Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021, imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17102) SPORT FORUM FIRMY (5592) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
2 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w ... (0)Konin. Biblioteka zmienia się dla mieszkańców. Sta ... (0)

Jak sfinansować wakacje? Sposób na udany urlop i niskie koszty

Materiał promocyjny

Dodano: 26.06.2020 11:38

Wakacje powinny kojarzyć nam się z odpoczynkiem i nabieraniem nowych sił. Niestety równie często towarzyszy im stres związany z czekającymi nas wydatkami. Nie musi tak jednak być, warto zastanowić się nad dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Po całym roku ciężkiej pracy urlop to wypoczynek, na który po prostu zasługujemy. Jednocześnie jednak oznacza zwykle spory wydatek, na który nie zawsze jesteśmy gotowi, zwłaszcza jeżeli planujemy wyjazd wspólnie z całą rodziną. Na realizację podróżniczych marzeń nie zawsze pozwolą nam również zgromadzone oszczędności. Nie powinien być to jednak powód do pójścia na jakiekolwiek ustępstwa. Wydatek może być zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie odpowiednio dobranego kredytu gotówkowego. Takie rozwiązanie wcale nie musi być drogie, a przy tym nie jest to jedyna opcja oferowana przez system bankowy.

Trudne szacowanie wydatków

To, że urlop potrafi być sporym obciążeniem dla portfela, nie jest żadną tajemnicą. Dużo trudniej określić jednak wydatki, z którymi będziemy musieli się liczyć. Te zależą od wielu różnorodnych czynników. Należy do nich m.in. konkretna lokalizacja, standard zakwaterowania, liczba osób, które wybierają się we wspólną podróż, rodzaj środka transportu, termin czy zakres dodatkowych usług, z których będziemy chcieli korzystać na miejscu. Choć wydaje się, że za wakacje w kraju zapłacimy zdecydowanie mniej niż za granicą, nie zawsze tak będzie. Podobna zależność dotyczy również organizowania wypoczynku samemu lub korzystania z pomocy biura podróży. Jak najbardziej możliwe jest znalezienie ciekawych ofert, które sumarycznie okażą się tańsze od samodzielnych działań. Generalna zasada jest jednak bardzo prosta: im wcześniej zajmiemy się tym tematem, tym lepiej.

Jak jeździmy na wakacje? Garść statystyk

Dużo o naszych turystycznych przyzwyczajeniach jest nam w stanie powiedzieć statystyka. Zdaniem CBOS w 2019 roku na przynajmniej dwudniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania wybrało się 55% z nas. Statystycznie najczęściej robiliśmy to dwa razy do roku, a jeden wyjazd zajmował około tygodnia. Co ciekawe: łącznie przeciętny Polak spędził na wypoczynku tego typu 14 dni. O kosztach decyduje jednak nie tylko długość trwania wyjazdu, ale również miejsce. Najwięcej, bo 44% badanych, korzystało z uroków naszego kraju. 23% respondentów zdecydowało się natomiast na opuszczenie jego granic, przy czym mniej więcej połowa z nich wybrała zarówno wyjazd zagraniczny, jak i krajowy. Największą popularnością w tym drugim wariancie cieszyły się miejscowości położone w górach oraz nad morzem – skierowało się tam według badania odpowiednio 27 oraz 26% ruchu turystycznego.

Wakacje za granicą

W przypadku urlopu za granicą najchętniej kierujemy się na południe kontynentu. Największe grono osób biorących udział w badaniu zdecydowało się na rozkoszowanie się śródziemnomorskim lub adriatyckim słońcem: 13% respondentów udało się do Włoch, 12% do Grecji i Chorwacji. Sporo z nas zdecydowało się również na tradycyjnie cieszące się wysoką popularnością Turcję (9%) i Hiszpanię (8%). Kolejnym istotnym czynnikiem jest natomiast termin. Według raportu „Zagraniczne wakacje Polaków” zrealizowanego przez Polską Izbę Turystyki w 2019 roku najczęściej wybieraliśmy sierpień (27%) i lipiec (25,5%). 70% Polaków wyjechało przy tym na trwający tydzień wyjazd zagraniczny.

Koszt wakacji – jak go oszacować?

