Dzisiaj jest wtorek 20 października 2020, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17163) SPORT FORUM FIRMY (5544) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 9oC
Jutropogoda
10 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski. Medyk poznał pierwszego rywala w ty ... (0)Konin, pow. koniński. Już 390 przypadków zakażenia ... (0)

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi

KONIN JEST NASZ

Dodano: 23.09.2020 21:24

Konin przymierza się do wchłonięcia ponad 2,3 tys. ha z dwóch sąsiednich gmin, do których od lat wyprowadzają się mieszkańcy miasta.

Chodzi o Rudzicę, Wolę Podłężną i Morzysław Kolonię z gminy Kramsk oraz Posadę, Sokółki, Wieruszew, Wolę Łaszczową i Władzimirów z gminy Kazimierz Biskupi. Do tego dochodzi spory kawałek lasu z tej pierwszej gminy, od lat wykorzystywany przez mieszkańców nie tylko piątego osiedla jako teren spacerów i rekreacji.

Konin może w ten sposób zyskać około 6,5 tys. mieszkańców, większość (ok. 4 tys.) od naszego zachodniego sąsiada. Uzasadnienie projektu stosownej uchwały, nad którą konińscy radni będą debatować 30 września, zawiera wiele innych szczegółowych informacji na temat wymienionych miejscowości. Większość z nich ma dowodzić, że przyłączenie do Konina będzie się ich mieszkańcom opłacało.

Miastu to poszerzenie granic przyniesie korzyści w postaci „zwiększenie potencjału rozwojowego miasta poprzez zwiększenie obszaru budownictwa mieszkaniowego i usługowego, rozszerzenie oferty inwestycyjnej, zatrzymanie procesu degradacji miasta i odpływu mieszkańców,  zwiększenie spójności funkcjonalno-przestrzennej miasta”. Poza tym „proponowane zmiany niewątpliwie wzmocnią siłę pozytywnego oddziaływania miasta i regionu, które konkuruje o inwestorów i miejsca na rynku pracy z takim miastem jak Kalisz”.

Nowi mieszkańcy Konina kuszeni są natomiast konkretnymi inwestycjami, między innymi: budową ronda na skrzyżowaniu ulic Kleczewska i Brunatna oraz Tuwima w Posadzie, przebudową łącznika ulicy Zakładowej z Chełmońskiego w Posadzie, remontem budynków Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej i jej adaptacją na szkołę podstawową dla klas 1-3 lub przedszkole oraz zintensyfikowanie połączeń autobusowych z nowymi terenami.

Podjęcie stosownej uchwały przez konińskich radnych byłoby dopiero wstępem do rozpoczęcia całej procedury, której pierwszym etapem będą konsultacje z mieszkańcami miejscowości, przewidzianych do przyłączenia do Konina. Złożenie samego wniosku o zmianę granic przewidziano dopiero na marzec 2021 roku.

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi
Slajd 1/5

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi

slajd 1 z 5

Konin przymierza się do wchłonięcia ponad 2,3 tys. ha z dwóch sąsiednich gmin, do których od lat wyprowadzają się mieszkańcy miasta.

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi

slajd 2 z 5

Konin przymierza się do wchłonięcia ponad 2,3 tys. ha z dwóch sąsiednich gmin, do których od lat wyprowadzają się mieszkańcy miasta.

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi

slajd 3 z 5

Konin przymierza się do wchłonięcia ponad 2,3 tys. ha z dwóch sąsiednich gmin, do których od lat wyprowadzają się mieszkańcy miasta.

Władze Konina chcą powiększenia miasta o kilka sąsiednich wsi

slajd 4 z 5

Konin przymierza się do wchłonięcia ponad 2,3 tys. ha z dwóch sąsiednich gmin, do których od lat wyprowadzają się mieszkańcy miasta.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   Zmiana granic Konina



