Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18092) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -3oC
Pojutrzepogoda
1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (2)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Koniński szpital bez chirurgii. Lekarze i dyrekcja bez porozumienia

Dodano: 5.05.2020 12:18
Źródło: LM.pl

Negocjacje płacowe pomiędzy lekarzami oddziału chirurgii ogólnej konińskiego szpitala, a dyrekcją placówki spełzły na niczym. Od 1 maja oddział został bez kadry.

Przez epidemię nie ma zabiegów

Kontrakty pomiędzy chirurgami, a szpitalem w Koninie wygasły wraz z końcem kwietnia. Lekarze, według informacji dyrekcji szpitala, chcieli podwyżki stawki godzinowej. Dotychczasowa stawka wynosiła 80 zł, nowa propozycja chirurgów (według nieoficjalnych informacji) miała wynosić ok. 130 zł. Dyrekcja zaoferowała podwyżkę do 95 zł. - Uważam, że to są dobre pieniądze, które powinny być dla obu stron, przynajmniej czasowo, do przyjęcia - ocenia Leszek Sobieski, dyrektor konińskiej placówki.

Nowe stawki miały obowiązywać do końca epidemii koronawirusa, później obie strony miały wrócić do rozmów. Epidemia uderzyła bowiem szpital po kieszeni - zabiegi planowe nie są wykonywane, a co za tym idzie, placówka ma zmniejszone przychody. Jak tłumaczy jednak Leszek Sobieski, na propozycję lekarzy nie przystał również ze względu na społeczną solidarność. - Jeśli wspierają nas samorządy, społeczeństwo, są robione zbiórki to my jako szpital nie możemy generować kosztów społecznych. Takim kosztem społecznym jest zwiększenie obciążenia samorządów, w tym samorządu województwa. 

Dyrekcja nie chciała rozmawiać

Lekarze twierdzą, że dyrekcja szpitala zobowiązała się w zeszłym roku do przeprowadzenia konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii ogólnej, po czym takiego konkursu nie przeprowadziła. - Doprowadziło to do sytuacji, w której zespół chirurgów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie od 1 maja 2020 r. nie posiada ważnych umów cywilnoprawnych, co nie pozwala nam podjąć pracy. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją, w której pacjencji regionu konińskiego pozostają bez opieki chirurgicznej - czytamy w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu zespołu chirurgów WSZ w Koninie.

Podkreślają również, że dyrekcja nie chciała z nimi rozmawiać o nowych warunkach zatrudnienia. - Dziś [w poniedziałek - przyp. red.] ponowiliśmy apel do dyrekcji WSZ Konin o niezwłocznie podjęcie rozmów, których wynikiem byłoby jak najszybsze wznowienie pracy na Oddziale Chirurgii Ogólnej w Koninie. Niestety nie znaleziono dla nas czasu na spotkanie. Najbliższy możliwy termin takiego spotkania został wyznaczony dopiero na środę 6 maja.

Sytuacją zaniepokojone jest też Konińskie Stowarzyszenie Lekarzy. W poniedziałek wysłało kolejny list otwarty do władz samorządowych. - Strata zgranego, wyspecjalizowanego zespołu lekarzy, a zatrudnienie ,,przypadkowych" lekarzy chirurgów będzie wiązała się również z obniżeniem ilości i jakości usług w WSZ w Koninie. Wydaje się mało prawdopodobne znalezienie nagle zespołu trzynastu osób do pełnego zabezpieczenia pracy na dotychczasowym poziomie - pełnej operatywy chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej.

Dyrektor zapewnia, że drzwi dla dotychczasowego zespołu są otwarte. - To nie jest kwestia powiedzenia ,,nie" temu zespołowi. To kwestia stricte ekonomicznych ustaleń. Ci lekarze są dobrymi specjalistami, tego absolutnie nie neguję - mówi Leszek Sobieski. Ale jednocześnie przypomina, że szpital jest w programie naprawczym, a on musi dbać o jego finansową stabilność. - Decyzja przyjmująca propozycję chirurgów pogłębiałaby deficyt szpitala. 

Pacjenci do Kalisza, Koła i Słupcy

Brak porozumienia oznacza, że dotychczasowych dwunastu lekarzy z końcem kwietnia przestało pracować na oddziale, a koniński szpital został bez kadry. Dyrekcja zapowiada rozpisanie konkursu, który ma wyłonić nowy zespół. Jego rozstrzygnięcie może potrwać około miesiąca. 

