Dzisiaj jest sobota 23 stycznia 2021, imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17203) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 1oC
Jutropogoda
2 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zwycięzca telewizyjnego show zaśpiewał dla mieszka ... (2)Siatkarska kolejka: Kluczowy mecz SPS, stawką czwa ... (0)

Kleczew. Gmina chce upamiętnić były cmentarz żydowski

Dodano: 16.05.2020 12:04
Źródło: LM.pl

Wniosek o dofinansowanie upamiętnienia miejsca po byłym cmentarzu żydowskim złożyła gmina Kleczew do Fundacji Orlen. Obok stadionu w Kleczewie miałby stanąć obelisk z pamiątkową tablicą.

Według informacji ze strony sztetl.org.pl, cmentarz żydowski w Kleczewie powstał w XVIII w., w pobliżu obecnej Al. 600-lecia. Miał powierzchnię 0,5 ha. Podczas II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Na jego miejscu powstał stadion piłkarski, który istnieje do dzisiaj i należy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kleczewie.

Stadion w zeszłym roku został przebudowany, powstała na nim m.in. bieżnia lekkoatletyczna. Jednocześnie gmina zobowiązała się upamiętnić miejsce byłego cmentarza żydowskiego. - Ta rewitalizacja ma polegać na upamiętnieniu tego miejsca - postawieniu obeliska i płyty na nim, która będzie przypominać, że kiedyś było tam miejsce pochówku naszych mieszkańców wyznania mojżeszowego - tłumaczył podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kleczewie zastępca burmistrza Jarosław Bąk.

Z tego powodu gmina złożyła bierze udział w programie grantowym ,,Czuwamy! Pamiętamy!" organizowanym przez Fundację Orlen. W ramach tego programu chce pozyskać fundusze na postawienie obelisku. Ale nie tylko - władze gminy chcą również wyremontować mogiłę powstańców styczniowych. - Najszybciej będziemy robić obelisk na terenie ośrodka, ponieważ tam już mamy pewne uzgodnienia - tłumaczy Jarosław Bąk.

Podczas czwartkowej sesji radni pytali również o inne miejsce związane z żydami w Kleczewie - budynek po byłej synagodze, w którym mieści się obecnie remontowane kino. Zastępca burmistrza Kleczewa tłumaczył, że na razie gmina nie uzgadniała żadnych form upamiętnienia tego miejsca z gminą żydowską. - Trwa inwestycja związana z kinem, ale ona trwa od strony wewnętrznej. Nie wiemy, jak będzie się na to zapatrywał konserwator zabytków, gdybyśmy chcieli remontować też od strony zewnętrznej i zmieniać wystrój kina.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Kleczew,   cmentarz żydowski,   stadion,   obelisk,   tablica pamiątkowa,   Fundacja Orlen,   żydzi,   judaizmDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

To pomysł Kryształu i 7 wazeliny.
Dodano: 16.05.2020 18:03    Przez: anty

KOMENTARZE

chyba tą 8 pogieło na maksa
Dodano: 16.05.2020 16:01    Przez: ~żyd
To pomysł Kryształu i 7 wazeliny.
Dodano: 16.05.2020 18:03    Przez: anty
Lepszy kryształ niż beton.
Dodano: 17.05.2020 10:49    Przez: obiektywna
może publicznie powiedzieć kto jest za żydkami w gminie kleczew!!!
Dodano: 16.05.2020 21:31    Przez: ~Zyga Krok
Zyga- a widzisz w tym jakiś problem? Jesteś antysemitą.To dzięki Żydom , którzy zaczęli się w Kleczewie osiedlać ożywiłą się gospodarka. To oni byli właścicielami zakłądów i warsztatów w prawie 60 % wówczas istniejących. To duży udział w zyciu gospodarczym.Warto upamiętnić tych, którzy stanowili koło napędowe gospodarki. Nie wymarzesz gumką fistorii, tak jak Trójka wymazała Kazika.
Dodano: 17.05.2020 10:48    Przez: obiektywna
Tak jak dzisiaj. Obiektywna....Proszę jeden przykład człowieka pochodzenia żydowskiego trudniącego się:rzemiosłem,pracą fizyczną,wytwórczą.Język,czy ręce są ich narzędziem pracy?stawiam na język i ręce,ale do gestykulowania.
Dodano: 17.05.2020 18:16    Przez: p***rnese tu
Operujesz stereotypami.O Polakach też ich pełno, że nieroby, pijacy, zlodzieje I cwaniacy, no i pieniacze.
Dodano: 17.05.2020 19:16    Przez: obiektywna
obiektywna ...gdybyś wiedziała kto to jest zyga,krok to byś może gupot nie pisała...właśnie kończy żywot kopalni Adamów !!!za chwilkę Kwb Kleczew!!! i w Kleczewie będzie taka bida jak za Żydów wcześniej i teraz też przez nich tylko po nowemu!!!Rozbiór ekonomiczny gospodarki i zagłada Polskiego przemysłu!!!
Dodano: 18.05.2020 18:46    Przez: ~Żyd to zawsze Żyd!!!
Oczywiście tak było...Teraz Żydzi sami nie potrafią zadbać o dobrą pamięć o nich...Bardziej im zależy na kasie i zniszczeniu Kleczewa poprzez likwidację Kopalni!!!
Dodano: 17.05.2020 14:44    Przez: ~Zegarek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.