Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020, imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17909) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (30) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 19oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Konińscy ratownicy przewozili zakażonych seniorów z Liskowa

Dodano: 8.05.2020 20:42
Źródło: LM.pl

Załoga konińskiej karetki COVID-19 brała udział we wczorajszym przetransportowaniu pensjonariuszy Domu Seniora w Liskowie do szpitala zakaźnego w Wolicy koło Kalisza.

Prywatny Dom Seniora Bursztynowe Zacisze w Liskowie (pow. kaliski) został zamknięty decyzją służb sanitarnych 30 kwietnia, po tym jak SARS-CoV-2 wykryto u 14 osób z personelu. Wymazy na obecność koronawirusa pobrano wówczas wszystkim 63 pensjonariuszom. Okazało się, że zakażonych jest 43 podopiecznych. W minioną środę 6 osób trafiło do szpitala jednoimiennego w Wolicy koło Kalisza. Wczoraj przewieziono tam kolejnych pacjentów. W przetransportowaniu ich brały udział załogi karetek z Turku, Leszna i Konina.

- Jesteśmy karetką, która została zgłoszona jako karetka transportowa COVID-19 i zawiaduje nią wojewoda wielkopolski oraz wojewódzki wydział zarządzania kryzysowego. Oni decydują, gdzie mamy jechać i na jakiej zasadzie – mówi Bartosz Dunaj, ratownik medyczny Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, który uczestniczył w przewożeniu podopiecznych Domu Seniora. - To był nasz pierwszy tak poważny wyjazd. Do tej pory tą karetką woziliśmy osoby dializowane, z podejrzeniem zakażenia, to były też transporty z domu do szpitala – dodaje.

Załoga karetki w postaci ratownika i ratowniczki z WCRM w Koninie stawiła się w Liskowie wczoraj o godz. 8.00. Tam na medyków czekała już dyrektor Domu Seniora. Załogi karetek ubrane w specjalne kombinezony ochronne i maski, z pomocą personelu placówki przewoziło po dwie osoby do szpitala w Wolicy.

- Był ustalony harmonogram. Przepływ osób był płynny i wszystko przebiegło sprawnie – mówi Bartosz Dunaj. - Do części pensjonariuszy nie docierało czym są zakażeni. To miłe, sympatyczne i rozmowne starsze osoby. Były przyzwyczajone do tego miejsca, stałej opieki i kiedy je zabieraliśmy pojawiły się łzy – dodaje.

W sumie każda z trzech karetek wykonała cztery kursy. Udało się przetransportować, zgodnie z założeniem, 24 osoby. Później ratownicy zdezynfekowali siebie i karetkę, żeby bezpiecznie wrócić do domu. Wszystko od momentu przyjazdu do Liskowa do powrotu do stacji w Koninie zajęło ratownikom 9 godzin.

- Wróciliśmy wykończeni – opowiada Bartosz Dunaj. - Wracając rozmawialiśmy na temat zadania, które wykonaliśmy. Próbujemy sobie tego nie brać do głowy. Taka jest nasza praca. Każdy się boi zarażenia, ale ktoś musiał te osoby przewieźć – dodaje.

Dzisiaj akcja przetransportowywania podopiecznych Domu Seniora do szpitala w Wolicy była kontynuowana, ale już bez udziału karetki z Konina.

fot. Bartosz Dunaj

  • Konińscy ratownicy przewozili zakażonych seniorów z Liskowa
  • Konińscy ratownicy przewozili zakażonych seniorów z Liskowa
  • Konińscy ratownicy przewozili zakażonych seniorów z Liskowa

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.