Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo można uznać za wkład własny do kredytu hipotecznego?

Co można uznać za wkład własny do kredytu hipotecznego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co można uznać za wkład własny do kredytu hipotecznego?

Starania o kredyt na zakup nieruchomości nie zawsze muszą być proste. Jak się okazuje, zaostrzenie przepisów z 2017 roku wpłynęło na sposób zakupu mieszkań oraz na cały rynek nieruchomości. Obecnie potrzebujesz aż 20% wkładu własnego, by otrzymać kredyt. Warto więc wiedzieć, co dokładnie może wejść we wkład własny.

Dlaczego potrzebujesz czegoś od siebie?

Nawet jeśli bierzesz kredyt, to przy zakupie mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego będziesz potrzebował jakiejś sumy pieniędzy. To właśnie w takich sytuacjach – przy wnioskach o kredyt hipoteczny – musisz wykazać, że minimum 20% wartości mieszkania znajduje się na Twoim koncie. To dużo? W zależności od sytuacji. Problemem są wciąż rosnące ceny mieszkań, choć być może światowa pandemia zmieni sytuacje. W wielu przypadkach do tej pory okazywało się, że 20% ceny szybko rosło. Dlatego dobrze wiedzieć, co dokładnie może być wkładem własnym, bo nie jest to tylko gotówka.

Nieruchomość za nieruchomość?

Od razu warto przejść do jednego z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kredytu hipotecznego – czy inna nieruchomość może być wkładem własnym. I tak, i nie. To znaczy, możliwość istnieje, jednak decyzja należy do banku. Co ważne, nie musi to byś mieszkanie typowo Twoje własne. To znaczy - bank może zaakceptować, na przykład, nieruchomość Twoich rodziców czy rodzeństwa. W większości przypadków właściciel musi w takiej sytuacji zgodzić się na wpis do hipoteki, a czasami dodatkowo musi także zostać współkredytobiorcą na bankowej umowie.

Jeszcze inaczej ma się sytuacja z działką pod budowę domu, na który zaciągasz kredyt. Taka sytuacja jest o wiele prostsza, bo najczęściej tego rodzaju transakcje są akceptowane przez bank bez większych problemów. Warto jednak pamiętać, że każda nieruchomość musi być wolna od innych zaległości i obciążeń, a także w tym przypadku musi być wyceniona przez rzeczoznawcę ze strony instytucji finansowej. To on oceni jej wartość, a więc także wkład własny wynikający z umowy kredytowej.

Pieniądze ze spadku czy darowizny

To ważny element, który można włączyć do wkładu własnego. Oczywiście najczęściej dotyczy pieniędzy, które zostały przekazane stronie kredytowej w formie darowizny. Trzeba tu jednak pamiętać po pierwsze o uniknięciu podatku poprzez wystosowanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego druku, a po drugie o tym, by pieniądze najpierw trafiły na konto kredytobiorcy, a dopiero potem stały się przedmiotem wkładu własnego w umowie z bankiem.

Inne przypadki na zgromadzenie wkładu własnego

Oprócz wymienionych wyżej możesz także szukać możliwości np. w poniesionych kosztach materiałów i robót budowlanych. Oczywiście to w sytuacji, w której starasz się o kredyt hipoteczny w trakcie budowy domu, dzięki czemu możesz udokumentować wydatkowanie w kierunku jego wykończenia. Pamiętaj też, że jeśli mimo wszystko nie dysponujesz wkładem własnym, jest możliwość tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, dzięki czemu na początku spłacasz więcej, z wyższą marżą, by oddać 20% wkładu własnego. W niektórych bankach możesz w ten sposób sfinansować nawet całą kwotę kredytowania. W innych musisz mieć 10% wkładu własnego poza ubezpieczeniem pozostałej części.

Czytaj więcej na temat:dom, mieszkanie, finanse, kredyt, hipoteka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole