Dzisiaj jest sobota 15 sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16574) SPORT FORUM FIRMY (5518) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 18oC
Jutropogoda
24 / 18oC
Pojutrzepogoda
25 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wizytówka Ślesina wymagała interwencji. Trwa usuwa ... (2)Zwłoki znalezione w Spławiu. Sekcja wykluczyła udz ... (0)

Kazimierz Biskupi. Kopalnia wyremontowała drogę Nieświastów - Komorowo

Materiał promocyjny

Dodano: 3.07.2020 15:23

Prawie rok trwały rozmowy z PAK Kopalnią Węgla Brunatnego Konin SA i gminą Kazimierz Biskupi mające na celu uregulowanie stanu prawnego istniejących obiektów drogowych, będących własnością spółki, a zlokalizowanych w granicach administracyjnych gminy.

W takcie rozmów ustalono między innymi, że kopalnia pokryje w całości remont drogi Nieświastów – Komorowo w kwocie 359 160 zł. W zakresie tych prac wykonano na odcinku 0,8 km poszerzenie istniejącej drogi z 4 m do 5,5 m oraz wykonano nową nawierzchnię jezdni z betonu asfaltowego.

Dodatkowo uregulowano stan prawny i otrzymano nieodpłatnie od kopalni na rzecz gminy obiekty drogowe takie jak: Nieświastów – Kazimierz Biurowiec, drogę w miejscowości Stefanowo i drogę w miejscowości Skiby, gdzie wartość wszystkich przejętych nieruchomości wraz z nakładami rzeczowymi wynosi 8 863 035 zł. Ponadto, gmina przejęła od kopalni nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 23,13 ha (w tym między innymi 13 ha przy zbiorniku końcowym O/Jóźwin) o wartości 827 606 zł.

– Cieszę się bardzo, że doszło do porozumienia pomiędzy naszą gminą a PAK Kopalnią Węgla Brunatnego Konin SA w zakresie nieodpłatnego przejęcia obiektów drogowych należących do spółki a zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Kopalnia dodatkowo pokryła koszty remontu drogi Nieświastów – Komorowo, którą dzisiaj odbieramy. Gmina w ramach tych uzgodnień przejęła także od kopalni ponad 20 hektarów nieruchomości, które w przyszłości chcemy przeznaczyć pod tereny inwestycyjne. Regulacje prawne pozwalają w końcu na zarządzanie powyższymi obiektami drogowymi, ich rozbudowę pod potrzeby gminy, ale przede wszystkim umożliwienie zapewnienia bezpiecznego przejazdu naszym mieszkańcom, jak i gościom. Musimy zawsze pamiętać, że ich zdrowie i życie, a nie prowadzenie latami dyskusji na temat stanu technicznego dróg, są wartością nadrzędną

– mówi Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.

– Kopalnia działa ponad 60 lat i jest właścicielem ponad pięciu tysięcy hektarów gruntów. Wiemy wszyscy, ze biznes związany z wydobyciem węgla powoli się kończy. Staramy się więc realizować kwestie zobowiązań wobec gmin. Kazimierz Biskupi jest doskonałym przykładem, że to da się zrobić. To pierwsza gmina, w której wszystkie kwestie zostały uregulowane. Oczywiście, dzięki dobrej współpracy z władzami gminy. To trzeba podkreślić

– mówił Paweł Markowski, prezes PAK KWB.

Gmina Kazimierz Biskupi prowadzi także rozmowy ze Skarbem Państwa w celu przejęcia kolejnych dróg takich jak: Tokarki – Bochlewo, Tokarki – Dębówka, ul. Lotnicza w Kazimierzu Biskupim, droga w miejscowości Jóźwin oraz z Lasami Państwowymi, między innymi na temat przejęcie ul. Szkolnej we Władzimirowie (na wysokości rezerwatu Sokółki) czy drogi do Bieniszewa.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie drogi na terenie gminy będą naszą własnością

– podkreśla wójt Grzegorz Maciejewski.

  • 1593782802-74olno-_mg_8928.jpg
  • 1593782800-vgtyr9-_mg_8918.jpg
  • 1593782801-4i80vx-_mg_8920.jpg
  • 1593782800-qndlwx-_mg_8907.jpg
  • 1593782800-nnlhbf-_mg_8911.jpg
  • 1593782801-8gix98-_mg_8923.jpg

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Kazimierz Biskupi,   Nieświastów,   Komorowo,   drogi,   komunikacja,   KWB

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.