Dzisiaj jest czwartek 29 października 2020, imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16834) SPORT FORUM FIRMY (5540) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 7oC
Jutropogoda
9 / 8oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk razem ze Strajkiem Kobiet. Opaski i flagi w ... (7)Mieszkańcy Sompolna i okolic zamanifestowali swój ... (8)

Jak działa wyparka próżniowa?

Materiał promocyjny

Dodano: 26.09.2020 19:19

Wyparki próżniowe wykorzystywane są do odparowywania cieczy. To urządzenia umożliwiające obniżenie ciśnienia w pojemniku wypełnionym cieczą poniżej ciśnienia pary cieczy, co powoduje odparowanie cieczy w niższej temperaturze niż normalnie.

Wyparki próżniowe mają zastosowanie w różnych rodzajach cieczy przy dowolnej prężności pary, ale zazwyczaj są one wykorzystywane do wrzenia wody przez obniżenie ciśnienia wewnętrznego poniżej standardowego ciśnienia atmosferycznego. Podstawowe elementy wchodzące w skład wyparek próżniowych to chłodnica, łaźnia grzewcza, kolba robocza i odbieralnik, a także głowica obrotowa.

Proces odparowywania próżniowego polega na obniżeniu ciśnienia wewnętrznego komory wyparnej poniżej ciśnienia atmosferycznego. Zmniejsza to temperaturę wrzenia odparowywanej cieczy, obniżając w ten sposób lub eliminując zapotrzebowanie na ciepło zarówno w procesach wrzenia, jak i kondensacji.
Zastosowanie wyparek próżniowych w żywności powoduje, że woda jest odparowana i usuwana. Dzięki temu żywność może być przechowywana przez długi czas bez zepsucia. Wyparki próżniowe są wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu do oczyszczania ścieków przemysłowych. Jest to bezpieczna i bardzo wszechstronna technologia o niskich kosztach, która w większości przypadków służy jako system oczyszczania.

Urządzenie składa się zwykle z trzech lub czterech prostych szalek próżniowych, tak połączonych ze sobą, że para z wrzącej cieczy w pierwszym naczyniu przechodzi przez cewki i płaszcz drugiego naczynia, a para wytwarzana w drugim naczyniu przechodzi przez cewki trzeciego i tak dalej przez cały system.
Próżnia utrzymywana w każdym naczyniu poszczególnej serii jest większa niż w poprzedniej. W związku z tym, pomimo zwiększonego stężenia, temperatura wrzenia cieczy w drugim naczyniu jest tak niska, że ​​para z pierwszego naczynia jest wystarczająco gorąca, aby ją zagotować.
Z reguły używane są tylko cztery naczynia, ponieważ bardzo trudno jest utrzymać podciśnienie w stopniu wystarczającym do pracy innego naczynia z serii. W wielu zakładach stosuje się tylko trzy naczynia.

Wyparki próżniowe charakteryzują się szerokim zakresem zastosowań. Wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle spożywczym i chemicznym (https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/wyparki-prozniowe/), opiece zdrowotnej, ale także dziedzinach petrochemii, energetyki, przetwórstwie biogazu i biopaliwa. Dodatkowo urządzenia te mogą być stosowane w przemyśle mechanicznym i ciężkim, fotowoltaice i w składowaniu odpadów i gospodarce ścieków.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wyparki próżnioweDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.