Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021, imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17096) SPORT FORUM FIRMY (5592) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
2 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Biblioteka zmienia się dla mieszkańców. Sta ... (0)Święcia. Samochód wypadł z drogi i uderzył w ogrod ... (2)

Co można uznać za wkład własny do kredytu hipotecznego?

Materiał promocyjny

Dodano: 23.06.2020 19:53

Starania o kredyt na zakup nieruchomości nie zawsze muszą być proste. Jak się okazuje, zaostrzenie przepisów z 2017 roku wpłynęło na sposób zakupu mieszkań oraz na cały rynek nieruchomości. Obecnie potrzebujesz aż 20% wkładu własnego, by otrzymać kredyt. Warto więc wiedzieć, co dokładnie może wejść we wkład własny.

Dlaczego potrzebujesz czegoś od siebie?

Nawet jeśli bierzesz kredyt, to przy zakupie mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego będziesz potrzebował jakiejś sumy pieniędzy. To właśnie w takich sytuacjach – przy wnioskach o kredyt hipoteczny – musisz wykazać, że minimum 20% wartości mieszkania znajduje się na Twoim koncie. To dużo? W zależności od sytuacji. Problemem są wciąż rosnące ceny mieszkań, choć być może światowa pandemia zmieni sytuacje. W wielu przypadkach do tej pory okazywało się, że 20% ceny szybko rosło. Dlatego dobrze wiedzieć, co dokładnie może być wkładem własnym, bo nie jest to tylko gotówka.

Nieruchomość za nieruchomość?

Od razu warto przejść do jednego z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kredytu hipotecznego – czy inna nieruchomość może być wkładem własnym. I tak, i nie. To znaczy, możliwość istnieje, jednak decyzja należy do banku. Co ważne, nie musi to byś mieszkanie typowo Twoje własne. To znaczy - bank może zaakceptować, na przykład, nieruchomość Twoich rodziców czy rodzeństwa. W większości przypadków właściciel musi w takiej sytuacji zgodzić się na wpis do hipoteki, a czasami dodatkowo musi także zostać współkredytobiorcą na bankowej umowie.

Jeszcze inaczej ma się sytuacja z działką pod budowę domu, na który zaciągasz kredyt. Taka sytuacja jest o wiele prostsza, bo najczęściej tego rodzaju transakcje są akceptowane przez bank bez większych problemów. Warto jednak pamiętać, że każda nieruchomość musi być wolna od innych zaległości i obciążeń, a także w tym przypadku musi być wyceniona przez rzeczoznawcę ze strony instytucji finansowej. To on oceni jej wartość, a więc także wkład własny wynikający z umowy kredytowej.

Pieniądze ze spadku czy darowizny

To ważny element, który można włączyć do wkładu własnego. Oczywiście najczęściej dotyczy pieniędzy, które zostały przekazane stronie kredytowej w formie darowizny. Trzeba tu jednak pamiętać po pierwsze o uniknięciu podatku poprzez wystosowanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego druku, a po drugie o tym, by pieniądze najpierw trafiły na konto kredytobiorcy, a dopiero potem stały się przedmiotem wkładu własnego w umowie z bankiem.

Inne przypadki na zgromadzenie wkładu własnego

Oprócz wymienionych wyżej możesz także szukać możliwości np. w poniesionych kosztach materiałów i robót budowlanych. Oczywiście to w sytuacji, w której starasz się o kredyt hipoteczny w trakcie budowy domu, dzięki czemu możesz udokumentować wydatkowanie w kierunku jego wykończenia. Pamiętaj też, że jeśli mimo wszystko nie dysponujesz wkładem własnym, jest możliwość tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, dzięki czemu na początku spłacasz więcej, z wyższą marżą, by oddać 20% wkładu własnego. W niektórych bankach możesz w ten sposób sfinansować nawet całą kwotę kredytowania. W innych musisz mieć 10% wkładu własnego poza ubezpieczeniem pozostałej części.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dom,   mieszkanie,   finanse,   kredyt,   hipotekaDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.