Dzisiaj jest czwartek 29 października 2020, imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16958) SPORT FORUM FIRMY (5540) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 7oC
Jutropogoda
9 / 8oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Dodatkowe źródło ogrzewania dla ... (0)Medyk razem ze Strajkiem Kobiet. Opaski i flagi w ... (8)

Lektury szkolne? Nie czytaj – posłuchaj!

Materiał promocyjny

Dodano: 24.09.2020 13:02

Czytanie szkolnych lektur bywa nużące, wie to każdy, kto kiedykolwiek zasnął na „Panu Tadeuszu”. Nie zawsze są to również pozycje, po które sięgnęlibyśmy z własnej, nieprzymuszonej woli. System edukacji opiera się jednak na pewnym kanonie, a podstawa programowa jasno wskazuje, o jakich książkach powinniśmy posiadać choćby podstawową wiedzę. Ta z kolei wywiera ogromny wpływ na skalę ocen, przynajmniej z języka polskiego.

Niemal każdy jest w stanie wymienić lekturę, która była (lub nadal jest) jego piętą achillesową. Lekturę tak ciężką do przeczytania, że już same próby stają się w zasadzie syzyfową pracą. W takich sytuacjach wsparciem okazują się popularne bryki, innymi słowy – streszczenia. Wystarczająco krótkie, aby nie przeciążać młodego umysłu, ale i na tyle konkretne, by wyciągnąć z nich kluczowe dla fabuły zagadnienia, bryki stały się nieodłącznym elementem szkolnej wyprawki u większości uczniów. To z kolei spowodowało, że bardzo szybko ewoluowały one do formy audio.

Słuchanie lektur, zamiast wielogodzinnego wpatrywania się w karty książki, ma wiele zalet. Nielubianej książki raczej nie stawia się na półce, a biblioteki często nie posiadają wystarczającej liczby egzemplarzy danego tytułu. Wiąże się to ze stratą czasu i odwiedzaniem po kolei wszystkich okolicznych czytelni w poszukiwaniu szkolnej lektury. Storytel – nowoczesna platforma pełna audiobooków – skutecznie i definitywnie rozwiązuje ten problem. Co więcej, zadowoli każdego, ponieważ w jej ogromnych zasobach możemy znaleźć zarówno streszczenia, jak i pełne wersje najpopularniejszych szkolnych lektur. To piękny ukłon w stronę młodych fanów literatury oraz małe co nieco dla koneserów odrobinę innych wrażeń. Jedni i drudzy znajdą na platformie odpowiedzi na własne potrzeby, nawet jeśli jeszcze ich nie znają.

Motywów poszukiwania alternatywy dla tradycyjnej formy czytania szkolnych lektur jest co najmniej kilka. Część młodych ludzi zwyczajnie czytać nie lubi, do innej grupy nie trafia akurat ten rodzaj literatury, a pozostali, dla porównania, cierpią na brak czasu w natłoku innych, pozaszkolnych zajęć. Tym ostatnim szczególną trudność sprawiają lektury obszerne, napisane ciężkim, starodawnym językiem, przez co proces czytania znacząco się wydłuża. Doskonałym przykładem takiego typu lektury jest klasyk Władysława Reymonta – „Chłopi”. Streszczenie tej powieści uratowało niejednego ucznia na przestrzeni długiej historii polskiej edukacji. Dla chętnych, ambitnych i dysponujących większą rezerwą czasu, Storytel oferuje także pełną wersję książki, oczywiście w przystępnej formie audiobooka.

Nie na darmo wspomniałam, jak żmudne potrafią być już same próby i wielokrotne podejścia do nielubianej lektury. „Syzyfowe Prace” Stefana Żeromskiego to w końcu jedna z najchętniej omijanych pozycji. Jej trudny temat oraz styl powodują, że młodzież ochoczo sięga po streszczenia, oryginał omijając szerokim łukiem. Ciężko przekonać uczniów do zmiany zdania, dlatego słuchanie lektur może się tu okazać wyjątkowo zbawienne. Poruszona w powieści historia narodowej przynależności jest na tyle ważna, że każdy powinien ją poznać, choćby w niewielkim stopniu. To, czy wybór padnie na streszczenie czy też pełną wersję powieści, nie ma większego znaczenia, skoro tak czy inaczej pokazuje sedno problemu i najważniejsze przesłanie lektury. Storytel daje ten wybór i pokazuje ścieżki, którymi warto iść naprzód, mimo że w zaciszu domowego fotela.

Słuchanie lektur daje ogromne pole manewru, zwłaszcza w przypadku osób, które doskonale uczą się i zapamiętują właśnie dzięki zmysłowi słuchu, a nie poprzez wrażenia wzrokowe. Odetchnąć z ulgą mogą też uczniowie wielozadaniowi, którzy nigdy nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu i wszędzie ich pełno. Zalety Storytel odkryją też wielbiciele czytania. Wszystko dlatego, że dzięki platformie… mogą czytać jeszcze więcej. Odkrycie tej wygodnej, przystępnej alternatywy dla szkolnych lektur sprawi, że nauka, chwile relaksu, a nawet zwykła, codzienna droga do szkoły już nigdy nie będą takie same. Będą bogatsze.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:szkoła,   edukacja,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.