Dzisiaj jest piątek 18 września 2020, imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17777) SPORT FORUM FIRMY (5534) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 11oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Pamiętają o historii. Złożyli kwiaty i zapa ... (11)Wypadek na obwodnicy Sompolna. Kierowca zginął na ... (0)

Ponad pół miliona zł na sprzęt dla dzieci z pieczy zastępczej

Materiał promocyjny

Dodano: 3.08.2020 15:47

Komputer dla każdego dziecka powyżej 6 lat, znajdującego się w pieczy zastępczej w powiecie konińskim. Na zakup sprzętu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie udało się pozyskać ponad pół miliona złotych.

W lipcu pojawiła się możliwość skorzystania z programu pod nazwą „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. - Jak wiele spraw w erze COVID-19 była to sytuacja, która dopadła z nas znienacka – mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

Pracownicy PCPR, nie bacząc na okres urlopowy i niewiele czasu na przygotowanie wniosku, ruszyli do pracy. Postawili na złożenie zapotrzebowania dla wszystkich dzieci w pieczy zastępczej od 6 do 25 roku życia. - Uznaliśmy, że każde dziecko w rodzinie zastępczej powinno otrzymać komputer. Va banque złożyliśmy zapotrzebowanie na 173 komputery – mówi Elżbieta Sroczyńska. - W czasie zdalnego nauczania sprawdziliśmy dokładnie jak wygląda sytuacja w rodzinach, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. W przypadku dwóch rodzin w ogóle nie było sprzętu, a pozostałe rodziny miały używane komputery, różnej jakości i w ilości niewystarczającej dla dzieci. Jeżeli w rodzinnym domu dziecka mamy ośmioro dzieci i dwoje własnych, a są trzy komputery to łatwo sobie wyobrazić, co znaczy edukacja dziesięciorga dzieci z taką ilością sprzętu. Wcale nie zakładamy, że od września szkoła będzie zamknięta, ale te komputery będą dla dzieci również możliwością dostępu do wydarzeń, czy filmów - dodaje.

Zgłoszenie konińskiego PCPR dotyczyło 173 komputerów, ale też zabezpieczenia środków na zakup słuchawek i środków do dezynfekcji. Ryzyko się opłaciło, bo na ten cel udało się pozyskać 573 351,81 zł, w tym 483 220,90 zł ze środków europejskich i 90 130,91 zł ze środków krajowych. Za te pieniądze kupionych zostanie: 173 komputerów ze słuchawkami, 11 700 maseczek ochronnych, 3 300 rękawiczek jednorazowych i 456 litrów płynu dezynfekującego. - Wynegocjowaliśmy doskonałe warunki zakupu. Przez pierwsze 3 lata będziemy mieli gwarancję producencką, także nie obawiamy się że sprzęt nie będzie się sprawował – mówi Elżbieta Sroczyńska. - Za chwilę zawieramy umowę na zakup i do 20 sierpnia spodziewamy się dostawy tego, co zamówiliśmy. Do końca sierpnia chcemy zawrzeć umowy z rodzinami i porozwozić sprzęt tak, żeby 1 września dzieci miały dostęp do komputerów – dodaje.

Zanim jednak sprzęt trafi do dzieci zostanie przygotowany przez pracowników PCPR. Każdy z komputerów będzie uruchomiony, zarejestrowany i dopiero gotowy do użycia przekazany zostanie rodzinom. Otrzymają one również kontakt do koordynatora, który będzie czuwał nad sprzętem. - Bardzo cenimy sobie współpracę z rodzinami zastępczymi spokrewnionymi, zawodowymi i niezawodowymi. Organizacyjnie oraz finansowo robimy jako powiat wszystko, żeby rodzinom pomóc, żeby je wspierać, żeby zechciały jak najdłużej z nami współpracować – mówi Elżbieta Sroczyńska – Zdobyć zaufanie i współpracowników w rodzicach zastępczych to cudowna sprawa, ale utrzymać ich we współpracy to zupełnie inna rzecz. Nam się to udaje od 2001 roku i to sukces obu stron – dodaje.

Sprzęt komputerowy przez 5 lat będzie własnością powiatu konińskiego i zostanie użyczony rodzinom. Później najpewniej będzie przekazany im bezpłatnie. Obecnie system pieczy tworzy 112 rodzin zastępczych dla 183 dzieci. Wśród nich 64 rodziny to rodziny spokrewnione, 29 niezawodowych, 12 rodzin zawodowych, 1 rodzina zawodowa specjalistyczna, 3 rodzinne pogotowia oraz 3 rodzinne domy dziecka. Warto też wspomnieć, że od początku roku do rodzin zastępczych skierowano aż 44 nowych dzieci. To więcej niż przez cały 2019 rok.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.