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

ludzie nie zgadzajcie się, najdroższa woda w Polsce, ścieki najdroższe w Polsce, ogrzewanie MPEC najdroższe w Polsce, wysoki podatek od nieruchomości i gruntów, niekończące się "inwestycje" z portfela mieszkańców, wysokie zarobki prezesów spółek miejskich z portfeli mieszkańców, nie zgadzajcie się, żeby płacić podatki na wynagrodzenia nierobów, zostańcie w granicach swoich gmin, Konin to tylko POdatki
Dodano: 23.09.2020 22:12    Przez: obywatel
Haha, to jest komedia. Pamiętam jak kiedyś ktoś żartował tutaj przy okazji włączenia terenów oczyszczalni Starego Miasta do Konina o tym, że niedługo konińskie imperium zacznie włączać ościenne wioski w ramach bezkrwawej aneksji. Wtedy uważałem to za dobry żart, teraz jak widzę żart staje się powoli rzeczywistością... Ogólnie wszystko fajnie, tylko zanim lokalni politykierzy zaczną wyciągać ręce po nowe tereny, powinni najpierw skupić się na obecnych włościach i ich problemach. Dla przykładu wschodnia część miasta i Staromorzysławska albo droga na Laskówiec bez chodników i pobocza, a oni chcą anektować Rudzicę i Wolę Podłężną? To nie będzie nawet Konin B, bo taki gdzieniegdzie już mamy, a Konin C. Nie ma kasy na remonty w mieście, ale od razu się znajdzie na przystosowanie nowych terenów do miasta (infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, remonty szkół itp.)?
Dodano: 23.09.2020 22:30    Przez: R
niech szukają głupszych od siebie dla konińskich monopoli - woda ścieki wywoź nieczystości ogrzewanie wysokie podatki i opłaty lokalne, nie chcemy płacić na KOlesi z PO
Dodano: 23.09.2020 22:18    Przez: glupi i glupszy
Nie rozumiem po co się tak ograniczać? Czemu od razu nie sięgnąć po Licheń, Kazimierz Biskupi, Stare Miasto i Kramsk? Powinniśmy graniczyć bezpośrednio z Kołem, Goliną, Rychwałem i z Kleczewem i Ślesinem na północy, a nie tak po kawałeczku...
Dodano: 23.09.2020 22:44    Przez: muehehe
Przy dobrych układach możemy stać się miastem nadmorskim i mieszkańcy mogliby bogacić się na przemycie.Choć jak znam życie,kilkunastu mieszkańców może okradać bogatych turystów.
Dodano: 23.09.2020 22:54    Przez: szkarlatyna

