Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSegregacja śmieci - zasady, o których należy pamiętać w 2020 r

Segregacja śmieci - zasady, o których należy pamiętać w 2020 r

Materiał promocyjny

Dodano:
Segregacja śmieci - zasady, o których należy pamiętać w 2020 r

Świat tonie w śmieciach. Ludzie produkują coraz więcej rzeczy, a ich późniejsza utylizacja przysparza wiele trudności, zwłaszcza, że część z nich może rozkładać się nawet... kilkaset lat. W czasach wszechobecnego plastiku i tworzyw sztucznych dbałość o środowisko staje się nie tyle modnym trendem, co raczej koniecznością. Prawidłowa segregacja pozwala oddzielić odpady od surowców nadających się do ponownego przetworzenia i użycia. Jest więc jednym z wyrazów naszej troski o planetę. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób wdrożyć w swoim domu to ekologiczne rozwiązanie, mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Typy kontenerów

Najczęściej mamy do dyspozycji pięć kontenerów. Do zielonego wrzucimy szkło, do niebieskiego papier, do żółtego metale i tworzywa sztuczne, brązowy posłuży na odpady biodegradowalne, a w ostatnim z nich(zazwyczaj czarnym) znajdą się odpady zmieszane. Jedynie te ostatnie nie nadają się do ponownego przetworzenia.

Gdzie wyrzucić dany produkt?

Do żółtego pojemnika wrzucamy np.: plastikowe opakowania, plastikowe torby i reklamówki, puszki po napojach, kartony po mleku i sokach, folię aluminiową i butelki plastikowe, które przed wyrzuceniem należy odkręcić i zgnieść. Do pojemnika na papier trafią: gazety, kartony, tektura, torby papierowe, ulotki i katalogi. W kontenerze na szkło znajdą się natomiast: szklane butelki i słoiki czy szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętaj, by nie wrzucać tu: luster, okularów, szkła żaroodpornego, porcelany i ceramiki. Odpady biodegradowalne to z kolei: obierki, resztki jedzenia, trociny i kora drzew, czyli produkty pochodzenia roślinnego. Nie wrzucaj do tego kontenera kości zwierząt, ziemi, czy oleju. Do pojemnika na odpady zmieszane trafią np.: mięso, podpaski, pieluchy, papierki po cukierkach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki.

Ważne uwagi

Plastiku, szkła i metalu nie trzeba myć przed wrzuceniem do kontenera. Te surowce zostaną  wyczyszczone w sortowni. Należy jednak pamiętać, by opróżnić zawartość butelek i pojemników. Odpadów biodegradowalnych nie wolno wrzucać do kontenera w workach wykonanych z tworzyw sztucznych. Możesz wykorzystać w tym celu dostępne w sklepach torby przeznaczone do odpadów bio. Do pojemnika na papier nie wrzucaj papieru zatłuszczonego, mocno zabrudzonego lub powlekanego folią.

Odpady niebezpieczne

Musisz pamiętać, że zużytych baterii, żarówek, przeterminowanych leków, sprzętu RTV i AGD oraz odpadów po żrących chemikaliach nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych ani pozostałych kontenerów. Możesz oddać je do specjalnego punktu w sklepie lub w aptece oraz w tzw. PSZOK-u (Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), którego adres znajduje się na stronie internetowej twojej gminy.

Kiedy mamy wątpliwości

Zapewne wielu z nas znalazło się już w sytuacji, w której nie wiedzieliśmy gdzie wyrzucić karton po mleku, folię bąbelkową lub papierek po cukierku. Dlatego najlepiej wydrukować tabelę segregacji i przypiąć ją w kuchni w widocznym miejscu. Można także skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek internetowych, gdzie po wpisaniu nazwy przedmiotu dowiemy się do jakiego pojemnika powinien trafić.

Segregacja śmieci to jedna z podstawowych form troski o środowisko. Warto zatem wykonywać ją prawidłowo i poinstruować w tym zakresie swoich domowników. Redukcja liczby odpadów zależy od naszego świadomego wyboru. Zamiast papierowych pojemników wybieraj więc kartony, zamiast reklamówek sięgaj po torby wielokrotnego użytku, zamiast butelek plastikowych wybieraj szklane. W ten sposób ochronisz naszą planetę.

Czytaj więcej na temat:śmieci, recycling, segregacja odpadów
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole