Dzisiaj jest sobota 4 lipca 2020, imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17848) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (32) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 17oC
Jutropogoda
21 / 18oC
Pojutrzepogoda
22 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik z licencją na grę w III lidze. Skład ligi j ... (0)Malanów. To 13 lokalizacja punktu wymazowego w Wie ... (0)

W Koninie żegnają Małoletniaka i długoletniego przyjaciela SOSW

Dodano: 5.06.2020 13:49

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie poinformował o śmierci długoletniego przyjaciela placówki majora Mariana Słowińskiego.  

Jeszcze w maju 2019 roku konińska delegacja uczestniczyła w obchodach 100 urodzin majora w stanie spoczynku Mariana Słowińskiego. Uroczystości odbyły się na warszawskim Targówku. Major Marian Słowiński był absolwentem Szkoły dla Małoletnich Podoficerów Piechoty nr 1 w Koninie, którą ukończył w 1937 roku. Żołnierz września 1939 roku a następnie 1 pułku czołgów 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, z którą przeszedł szlak bojowy od Normandii poprzez Holandię, Belgię aż po Wilchelmshaven w Niemczech.

Od wielu lat odwiedzał społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koninie. Placówka mieściła się bowiem w dawnych koszarach. - Drugiego czerwca dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszego wieloletniego Przyjaciela, Pana Mariana Słowińskiego – majora Wojska Polskiego, bohaterskiego żołnierza w czasie II wojny światowej, walczącego z hitlerowskimi Niemcami od września 1939 roku do maja roku 1945. Major Słowiński zawsze podkreślał, jak wiele zawdzięcza nauce w Szkole Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie (1934-1937). To ona ukształtowała młodego człowieka – odważnego żołnierza, wielkiego patriotę. Wartości wyniesione ze Szkoły Pan Major przekazywał następnym pokoleniom – również naszej społeczności. Przez ponad 30 lat mieliśmy zaszczyt gościć Pana Słowińskiego – pogodnego, zawsze uśmiechniętego Małoletniaka, który chętnie dzielił się z nami swoim doświadczeniem i mądrością - tak żegan majora społeczność SOSW w Koninie. - Żegnamy dziś Niezwykłego Człowieka, skromnego bohatera czasu wojny i czasu pokoju, wzór do naśladowania – dyrekcja i społeczność Ośrodka oraz harcerze 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków.

Fot. Archiwum. Zdjęcia z obchodów 100 urodzin majora Mariana Słowińskiego 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.