Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUroczystości 15 sierpnia w licheńskim sanktuarium. Biły dzwony

Uroczystości 15 sierpnia w licheńskim sanktuarium. Biły dzwony

Dodano:
Uroczystości 15 sierpnia w licheńskim sanktuarium. Biły dzwony

Suma odpustowa o godz. 12.00, w której uczestniczyło ponad 3 tys. pielgrzymów, stanowiła centralny punkt obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w licheńskim sanktuarium.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. 15 sierpnia dla licheńskiego sanktuarium jest wyjątkowym datą, gdyż dokładnie w tym dniu, 170 lat temu, Matka Boża ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce, a 53 lata temu kard. Stefan Wyszyński ukoronował Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. Tego dnia wspominano także 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w trakcie której wojsko polskie zatrzymało marsz bolszewików na Europę. 

Ksiądz kustosz przypomniał, że znakiem obecności Maryi wśród ludzi są objawienia. Mówiąc o objawieniach Matki Bożej w Grąblinie, ks. Kumala powiedział, że Maryja miała na swoich piersiach białego orła – znak naszej Ojczyzny. Marianin zaakcentował także przypadającą dziś 100. rocznicę Cudu nad Wisłą: - Nasi ojcowie zatrzymali nawałę bolszewicką, aby nie zatopiła całej Europy. Zostaliśmy uchronieni przed programową ateizacją, przed ideologią, która miała wyrwać Boga z naszych serc. Mówimy o tej batalii, że był to Cud and Wisłą, geniusz dowódców, heroizm walczących, ale także cudowna interwencja Matki Bożej. 

Na zakończenie sumy odpustowej kapłani, asysta liturgiczna oraz wierni udali się w procesji eucharystycznej alejkami licheńskiego sanktuarium.  Liturgię zakończył uroczysty śpiew Te Deum.

W związku z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej o  godz. 11.00 w nawie głównej licheńskiej bazyliki odmawiany był różaniec w intencji Ojczyzny. Z kolei o godz. 16.00 wierni modlili się w trakcie mszy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji poległych i pomordowanych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Licheńskie obchody dopełniły także dwa akcenty: o godz. 14.30 ks. Janusz Kumala MIC złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia sprzed stu laty, a o godz. 15.30 odezwały się wszystkie licheńskie dzwony, które biły dla tych, którzy oddali życie w tej wyjątkowej wojnie, której wynik zaważył na losach nie tylko Polski, ale i całego świata zachodniego.

Uroczystości uświetnił chór bazyliki licheńskiej Stabat Mater oraz Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

Uroczystości 15 sierpnia w licheńskim sanktuarium. Biły dzwony
Czytaj więcej na temat:Licheń, odpust, 15 sierpnia, Bitwa warszawska,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole