Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO relacjach partnerskich z Chinami między radnym a prezydentem

O relacjach partnerskich z Chinami między radnym a prezydentem

Dodano:
O relacjach partnerskich z Chinami między radnym a prezydentem

Jeśli rząd RP zerwie stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową, również Miasto Konin podejmie w tej kwestii stosowne działania – odpowiedział prezydent Konina na interpelację radnego Krystiana Majewskiego.

O relacje Konina z partnerskich z miastem Deyang w Chinach zapytał podczas majowej sesji radny z klubu PiS. - Z wielkim niepokojem obserwuję sytuacje w Hong Kongu. Miliony mieszkańców HongKongu protestują przeciwko polityce Chińskiego rządu oraz dają wyraz potrzebie afirmowania podstawowych wolności obywatelskich w ramach chińskiego systemu politycznego. Mieszkańcy Hong Kongu nie zgadzają się z chińskimi praktykami, które budzą niepokój światowej opinii publicznej. Podczas procedowania uchwały o partnerstwie z miastem Deyang w Chinach mogliśmy na sali konińskiego ratusza usłyszeć krytykę chińskiej praktyki politycznej, która nie przystaje do ogólnoświatowych standardów praworządności i poszanowania praw jednostki – napisał w swojej interpelacji Krystian Majewski. - Wyraziłem wtedy wątpliwość w sprawie potrzeby partnerstwa z miastem Deyang i jako jedyny radny głosowałem przeciwko takiemu partnerstwu. Fundamentalnym argumentem za partnerstwem z Deyang były chińskie inwestycje, które miały się u nas pojawić. Już wtedy wiele osób wątpiło w realność chińskich inwestycji w naszym mieście, a dziś perspektywa biznesowego partnerstwa między naszymi miastami, które może dać Koninowi rozwojowy impuls, jest w dużym stopniu nierealna. Prezydent Korytkowski często podkreśla jak ważne są dla niego praworządność i poszanowanie praw jednostki, a radni mają usta pełne frazesów przy okazji 30 lat samorządu terytorialnego. Dajmy wyraz swojemu przywiązaniu do wartości świata zachodu i pokażmy w przestrzeni publicznej, że „Konin jest miastem wartym zachodu”. Mam świadomość, że zerwanie partnerstwa między miastami nie ma wpływu na realną politykę, możemy jednak wyrazić solidarność z mieszkańcami Hong Kongu i pokazać, że hipotetyczne inwestycje nie są dla nas ważniejsze od realnych wartości, którymi kierujemy się w życiu prywatnym i społecznym. Apeluję do Prezydenta Miasta Konina oraz radnych Konina o podjęcie działań w celu wypowiedzenia partnerstwa z Dyeang.

Na interpelację odpowiedział „wywołany do odpowiedzi” Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - W odpowiedzi na interpelację Pana Radnego z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie zerwania partnerskich z miastem Deyang w Chinach informuję: Kształtowanie stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej są domeną Rządu RP. Jak powszechnie wiadomo nasze państwo utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. Przykładem tego jest choćby dokonywanie przez Ministerstwo Zdrowia zakupów sprzętu i środków medycznych dla polskich szpitali. Stosunki między miastami partnerskimi opierają się na innych zasadach. Porozumienie zawarte w 2015 roku między Koninem a Deyang dotyczy regionalnej współpracy w zakresie gospodarki, inwestycji, kultury oraz edukacji. Daje to możliwość mieszkańcom naszego miasta do poznania kultury tego kraju, choćby poprzez udział zespołów w corocznym Festiwalu Kultur Miast Partnerskich. Nie można również wykluczyć perspektywy biznesowego partnerstwa pomiędzy miastami. Zawarte porozumienie stwarza ku temu realne możliwości. Reasumując, jeśli Rząd RP zerwie stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową, również Miasto Konin podejmie w tej kwestii stosowne działania.

Fot. Archiwum LM.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole