Dzisiaj jest poniedziałek 3 sierpnia 2020, imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16593) SPORT FORUM FIRMY (5512) PRACA (44) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 15oC
Jutropogoda
16 / 12oC
Pojutrzepogoda
22 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wierzbinek. Wójt odznaczony medalem MSWiA za zasłu ... (1)Górnik niespodzianki nie sprawił, ale bramkę udało ... (0)

Licheń. Koncertowa niedziela w bazylice. Dwie muzyczne uczty

Dodano: wczoraj 10:24
Źródło: LM.pl

Muzyczna niedziela w licheńskim sanktuarium. Najpierw odbędzie się koncert na organy i trąbkę, a później kolejna odsłona Festiwalu Basilica Sonans.

Już dziś po mszy świętej o godz. 12.00 w licheńskiej bazylice wystąpi niezwykły duet: Maciej Gwóźdź (trąbka) i Łukasz Rogowski (organy). W trakcie koncertu zabrzmią m. in. „Ave Maria” Giulio Cacciniego oraz „Ave Maria” Michała Lorenca, a także utwory barokowe takie jak ”Trumpet  voluntary” Jeremiaha  Clarke (znane również jako „Marsz Króla Danii”) czy  preludium do utworu ,,The Deum” Marca Antouana Charpentiera. Zebrani usłyszą ponadto motyw muzyczny z filmu „Misja” skomponowany przez zmarłego niedawno włoskiego kompozytora i dyrygenta Ennio Moriccone.

Warto wspomnieć, że Maciej Gwóźdź współpracuje z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Iuventus, Warszawska Opera Kameralna, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Koszalińska czy Barok Trumpet Ensamble Berlin. Obecnie pracuje na stanowisku pierwszego trębacza Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz nauczyciela klasy trąbki w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Jest także założycielem Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego, który swoją grą towarzyszy uroczystym liturgiom mszy świętych w bazylice licheńskiej. Natomiast Łukasz Rogowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Muzyki Kościelnej - Organy ad. dr. hab. Waldemar Gawiejnowicz. Umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach interpretacji organowej pod kierunkiem (między innymi): Wolfganga Zerera , Gerharda Weinbergera. Od 2014 roku jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Włocławku (organy, liturgika). Obecnie pełni funkcję organisty w parafi pw. św. Stanisława w Kramsku.

Również dzisiaj, o godz. 14.30 odbędzie się kolejny koncert Festiwalu Basilica Sonans. Tym razem w bazylice wystąpi Johannes Skudlik - dyrektor artystyczny wielu festiwali organowych, absolwent Monachijskiego Uniwersytetu Muzycznego, gdzie studiował muzykę liturgiczną i grę na organach.  Od 1979 roku jest oficjalnym organistą w głównym kościele Mariae Himmelfahrt w Landsbergu nad Lech (Bawaria). Jest także założycielem i dyrygentem Oratoryjnego Chóru Landsbergu, kilku chórów kameralnych oraz orkiestry kameralnej Con-brio w Monachium.

Niedzielny koncert otworzy słynna Toccata i Fuga d-moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha, a następnie Aria z  3. Suity orkiestrowej BWV 1068 tegoż samego kompozytora (w transkrypcji -Sigfrieda Karga-Ehlerta). Zebrani w bazylice oraz łączący się za pośrednictwem transmisji usłyszą Preludium, Fugę i Wariacje, op. 18 XIX-wiecznego kompozytora i organisty pochodzenia belgijskiego, Cesara Francka. Na największych organach w Polsce zostanie wykonane także Scherzo symphonique Pierra Cochereau, znanego improwizatora i kompozytora, który w latach 1955-84 był organistą katedry Notre-Dame w Paryżu. Kolejnym utworem, który zaprezentuje Johannes Skudlik będzie Wstęp do napisanej przez Richarda Wagnera w 1850 roku opery „Lohengrin” (w transkrypcji E. Lemare). Koncert zamknie Finał z 1.Symphonii organowej francuskiego kompozytora, Louisa Vierne, organisty tytularnego katedry Notre-Dame w Paryżu (1900-37).

Wszystkich koncertów z licheńskiego sanktuarium można wysłuchać dzięki transmisjom dostępnym w internecie.

  • Licheń. Koncertowa niedziela w bazylice. Dwie muzyczne uczty
  • Licheń. Koncertowa niedziela w bazylice. Dwie muzyczne uczty

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dopóki nie zagracie Barki,czegoś z Zenka i Hej sokoły,żaden katolik nie da się namówić na tokate i fuge demol.
Dodano: 02.08.2020 11:13    Przez: Grzech Walerian
sam jesteś demol
Dodano: 02.08.2020 14:08    Przez: ~lidka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.