Do tego czasu pacjenci kierowani będą do szpitali ościennych - przede wszystkim Kalisza, ale również Koła, czy Słupcy. Oddział i tak miał obecnie mniejsze obłożenie ze względu na epidemię i wstrzymanie zabiegów planowych. Z trzynastu pacjentów, którzy leżeli na nim z końcem kwietnia obecnie zostało już tylko pięciu. Jak zapewnia dyrektor Leszek Sobieski, mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W dupach im się przewraca wypieprzyć ich jak im się robić nie chce i ukrainców zatrudnić kiedyś w blokach mieszkali i uczciwie pracowali a teraz nic im się nie chce jescze w bezczelny sposób wykorzystują sytuacje pandemi
Dodano: 5.05.2020 13:59    Przez: jacek
Cały świat bije brawo dla ratowników medycznych, a tym w Koninie 15 tys miesięcznie za mało i trzeba szpital zamknąć
Dodano: 5.05.2020 14:33    Przez: Romek Ress
może właśnie to jest wyjście z trudnej sytuacji, wywalić podstarzały personel i dać szanse młodym, którzy są ambitni, maja wiedzę i chęci. Oni nie traktują człowieka jak kawałek mięsa. Stara gwardia tylko liczy kasę i ciągle chce więcej...
Dodano: 5.05.2020 15:35    Przez: Ropuch
Póżniej się dziwią że hejt na lekarzy
Dodano: 5.05.2020 15:07    Przez: Stefan
jak się kreują tak ich ludzie szanują. Bogowie. Pacjent bez kasy może w Koninie zapomnieć o leczeniu.
Dodano: 5.05.2020 15:33    Przez: ~KASTA

KOMENTARZE

W dupach im się przewraca wypieprzyć ich jak im się robić nie chce i ukrainców zatrudnić kiedyś w blokach mieszkali i uczciwie pracowali a teraz nic im się nie chce jescze w bezczelny sposób wykorzystują sytuacje pandemi
Dodano: 05.05.2020 13:59    Przez: jacek
Cały świat bije brawo dla ratowników medycznych, a tym w Koninie 15 tys miesięcznie za mało i trzeba szpital zamknąć
Dodano: 05.05.2020 14:33    Przez: Romek Ress
Póżniej się dziwią że hejt na lekarzy
Dodano: 05.05.2020 15:07    Przez: Stefan
jak się kreują tak ich ludzie szanują. Bogowie. Pacjent bez kasy może w Koninie zapomnieć o leczeniu.
Dodano: 05.05.2020 15:33    Przez: ~KASTA
może właśnie to jest wyjście z trudnej sytuacji, wywalić podstarzały personel i dać szanse młodym, którzy są ambitni, maja wiedzę i chęci. Oni nie traktują człowieka jak kawałek mięsa. Stara gwardia tylko liczy kasę i ciągle chce więcej...
Dodano: 05.05.2020 15:35    Przez: Ropuch
Kolejna kasta nierobów co 200 zł za 10 minut w gabinecie prywatnym to potrafią przyjąć ale leczyć już nie bo sobie rączki pobrudzą. Teraz wolą sobie drinki na ogrodach spijać jak leczyć. W 4 literach im się poprzewracało. Każdy i tak wie że żeby się leczyć trzeba jechać do innego miasta bo tu są w większości lekarze co na ściągach zdawali i jedyne co potrafią to wypisywać recepty. Zamknąć gabinety prywatne ustalić najwyższą pensje jaką może otrzymywać lekarz i wtedy zobaczymy ilu jest prawdziwych lekarzy.
Dodano: 05.05.2020 16:21    Przez: Glos
W zakładach pracy tną koszty wynagrodzenia sa obcinane a tutaj tylko kasa sie liczy brak słów.
Dodano: 05.05.2020 16:27    Przez: ~czytelnik
W wielu firmach ludzie zgodzili się pracować za minimalne wynagrodzenie by tylko firmy przetrwały..
Dodano: 05.05.2020 16:59    Przez: Romek Ress
Czy 15 tys PLN brutto to mało? Widać bardzo zgrany zespół. Szkoda,że tylko dla pieniędzy.
Dodano: 05.05.2020 17:29    Przez: Josef Josef
Przecież napisali w artykule i chirurdzy sami powiedzieli, że 15 tys brutto to mało. Wymagane jest 130 zł/h czyli około 20 800 zł brutto za miesiąc. 15 tys to teraz może oczywiście być ALE netto. 15 000 netto to u lekarza poziom minimum socjalnego. Dlatego większość pracuje w innych szpitalach, lecznicach chirurgi jednego dnia, praktykach prywatnych. Do 15 tys netto koniecznie musi być kolejne 40 wizyt prywatnych po 150 zł bez paragonu, czyli 6000 zł na leasingi i kredyty. Oczywiście mowa o tych leniwych lekarzach bo obrotny to jeszcze po szpitalu z dwie prace zaliczy. Dobrze, że mają popołudnia i nocki w szpitalu do odespania bo każdy z nich miałby zawał przed 50-siątką.
Dodano: 07.05.2020 10:06    Przez: Marcin Swoinski
Młodym bez znajomości, bez odpowiedniego nazwiska blokuje się możliwości rozwoju zawodowego, a starzy robią tylko pieniądze
Dodano: 07.05.2020 09:32    Przez: Romek Ress
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.