Dzisiaj jest piątek 7 sierpnia 2020, imieniny: Doroty, Kajetana, Donata WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16805) SPORT FORUM FIRMY (5515) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
27 / 21oC
Jutropogoda
28 / 22oC
Pojutrzepogoda
28 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk Konin przed startem sezonu. Wyścig zbrojeń w ... (0)Stare Paprockie Holendry. Samochód wpadł w pole ku ... (2)

Żywienie dojelitowe - kiedy warto żywić pacjenta przez PEG?

Materiał promocyjny

Dodano: 6.07.2020 12:44

Żywienie dojelitowe pozwala ominąć doustną drogę podawania pokarmu w sytuacji, kiedy tradycyjne metody odżywiania są w jakiś sposób utrudnione. Choć wydaje się, że jest to metoda wysoce inwazyjna, w rzeczywistości pomaga nie dopuścić do ogromnych cierpień i osłabienia organizmu w wyniku niedożywienia.

PEG to przetoka, z pomocą której można żywić chorego specjalnymi preparatami medycznymi.

Skrót PEG oznacza przezskórną endoskopową gastrostomię. Zabieg zakładania PEG może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa od 15 do 45 minut. Z uwagi na konieczność naruszenia powłok skórnych przeprowadza się go zawsze w ściśle sterylnych warunkach. Przez 8 godzin przed założeniem dostępu nie można spożywać żadnych posiłków. Żywienie dojelitowe rozpoczyna się z reguły już następnego dnia.

Pacjenta z PEG nie można żywić tradycyjnymi, zmiksowanymi potrawami ze względu na trudność w dobraniu odpowiedniej konsystencji i ryzyko zapchania aparatury. Należy pamiętać, że tego rodzaju ingerencja jest konieczna ze względu na ryzyko niedożywienia. Z tego względu chory musi otrzymywać odpowiednio zbilansowane posiłki. W tym przypadku sprawdzi się jedynie dieta przemysłowa, w której zawarte są wszystkie niezbędne białka, elektrolity, pierwiastki śladowe, witaminy i woda. 

Wskazania do zastosowania żywienia dojelitowego mogą być bardzo zróżnicowane.

Żywienie dojelitowe i dożołądkowe rozpoczyna się zawsze na podstawie wyraźnego zalecenia lekarza. PEG sugeruje się zwykle, jeśli ten sposób odżywiania ma trwać dłużej niż 30 dni. Leczenie żywieniowe przez PEG może być stosowane także w warunkach domowych. Wskazaniem do jego rozpoczęcia są m.in. różnorodne schorzenia neurologiczne związane z zaburzeniami połykania, takie jak:

  • stwardnienie rozsiane,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • guzy mózgu,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • stan po udarze mózgu,
  • stan po urazie ośrodkowego układu nerwowego.

W ten sam sposób można żywić osoby chore na nowotwory w obrębie głowy, szyi, klatki piersiowej i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Żywienie dojelitowe wdraża się także, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia odżywiania podczas radio- i chemioterapii.

Przeciwwskazaniem do żywienia dojelitowego mogą być ciężkie poparzenia, atonia żołądka lub jelit, urazy wielonarządowe, wstrząs, ostre stany zapalne w obrębie jamy brzusznej i niedrożność przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji lekarz wskaże inne metody, które nie pozwolą dopuścić do wyniszczenia organizmu spowodowanego niedożywieniem.

Podczas żywienia dojelitowego trzeba ściśle trzymać się zaleceń lekarza.

Skóra wokół nacięcia goi się zwykle około 4 tygodnie. W tym czasie trzeba regularnie zmieniać opatrunek. Okolice rany i rurkę początkowo czyści się roztworem soli fizjologicznej. Po zagojeniu zwykle wystarcza woda z mydłem. Należy też pamiętać o zamykaniu i zabezpieczaniu dostępu po użyciu i codziennym obracaniu rurki, co zapobiega jej wtaniu.

Pielęgnując PEG zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego można z powodzeniem uniknąć trudności związanych z infekcjami, nudnościami, zaparciami, czy uszkodzeniem dostępu. Jest to ważne nie tylko w okresie pozabiegowym, ale przez cały okres użytkowania.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:żywienie,   zdrowie,   peg

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.