przewodniczący Rady Miasta skierował wniosek do komisji statutowej w celu przeprowadzenia postępowania w sprawie. Stosowną opinię prawną w tej sprawie sporządził również radca prawny Urzędu Miejskiego w Koninie. Posiedzenie Komisji Statutowej Rady Miasta Konina odbyło się 23 kwietnia 2020 roku z udziałem radnego, natomiast wnioskodawca poinformował, że w związku zagrożeniem zarażeniem koronawirusem, nie będzie w nim uczestniczył osobiście.

- W oparciu o posiadane materiały oraz uznając, że orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednoznaczne, komisja statutowa przyjęła, że radny nie naruszył zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy i w niniejszej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, bowiem zawarcie umowy najmu pomiędzy miastem Konin a Spółdzielnią Mieszkaniową Zatorze w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej nie można utożsamiać z pojęciem „działalności gospodarczej”, o której mowa w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Natomiast Stowarzyszenie Aktywne Zatorze nie prowadzi działalności gospodarczej, zatem Stowarzyszenie nie uzyskało środków pieniężnych miasta Konina w związku prowadzoną działalnością gospodarczą, tym samym radny Maciej Ostrowski nie naruszył w tym zakresie dyspozycji wynikającej z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Rada Miasta Konina podzielając powyższą argumentację uznaje, że radny Maciej Ostrowski nie naruszył zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, tym samym nie znajduje podstaw do podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnego w trybie art. 383 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2019 r. poz. 684 ze zm.) - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Podczas pierwszej w historii konińskiego samorządu sesji online, dyskutowano nad tym punktem programu.

- Jako komisja statutowa, w pełnym składzie rozpatrzyliśmy wniosek złożony w imieniu KOD, podpisany przez H. Szczepankiewicza. Przygotowany rzetelnie, opracowany pod względem prawnym – wyjaśnił Wiesław Steinke, przewodniczący komisji statutowej. - Radni zapoznali się z umowami zawartymi przez spółdzielnię mieszkaniową oraz stowarzyszenie, w których pojawia się radny M. Ostrowski, jako strona umowy. Poza tym zapoznaliśmy się z opinią  mecenasa UM Jacka Ignaczaka, który w wyjaśnieniu wskazywał na różne wyroki sądów administracyjnych w tej sprawie, prezentując różne wykładnie prawne. Rada Miasta nie jest tym organem, który to powinien rozstrzygać. Uznaliśmy więc wniosek jest bezzasadny. Co nie zamyka sprawy, wnioskodawcy mogą odwołać się do sądu administracyjnego.  

- Działania KOD-u, a w szczególności Henryka Szczepankiewicza, mają na celu już od kilku lat, zdyskredytować moją osobę i zrobić rysę na moim dobrym imieniu w oczach wszystkich mieszkańców – bronił się radny Maciej Ostrowski. - Moje działania, jako rannego, prezesa SM i stowarzyszenia Aktywne Zatorze, mają na celu dbanie o interesy mieszkańców. Zapewniam was, że żadna złotówka z miasta nie wpłynęła na moje prywatne konto. Życzyłbym sobie, żeby wszyscy radny byli chociaż w takim stopniu kryształowi i czyści jak ja.

Radny poprosił o głos radną Barbarę Musiał z KOD-u o opinię na temat zarzutów kierowanych przez to stowarzyszenie. Wywołana do odpowiedzi radna odpowiedziała, że o wniosku dowiedziała się po fakcie.

- Ten pan jest na emeryturze, nie ma co robić, skończył się czas palenia świeczek więc zajął się radnym – nawiązał do tematu radny Jacek Kubiak. - Nie może  być tak, że oczernia się radnego nie mając do tego podstaw. To jest stowarzyszenie, które nadaje się akurat na śmietnik historii.

- Dziwi mnie wypowiedź radnej Barbary Musiał, która nic nie wie – mówił następnie radny Jarosław Sidor.  - Nasuwa się więc pytanie czy KOD, czy też osoba występująca z wnioskiem, używała podstawnie nazwy KOD. Jeżeli członkini nie wie o niczym. Czy to nie jest sprawa prywatna między prezesem a osobą wnioskującą o wygaśnięcie mandatu, gdzie jest jeszcze próba podszycia jakiejś organizacji.

Rada Miasta Konina jednogłośnie uznała wniosek Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji Grupa Lokalna Konin w przedmiocie wygaszenia mandatu radnego Macieja Ostrowskiego za bezzasadny.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Maciej Ostrowski,   radny Konin,   spółdzielnia Zatorze,   mandat radnego,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Szczepankiewicz zemścił się za to,że spółdzielnia Zatorze nie uznała jego "pięknych" rzeźb,które wyjechały więc do parku i straszą przechodniów gdzieś w krzakach.
Dodano: 29.04.2020 22:01    Przez: Grzech Walerian
avatar Niech się zastanowi ten co wbrew prawu wnioskował i ten co napisał, że uratowany. Biedny KOD jakiś antyobywatelski, bo jak napisano, ratować przed nim trzeba. Ten świat oszalał. Trzeba był wprost napisać, że radny uratowany przed bezprawnymi obywatelami i wszystko jasne. Wszyscy przecież widzą jaki jest "koń".....
Dodano: 29.04.2020 21:26    Przez: Józef Bąk

KOMENTARZE

هة٨تح
Dodano: 29.04.2020 18:53    Przez: ~٩تحح
avatar Niech się zastanowi ten co wbrew prawu wnioskował i ten co napisał, że uratowany. Biedny KOD jakiś antyobywatelski, bo jak napisano, ratować przed nim trzeba. Ten świat oszalał. Trzeba był wprost napisać, że radny uratowany przed bezprawnymi obywatelami i wszystko jasne. Wszyscy przecież widzą jaki jest "koń".....
Dodano: 29.04.2020 21:26    Przez: Józef Bąk
Szczepankiewicz zemścił się za to,że spółdzielnia Zatorze nie uznała jego "pięknych" rzeźb,które wyjechały więc do parku i straszą przechodniów gdzieś w krzakach.
Dodano: 29.04.2020 22:01    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.