Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021, imieniny: Filipa, Leona, Jaromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17426) SPORT FORUM FIRMY (5590) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 10oC
Jutropogoda
15 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielona edukacja na terenie Parku im. Fryderyka Ch ... (7)Jaroszewice Rychwalskie. Kierowca ciężarówki wypad ... (1)

Posłowie Lewicy piszą do premiera w sprawie zwolnień w ZE PAK

Dodano: 28.05.2020 11:32
Źródło: LM.pl

Posłowie Lewicy wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację związaną z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Czworo posłów Lewicy: Karolina Pawliczak, Katarzyna Kretkowska, Tadeusz Tomaszewski oraz Wiesław Szczepański napisali do Prezesa Rady Ministrów domagając się pomocy dla regionu.

Szanowny Panie Premierze, z komunikatów medialnych wynika, że Zarząd PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA („PAK KWB Adamów SA”) oraz Zarząd PAK Górnictwo Sp. z o.o. - spółki zależne od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. podjęły uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zwolnienia mają objąć do 237 pracowników. Zapowiadana przez właściciela likwidacja zakładu górniczego spowoduje, że w pierwszym etapie wdrażanego procesu zwolnień grupowych ponad dwieście osób zostanie „wypchniętych" z rynku pracy. Pracodawca — właściciel nie ma nic więcej do zaoferowania zwalnianym pracownikom i po za kodeksowymi zapisami nie przewiduje żadnych innych środków zaradczych dotyczących np. rekompensat czy programów pomocowych. Po prostu z dnia na dzień zamierza się pozbawić pracowników kopalń środków do życia — a to będzie miało przełożenie na obniżenie poziomu życia rodzin górniczych i w konsekwencji zapaść , społeczną, kulturową czy ekonomiczną całego regionu. Zostawiono ich niestety zdanych na samych 'sobie. Górników wraz z rodzinami wysyła się do poszukiwaniu chleba na śmietnikach! W trosce o miejsca pracy organizacje związkowe działające w ZE PAK wystosowały list otwarty do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, w którym wyrażają narastające zaniepokojenie wśród pracowników kopalń ale również wiążące się z bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Zgodnie z Konstytucją RP o równym traktowaniu oczekują: natychmiastowego programu osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników w sektorze górnictwa zagłębia konińsko — turkowskiego, takiego jaki został stworzony dla węgla kamiennego dla Śląska (Program Śląsk 2.0), 1. 2. zastosowania systemów osłonowych takich jak urlopy górnicze, emerytury pomostowe, zasiłki socjalne, jednorazowe odprawy, udzielanie pożyczek na preferencyjnych warunkach w celu podjęcia działalności gospodarczej, wprowadzenia preferencyjnych zasad zatrudnienia pracowników zagrożonych likwidacją sektora paliwowo- energetycznego przez podmioty gospodarcze funkcjonujące na terenie ościennych powiatów przy zastosowaniu wprowadzenia ulg podatkowych, wprowadzenia preferencyjnych kredytów i pożyczek, ect. dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

Domagają się sprawiedliwego raz zgodnego z Konstytucją RP traktowania górnictwa węgla brunatnego na zasadach tożsamych dla branży węgla kamiennego. W związku z katastrofalną sytuacją pracowników w zagłębiu konińsko-turkowskim, wnosimy o pilne zajęcie tą sprawą przez Rząd RP i udzielenie pomocy adekwatnej do różnych instrumentów wsparcia stosowanych dla węgla kamiennego i Śląska oraz odpowiedzi na pytania: Jakie działania osłonowe podejmie Rząd RP wobec zapowiedzi zwolnień grupowych w ZE PAK? Jakie wsparcie ze strony Rządu przewiduje się dla samorządów Wielkopolski Wschodniej, które będą przeciwdziałały negatywnym skutkom społecznym zwolnień grupowych w zagłębiu konińsko-turkowskim?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

SLD-PO w Koninie od lat żądzą sprzedali wszystko a jak trwoga to do tego niedobrego PIS U piszą. żenada!
Dodano: 28.05.2020 11:55    Przez: ~Konin
Teraz to oni walczą o koryta a nie takim PAK-em będą sobie głowę zawracać i regionem gdzie w dodatku PO wygrywało wybory
Dodano: 28.05.2020 13:04    Przez: ~Enty
Sie obudzili
Dodano: 28.05.2020 11:56    Przez: ~re

KOMENTARZE

SLD-PO w Koninie od lat żądzą sprzedali wszystko a jak trwoga to do tego niedobrego PIS U piszą. żenada!
Dodano: 28.05.2020 11:55    Przez: ~Konin
Sie obudzili
Dodano: 28.05.2020 11:56    Przez: ~re
Teraz to oni walczą o koryta a nie takim PAK-em będą sobie głowę zawracać i regionem gdzie w dodatku PO wygrywało wybory
Dodano: 28.05.2020 13:04    Przez: ~Enty
To jest prywatna firma. Właściciel ma prawo robić to co uważa za słuszne dla swoich finansów. Ludzie z elektrowni i kopalni od lat byli rozpasani pensjami, dodatkami, czasami pod gruszą ect...nic wiecznie nie trwa.
Dodano: 28.05.2020 17:24    Przez: ~Samo życie
Widać jak kończą.Dzięki Bogu już po nich.
Dodano: 28.05.2020 18:49    Przez: p***rnese tu
LM co nie spodobała się prawda.i komentarz ba śmietniku. Mówicie ze PiS cenzurę wprowadza a to Wy regionalni macie cały czas cenzurę. Biedaczyska . 🤣
Dodano: 29.05.2020 20:06    Przez: ~Edek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.