KOMENTARZE

ludzie nie zgadzajcie się, najdroższa woda w Polsce, ścieki najdroższe w Polsce, ogrzewanie MPEC najdroższe w Polsce, wysoki podatek od nieruchomości i gruntów, niekończące się "inwestycje" z portfela mieszkańców, wysokie zarobki prezesów spółek miejskich z portfeli mieszkańców, nie zgadzajcie się, żeby płacić podatki na wynagrodzenia nierobów, zostańcie w granicach swoich gmin, Konin to tylko POdatki
Dodano: 23.09.2020 22:12    Przez: obywatel
No patrz, a dopiero co PiS ryczał, że najdroższa woda, ścieki, ogrzewanie i podatki są w Warszawie... Kłamiecie obywatelu pisolubny, oj kłamiecie...
Dodano: 23.09.2020 22:21    Przez: Jakub Wawrzecki
niech szukają głupszych od siebie dla konińskich monopoli - woda ścieki wywoź nieczystości ogrzewanie wysokie podatki i opłaty lokalne, nie chcemy płacić na KOlesi z PO
Dodano: 23.09.2020 22:18    Przez: glupi i glupszy
Haha, to jest komedia. Pamiętam jak kiedyś ktoś żartował tutaj przy okazji włączenia terenów oczyszczalni Starego Miasta do Konina o tym, że niedługo konińskie imperium zacznie włączać ościenne wioski w ramach bezkrwawej aneksji. Wtedy uważałem to za dobry żart, teraz jak widzę żart staje się powoli rzeczywistością... Ogólnie wszystko fajnie, tylko zanim lokalni politykierzy zaczną wyciągać ręce po nowe tereny, powinni najpierw skupić się na obecnych włościach i ich problemach. Dla przykładu wschodnia część miasta i Staromorzysławska albo droga na Laskówiec bez chodników i pobocza, a oni chcą anektować Rudzicę i Wolę Podłężną? To nie będzie nawet Konin B, bo taki gdzieniegdzie już mamy, a Konin C. Nie ma kasy na remonty w mieście, ale od razu się znajdzie na przystosowanie nowych terenów do miasta (infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, remonty szkół itp.)?
Dodano: 23.09.2020 22:30    Przez: R
Rozbawił mnie fragment: " zatrzymanie procesu degradacji miasta i odpływu mieszkańców". No tak, mieszkańcy "odpływają", zwłaszcza młodzi, więc włączmy sobie ościenne miejscowości, to liczby zaczną się zgadzać :D Oczywiście ludzie dadzą się pewnie kupić obietnicą przyłączenia do miasta, chociaż finansowo im się to nie opłaci...
Dodano: 23.09.2020 22:37    Przez: koninwiększyniżwarszawazara
Mnie również rozbawił ten fragment. Ludzie od końca lat 90-tych uciekali od miasta Konin do Rudzicy, Woli, Posady, Sokółek Wieruszewa, Włądzimirowa, gdyż tam tereny pod budowę były znacząco tańsze, koszty mediów (woda, ścieki) i podatków lokalnych również. Skorzystało z tego kilka tysięcy dotychczasowych "koniniaków". Teraz p.Korytkowski i Adamów uwierzyli, że ludzie nie potrafią liczyć i pod wpływem hurra optymizmu pozwolą się przyłączyć do drożyzny w Koninie? Panie Korytkowski, panie Adamów - zmiana nr rejestracyjnych z *** na PN to jednak za mało abyśmy ogłupieli ze szczęścia. Proszę nie uprawiać tu kłamliwego PR o inwestycjach i pobudzeniu rozwoju... Chodzi wam wyłącznie o nasze podatki i daniny, które mają zasilić budżet miasta i jego słomiane "inwestycje"... Nie potraficie sobie pradzić z Koninem w jego obecnym kształcie więc nie pchajcie się po nowe... Nieprawda? No to polecam spacer po Gosławicach, Międzylesiu, Laskówcu, Grójcu, Przydziałkach. Mnie na wsi jest dobrze.
Dodano: 24.09.2020 07:46    Przez: Oscar
A może wmówicie nam wieśniakom na PeKałeNach, że przyłączenie tych okolicznych wiosek pomoże Wam rozwinąć te sławetne "tereny inwwestycyjne" pomiędzy Kleczewską i Przemysłową czy choćby przy Zakładowej czy Europejskiej, a my czerpać będziemy z tego korzyści garściami??? Czyli mamy rozumieć, że inwestorzy nie chcą tam niczego budować bo Władzimirów czy Rudzica są poza Koninem??? Proszę mnie nie rozśmieszać bo robią mi się zajady!!! Pogońcie waszych doradców, bo za mocne "zioło" mają!!! A kasę przeznaczoną na ten "genialny" pomysł rodem z "Misia" przeznaczcie choćby na remont ul. Błaszaka. Gdy staniecie się krainą miodem i mlekiem płynącą, sami pomyślimy i poprosimy Was o taką aneksję...
Dodano: 24.09.2020 07:56    Przez: Oscar
Nie rozumiem po co się tak ograniczać? Czemu od razu nie sięgnąć po Licheń, Kazimierz Biskupi, Stare Miasto i Kramsk? Powinniśmy graniczyć bezpośrednio z Kołem, Goliną, Rychwałem i z Kleczewem i Ślesinem na północy, a nie tak po kawałeczku...
Dodano: 23.09.2020 22:44    Przez: muehehe
Przy dobrych układach możemy stać się miastem nadmorskim i mieszkańcy mogliby bogacić się na przemycie.Choć jak znam życie,kilkunastu mieszkańców może okradać bogatych turystów.
Dodano: 23.09.2020 22:54    Przez: szkarlatyna
Może trzeba by było założyć jakąś grupę "NIE dla poszerzenia granic Konina"? Dla mieszkańców tych terenów ta zmiana oznacza tylko zmianę opłat i podatków na wyższe... Komunikacja miejska w Koninie jest tak tragiczna, że często na pieszo dojdzie się szybciej z jednego końca miasta na drugi niż autobusem a oni mówią, że komunikacja między tymi terenami będzie usprawniona. Post prezydenta na facebooku ma więcej komentarzy niż jest widocznych, te niewygodne są na bieżąco usuwane.
Dodano: 23.09.2020 23:35    Przez: innylogin
A czemu wy wszyscy jesteście tacy na nie... przecież od Konina Azja się zaczyna! Jeśli chcą powìększyć Konin o te miasteczka i wsie z dwóch sąsiednich gmin to ja jako Azja jestem na tak! A co tam podatki i opłaty... ważne, że ludzie z tych regionów głosują na PiS - i wtedy Konin stanie się kolebką jedynej słusznej partii, i w końcu przestaniecie ciągle mówić o czerwonym Koninie i mieszkających w nim czerwonych świniach! Azja was przyjmie z otwartymi ramionami!!!
Dodano: 24.09.2020 01:28    Przez: AZJA
Muehehe, jednak Kleczewa do tego nie mieszaj! Kleczew zostaw w spokoju...! Kleczew w swoim herbie ma dwie srebrne wieże i złotą rybkę i to wystarczy! A przecież jak wiadomo w wieży uwięziona jest Magika, a złota rybka spełnienia życzenia!
Dodano: 24.09.2020 01:50    Przez: Kleczew
zatrzymanie procesu degradacji miasta i odpływu mieszkańców...............Miasto jest dawno zdegradowane a zaraz będzię patologia społeczna i ekonomiczna jak wszystko zamkną.....Mieszkańcy nie chcą konina , skoro się wyprowadzają i odpływają.......Nie dajcie się........ wchłonąć koninowi i jego patologią