Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościObywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0

Materiał promocyjny

Dodano:
Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0

Czym jest Inicjatywa?

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0 ma na celu promowanie wiedzy na temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w 66 miastach na prawach powiatu. OIU jest istotnym narzędziem zwiększania wpływu obywateli na proces tworzenia prawa lokalnego. Zadaniem OIU jest także umożliwienie mieszkańcom łatwiejszego przygotowania obywatelskich projektów uchwał.

- Świadomość realnego wpływu na tworzące się prawo lokalne jest coraz większa wśród mieszkańców naszego miasta, czego dowodem są tworzone komitety, które wnoszą pod obrady rady miasta stworzone przez siebie projekty uchwał

– mówi Jakub Eltman, Radny Miasta Konina oraz lokalny ambasador projektu, którego celem jest przybliżyć istotę inicjatywy uchwałodawczej oraz przekazać wiedzę w zakresie wpływu lokalnego prawa na życie codzienne.

Jak inicjatywa uchwałodawcza wygląda w Koninie?

Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą wnosi się do Rady Miasta w formie projektu uchwały. Komitet pod OIU musi zebrać co najmniej 300 podpisów mieszkańców, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego miasta. Zainteresowani OIU zobowiązani są do powołania Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej. Komitet ten tworzy grupa co najmniej 5 mieszkańców, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do rady miasta. Komitet w pisemnym oświadczeniu może wskazać przedstawiciela uprawnionego do reprezentowania komitetu podczas prac rady miasta związanych z OIU.

Niezwłocznie po zakończeniu zbierania podpisów pod OIU, projekt uchwały wraz z listą poparcia przedstawiciel składa Przewodniczącemu Rady Miasta. Projekt uchwały zgłoszony w ramach OIU staje się przedmiotem obrad rady miasta na najbliższej sesji po złożeniu projektu jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia.

Dlaczego Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza jest ważna?

OIU jest bardzo istotnym narzędziem demokracji bezpośredniej, który umożliwia realny wpływ obywateli na tworzące się prawo. Inicjatywa angażuje ludzi, którzy chcą zmienić swoje najbliższe otoczenia i umożliwia prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Skutecznie integruje lokalne środowisko, które zbiera się wokół określonej inicjatywy.

W ramach projektu prezentujemy portal informujący o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Portal ten jest skutecznym narzędziem pomagającym przygotować obywatelskie projekty uchwał. Znajdują się na nim wszystkie niezbędne dokumenty, które każdy mieszkaniec będzie mógł wykorzystać przy procedurze związanej z OIU.

Więcej informacji na portalu: demokracjabezposrednia.com

Projekt „Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0” sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Czytaj więcej na temat:prawo, Jakub Eltman
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole