Dzisiaj jest niedziela 20 czerwca 2021, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16551) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
28 / 21oC
Jutropogoda
28 / 20oC
Pojutrzepogoda
27 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Akademia Przedsiębiorczości w I LO. Otworzą sklep ... (0)Festyn w Wieruszewie. Upał nie przeszkodził w dobr ... (0)

Konin. Matury w reżimie sanitarnym. Pisze je ponad 1130 uczniów

Dodano: 8.06.2020 09:21
Źródło: LM.pl

Kilka wejść do szkół, ławki w odpowiednich odstępach i uczniowie wpuszczani z zasłoniętymi twarzami - tak wyglądają rozpoczynające się dzisiaj egzaminy maturalne.

Tegoroczni abiturienci na sprawdzenie swojej wiedzy czekać musieli aż do czerwca. Z powodu epidemii koronawirusa matury przesunięte zostały o nieco ponad miesiąc. Startują dzisiaj, tradycyjnie jako pierwszy maturzyści zaliczać będą egzamin z języka polskiego. Wyjątkowo robić to będą zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi.

Tych jest sporo. Uczniowie w szkole musieli pojawić się nawet godzinę przed startem egzaminu. W części szkół, tam, gdzie było to możliwe, wchodzenie do placówki odbywało się różnymi wejściami. Tak, by poszczególne grupy uczniów miały ze sobą jak najmniejszy kontakt. Młodzież musi mieć zasłonięte twarze, maseczki lub elementy ubioru może zdjąć dopiero po zajęciu miejsca w wylosowanej ławce. Wszelkie przyrządy, np. długopisy, uczeń musi mieć swoje, nie może też wnosić ze sobą żadnych zbędnych przedmiotów. W szkole przed rozpoczęciem egzaminu nie mogą przebywać żadne postronne osoby, np. rodzice, czy media. 

Matury w czasie epidemii koronawirusa to również wyzwanie dla szkół. Ławki ustawione muszą być w przepisowych półtorametrowych odstępach. To oznacza rozbicie zdających na mniejsze grupy rozlokowane w większej liczbie pomieszczeń i konieczność powołania dodatkowych komisji egzaminacyjnych. 

Chęć pisania egzaminów maturalnych w tym roku w Koninie zgłosiło ok. 1130 uczniów z ośmiu szkół publicznych oraz ok. 40 uczniów szkół niepublicznych. Z tego 745 stanowią uczniowie liceów, a 423 - techników. 

Część z dzisiejszych piszących czekają dwa egzaminy. O godz. 9.00 zaczęła się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym, o godz. 14.00 chętni uczniowie pisać będą egzamin na poziomie rozszerzonym. Jutro - matematyka (poziom podstawowy) oraz dla chętnych: język łaciński i kultura antyczna. W środę: język angielski (poziom podstawowy i poziom rozszerzony).

Egzaminy potrwają do 29 czerwca, w tym czasie uczniowie zdawać będą wybrane przez siebie przedmioty. W tym roku, wyjątkowo, ominą ich odwołane egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych. 

fot. archiwum

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:matury,   matura,   matura 2020,   epidemia,   koronawirus,   egzamin maturalny,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.