Dzisiaj jest środa 28 lipca 2021, imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15748) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 20oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (3)

Konińscy policjanci ostrzegają seniorów przed różnymi oszustami

Dodano: 14.08.2020 10:15

Konińscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Konina oraz powiatu konińskiego ostrzegają przed oszustami. Najczęściej przestępcy starają się grać na uczuciach osób starszych.

Wykorzystują do tego metodę na wnuczka, bo przecież każda babcia czy dziadek, oddali by za nich swoje życie. Schemat działania od lat jest taki sam, jedynie forma opowiadanej historii ulega drobnej modyfikacją. Najpierw dzwoni ktoś do seniora i zapłakanym głosem mówi, że coś się stało, że miał wypadek lub brał w nim udział i potrzebuje pilnie pomocy finansowej. Gdy upatrzona ofiara zgadza się pomóc, oszust informuje, że za chwilę po pieniądze ktoś się zgłosi.

W metodzie na policjanta oszuści również dzwonią do osób starszych, ponieważ to oni mają w sercu najwięcej empatii i starają się pomóc innym. Tym razem w słuchawce nie słychać głosu najbliższej osoby, lecz kogoś kto podaje się za policjanta. Przekonuje on swoja ofiarę, że rozpracowuje grupę przestępczą, która dokonuje oszustw. Osoba starsza wypłaca swoje oszczędności, by móc pomóc funkcjonariuszowi i zanosi je w umówione miejsce mając nadzieję, że mężczyzna, który po nie przyjdzie zostanie zatrzymany przez policjanta. Niestety osoba, która przychodzi po gotówkę nie zostaje przez nikogo zatrzymana i oddala się z miejsca przestępstwa.

Oszuści korzystają również z możliwości podszywania się pod akwizytora, pracownika wodociągów, listonosza, bądź przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Pod pretekstem awarii lub przedstawienia nowej oferty świadczeń starają się dostać do naszego mieszkania, splądrować je i zabrać wszystkie wartościowe rzeczy.

By nie stać się ofiara przestępstwa wystarczy:

  • nie wypłacajmy pochopnie pieniędzy i nie przekazujmy ich osoba nieznajomym,
  • zawsze potwierdzajmy wiarygodność usłyszanej historii w słuchawce telefonu dzwoniąc do najbliższych nam osób,
  • pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi i nie żąda od osób postronnych pieniędzy,
  • potwierdzajmy czy osoba podająca się za policjanta naprawdę służy w danej jednostce. W tym celu należy rozłączyć się z rozmówcą (odłożyć słuchawkę) i zadzwonić na nr 997 lub 112,
  • Sprawdzajmy zanim wpuścimy osobę do mieszkania czy jest naprawdę pracownikiem wodociągów, firmy ubezpieczeniowej lub inkasentem. Należy to zrobić dzwoniąc do ich zakładupracy i zapytać czy w tym dniu maja oni odwiedzać mieszkańców osiedla na danej ulicy. 
  • Konińscy policjanci ostrzegają seniorów przed różnymi oszustami

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:policja,   oszustwa,   seniorzy,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.