Nasze podróżnicze marzenia są bardzo zróżnicowane. Wobec tego trudno również przed rozpoczęciem wyjazdu zdefiniować jego koszty. Dane statystyczne mogą być jednak sporą podpowiedzią w tym zakresie. Według raportu PIT średnia cena jednej imprezy w 2019 roku wyniosła 2440 zł i była o 265 zł większa niż w roku poprzednim. Przeciętna cena jednej rezerwacji była jednak ponad dwukrotnie wyższa i wiązała się z kosztem rzędu 6381 zł. Koszty wyraźnie rosną, kiedy decydujemy się na wyjazd całą rodziną (takiego wyboru dokonuje niemal 1/3 z nas). W tym segmencie przeciętna rezerwacja kosztowała 8068 zł. Jak widać, chcąc zapewnić wypoczynek sobie i najbliższym, musimy więc wygospodarować znaczne środki. Często znajdujące się poza granicami domowego budżetu.

Kredyt na wakacje może się opłacać

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z wyjazdu albo iść na kompromisy. Płatność można rozłożyć na raty, korzystając m.in. z bogatej oferty kredytów gotówkowych. Ten segment rynku jest niezwykle bogaty i znajdziemy na nim wiele różnych rozwiązań. Odnalezienie tego odpowiedniego jest jednak łatwe dzięki rankingom kredytów gotówkowych, takim jak bankier.pl/smart. Wystarczy wprowadzić podstawowe parametry, aby poznać zarówno wysokość miesięcznej raty, jak i całkowite koszty. Dobre zaplanowanie szczegółów spłaty oraz określenie swoich potrzeb pozwoli jednocześnie zapewnić całej rodzinie jakościowy wypoczynek, jak i odpowiednio zabezpieczyć domowy budżet.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim RRSO

Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszym czynnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ta wartość określa całościowe koszty, z jakimi będziemy musieli poradzić sobie w trakcie spłaty. Wbrew pozorom nie należy do niej wyłącznie oprocentowanie, czyli zdefiniowana stawka WIBOR oraz marża banku. Kredytowi gotówkowemu mogą towarzyszyć również inne koszty, w tym prowizje czy opłaty. Te mogą być natomiast istotną częścią całkowitych wydatków związanych z kredytem. Warto mieć przy tym świadomość, że obowiązujące prawo obliguje banki do przedstawiania wysokości RRSO w przypadku każdej oferty kredytu konsumenckiego. Im będzie niższe, tym mniej zapłacimy za kredyt.

Obniżenie kosztów wyjazdu jest możliwe

Istnieją przy tym pewne sprawdzone sposoby pozwalające na obniżenie kosztów urlopu bez konieczności rezygnowania z planów czy drakońskich cięć. Jednym z najlepszych będzie skorzystanie z oferty first minute. Wycieczki kupione przed sezonem będą w większości przypadków zdecydowanie tańsze od tych, które biura podróży sprzedają już w okresie wakacyjnym. Poza tym da nam to zdecydowanie większy wybór oraz sporo czasu na przygotowania. Oczywiście opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia może okazać się również obranie przeciwnej strategii. Oferty last minute są często bardzo atrakcyjne cenowo. Ich minusem jest jednak krótki czas pomiędzy kupnem wycieczki a wylotem oraz ograniczona liczba opcji. W konsekwencji nie zawsze uda nam się znaleźć wycieczkę marzeń.

Wyjazd na własną rękę

Oczywiście spore oszczędności zagwarantuje również zorganizowanie wyjazdu na własną rękę, zwłaszcza że wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc możemy odwiedzić np. korzystając z własnego transportu. Samodzielne rezerwowanie noclegów czy atrakcji nie sprawia dziś najmniejszego problemu. Dotyczy to przy tym nie tylko turystyki krajowej, ale również zagranicznej. Jednocześnie taka forma podróżowania daje sporą dowolność i umożliwia nie tylko zmniejszenie wydatków, ale również dostosowanie odpoczynku do indywidualnych preferencji. Tani transport oferują również budżetowe linie lotnicze. W większości przypadków będą zdecydowanie tańsze od lotów czarterowych, a przy ich pomocy jesteśmy w stanie dotrzeć do praktycznie dowolnego miejsca, w tym najbardziej obleganych kurortów.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wakacje,   finanse osobisteDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.