Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020, imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18017) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (30) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 19oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Parafia św. Maksymiliana Kolbe ma nowego pr ... (2)Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14. ... (1)

Wystawa „Moim zdaniem – biżuteria z komunikatem” w muzeum

Dodano: 4.06.2020 08:38

Współczesna biżuteria autorska rzadko gościła w murach konińskiego muzeum. Wkrótce nowa wystawa. 

Wśród nielicznych wystaw tego typu na uwagę zasługuje „Struktury, faktury, formy” poświęcona biżuterii Cezarego Łutowicza  z krzemieniem pasiastym. W ramach ekspozycji „Przesiewanie przeszłości” prezentowaliśmy m. in. prace Jacka Byczewskiego, Jana Suchodolskiego, Łukasza i Tomasza Zaremskich.

- Wystawa „Moim zdaniem – biżuteria z komunikatem” to wydarzenie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Pomysł polegał na wystosowaniu zaproszenia do wzięcia udziału w dyskusji na ważne, aktualne tematy. Organizatorzy nie nałożyli żadnych ograniczeń; wypowiedź mogła dotyczyć zarówno problemów krajowych, ogólnoludzkich jak i odnosić się do osobistych przemyśleń i emocji. Warunek był jeden – komunikat miał być przekazany za pomocą form i technik złotniczych - uważa Małgorzata Szuman-Gorczyca z MOK. - Ten swoisty dialog, zapoczątkowany w 2018 roku trwa nadal, ciągle napływają prace, podejmowane są nowe problemy przyjmujące nowe formy dzięki czemu każda kolejna odsłona wystawy różni się od poprzedniej. Wystawa żyje i coraz szerzej prezentuje poglądy twórców mierzących się z, jak pisze w jej katalogu Andrzej Szadkowski, wielkim tyglem współczesności: polityki, samotności, bezwzględności, pychy, i powszechnej głupoty, hipokryzji, prawd, przyzwoitości.

Jedną z atrakcji Muzeum Okręgowego jest bowiem stała ekspozycja dziewiętnastowiecznej biżuterii. Znaczącą jej część stanowi „biżuteria z komunikatem”: sentymentalne ozdoby opowiadające o miłości, przyjaźni, patriotyzmie, pamięci, stracie.  Podobnie jak ich współczesne odpowiedniki, snują swą opowieść kolorem, materiałem, formą, rozbudowaną symboliką tyle, że właściwymi dla tamtych czasów.

 

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum okręgowe Konin,   biżuteria,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Człowiek jest już tak rozsstrzęsionny,że przeczytałem -"biżuteria z komunikantem". Módlmy sie.
Dodano: 04.06.2020 19:15    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.