Dzisiaj jest środa 23 września 2020, imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17933) SPORT FORUM FIRMY (5538) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sprawiedliwa transformacja. Będą rozmawiać z miesz ... (2)Bohaterski czyn policjantów. Wynieśli kobietę z pł ... (1)

Koncert Błażeja Musiałczyka na licheńskim festiwalu organowym

Dodano: 8.08.2020 09:24

Organista Archikatedry Oliwskiej, Błażej Musiałczyk będzie wykonawcą najbliższego koncertu Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej, który odbędzie się w licheńskiej bazylice, w niedzielę, 9 sierpnia o godzinie 14.30.

Koncert otworzą dwa utwory Johanna Sebastiana Bacha – Piece d’orgue BWV 572 znane także jako Fantasia G-dur oraz preludium chorałowe „Nun komm der heiden Heiland” BWV 659. Muzyk zaprezentuje cz. I - Allegro Maestoso Flötenkonzert, op. 55 niemieckiego organisty i kompozytora, Johanna Christiana Heinricha Rincka. Zabrzmi także m.in. Batallia Imperial I jednego z najbardziej znanych XVII-wiecznych walenckich kompozytorów muzyki organowej, księdza Juana Cabanilles oraz Cantilene z Sonaty Nr 11 d-moll op. 148, pochodzącego z Liechtensteinu kompozytora i organisty, Josef Rheinbergera. Koncert zakończą wykonane na licheńskich organach Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej "Święty Boże" op. 38  jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej muzyki organowej nurtu romantycznego, Mieczysława Surzyńskiego.

Błażej Musiałczyk od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej, a od 2010 roku - dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. W roku 2019 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa organów prof. Romana Peruckiego), a także Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz Podyplomowych Studiów w zakresie Zarządzania Oświatą (Wyższa Szkołą Zarządzania w Gdańsku). Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych organistów-pedagogów.

Jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Sieradzka Jesień Organowa oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanym na całym Pomorzu. Jest także prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową. Zajmuje się ponadto działalnością dydaktyczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Wraz z trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich dzieł organowych Daniela Magnusa Gronaua. 

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   organy,   koncert organowy,   licheński festiwal,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Kiedyś gdy przebywałam w innych zakątkach Polski, mówiłam że pochodzę z Konina, gdzie w pobliżu jest odkrywka węgla brunatnego KWB w Kleczewie i każdy już wiedział gdzie to jest!!! Teraz gdy w ten sam sposób mówię- nikt się nie orientuje, ale gdy dodam wzmianke o Licheniu, to już każdy wie jaka to okolica!!! "Licheń" nawet występuje w kabaretonach!!!
Dodano: 8.08.2020 12:01    Przez: Wiedźma

KOMENTARZE

avatar licheń , w licheniu , licheńskie ....itd .... czy to już licheńska paranoja ? ...
Dodano: 08.08.2020 09:43    Przez: zx
Podoba mi się zestawienie słów "międzynarodowy" i "Licheń"-taka paranoja w stylu Witkacego,albo Mrożka.
Dodano: 08.08.2020 10:25    Przez: Grzech Walerian
WSPANIAŁA UCZTA DUCHOWA...MUZYCZNA...dodam ,że jak co rok w Oliwie odbywa się festiwal muzyki organowej ...kustosz Oliwski mistrz Perudzki również onego czasu dał koncert w św. Wojciechu....Polecam
Dodano: 08.08.2020 10:04    Przez: janegab
Bardzo ładnie wczułeś się w klimat-od zagajenia "Onego czasu" zaczynają się wszystkie przypowieści ewangeliczne. Występują jeszcze "zaprawdę,powiadam wam", "azaliż" i coś o ogniach piekielnych.
Dodano: 08.08.2020 14:57    Przez: Grzech Walerian
avatar podoba mi się szlachetny zwrot - UMIŁOWANI W PANU....to taki balsam do ucha...
Dodano: 08.08.2020 15:32    Przez: zx
"Idźże,ofiaro skończona" też jest mocny.
Dodano: 08.08.2020 17:59    Przez: Grzech Walerian
Kiedyś gdy przebywałam w innych zakątkach Polski, mówiłam że pochodzę z Konina, gdzie w pobliżu jest odkrywka węgla brunatnego KWB w Kleczewie i każdy już wiedział gdzie to jest!!! Teraz gdy w ten sam sposób mówię- nikt się nie orientuje, ale gdy dodam wzmianke o Licheniu, to już każdy wie jaka to okolica!!! "Licheń" nawet występuje w kabaretonach!!!
Dodano: 08.08.2020 12:01    Przez: Wiedźma

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.