Dzisiaj jest środa 2 grudnia 2020, imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16896) SPORT FORUM FIRMY (5546) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / -2oC
Jutropogoda
-1 / 1oC
Pojutrzepogoda
3 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozwinął skrzydła. Uczestnik projektu został pilot ... (1)Koło z nowymi iluminacjami. Trochę radości w trudn ... (3)

Konin przygotowuje się do zmian klimatu. Powstaje specjalny plan

Dodano: 27.09.2020 12:00
Źródło: LM.pl

Problem zmian klimatycznych dotknąć może jednak również przyrodę w Koninie i w regionie. Wysychać będą jeziora (w okolicach Wilczyna zniknęło już niemal Jezioro Kownackie), żeglarze już teraz alarmują, że z powodu niskiego poziomu wód zarastają konińskie jeziora. - Szczególnie zagrożone przez zmiany klimatyczne, zwłaszcza przez rosnącą temperaturę powietrza prowadzącą do ich szybkiego wysychania i zanikania, są tereny bagienne. W Koninie tereny takie zlokalizowane są w pobliżu Jezior: Gosławskiego i Pątnowskiego. Zanik bagien stanowić będzie zagrożenie dla licznych gatunków bytujących na tych terenach lub korzystających z nich jako rezerwuarów wody pitnej - alarmują autorzy raportu.

Tereny zielone i retencja

Na te wyzwania odpowiedzią mają być rozwiązania zawarte w Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatycznych. Jest ich sporo, a autorzy projektu dzielą je na cztery typy. Niektóre wprowadzić można praktycznie bezkosztowo (np. akcje edukacyjne lub ochrona już istniejących terenów zielonych), niektóre potrzebują nakładów pieniężnych. Jak jednak zauważają autorzy raportu, inwestycja w przystosowanie się do zmian klimatycznych w przyszłości zwróci się - nawet w wysokości do 1% PKB miasta.

Co może pomóc w walce ze skutkami klimatu? M.in. tworzenie terenów zielonych - nie tylko parków, ale np. zielonych ścian, dachów, czy przystanków autobusowych (ten ostatni pomysł pojawił się w tegorocznej edycji KBO), a także ogrodów deszczowych. Tradycyjnych terenów zielonych w Koninie jest całkiem sporo, jak wskazują autorzy raportu zajmują ok. 80% powierzchni miasta i są równiemiernie rozłożone. Pomaga też obecność Warty, Kanału Ulgi i terenów zalewowych wokół nich. - Stanowią one klin, dzięki któremu możliwe staje się przewietrzanie miasta, a przez to regulowanie stosunków termicznych i przeciwdziałanie zastoiskom powietrza, szczególnie w okresie letnim. Dodatkowo rozbudowany system jezior w części północnej również sprzyja temu procesowi.

Jednym z priorytetów jest też zatrzymanie wody, która obecnie po gwałtownym deszczu w większości spływa kanalizacją i nie zostaje w glebie. Pomóc w tym może wypracowanie norm prawnych, które zmuszą inwestorów do stosowania utwardzonych powierzchni przepuszczalnych. Dzięki nim woda przesiąkać będzie do gleby, uzupełniając poziom wód podziemnych, zamiast spływać kanalizacją. - Inwestycje te posiadają wysoki potencjał adaptacyjny i w znacznym stopniu, w krótkim czasie mogą zmniejszyć zagrożenie podtopieniami powodowanymi przez gwałtowne opady atmosferyczne - oceniają autorzy raportu. 

Mieszkańcy mają głos

Które z tych pomysłów w Koninie zostaną zrealizowane, to już decyzja władz miasta. W planie wykazane zostały ponadto już realizowane inwestycje, które mają potencjał zmniejszenia poziomu wrażliwości miasta na zmiany klimatu. To np. budowa ciepłowni geotermalnej (zmniejszenie wrażliwości o 15%), budowa wspomnianych już rozwiązań małej retencji (15%) i dotacje celowe na zadania służące ochronie zasobów wodnych (kolejne 15%).

Według zapewnień Pawła Adamowa, zastępcy prezydenta Konina, Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu ma zostać przyjęty przez miasto jeszcze w październiku. Do 2 października mieszkańcy mogą wnosić uwagi i propozycje do projektu. Z dokumentem można zapoznać się na oficjalnej stronie miasta.

poprzednia
strona 2/2

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A może by się Konin przygotował na kolejną falę zwolnionych ludzi
Dodano: 27.09.2020 12:49    Przez: Maciej Schmidt
Może wreszcie przestaniecie zabijać bobry i zrozumiecie,że macie retencję zrobioną za darmo i przez fachowców.
Dodano: 27.09.2020 12:46    Przez: jan mayen
Żałośni włodarze Konina wstyd i hańba!!! Tylko potrafią marzyć i straszyć... żeby tylko kasa się zgadzała na ich kontach Konin czeka los Kłomina opuszczonego miasta!!!!
Dodano: 27.09.2020 14:14    Przez: ~nie wstyd wam głosują na Po ...
avatar Ile przez ostatnie 30 lat przybyło samochodów, a ile ubyło drzew, - wycinanych w chorym amoku przez spółdzielnie mieszkaniowe? Drzewa sadzone w latach 70-tych, spokojnie rosły i nikomu nie przeszkadzały, do puki ich mieszkańcy byli zajęci pracą, i na drzewa nie zwracali uwagi, - a jak teraz przeszli na emerytury, to na starość nagle drzewa im przeszkadzają (bo, np. liście na pranie lecą), albo leniwym dozorcom nie chce się zgarniać liści, - więc piszą do spółdzielni o wycinkę drzew, a ta wycina jak leci. Druga sprawa to niedrożność sieci kanalizacyjnej. Dlaczego nie czyści się profilaktycznie odpływów wody deszczowej wzdłuż ulic? Na co idą nasze podatki? Służby czekają dopiero jak woda wyleje? To, że mamy teraz coraz to wyższe temperatury, gwałtowne deszcze, i jednocześnie suszę, to efekt ogólnoświatowy. Cała Europa pustynnieje. Dlatego ten Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu, to nic innego jak sposób na przelewanie naszych pieniędzy z pustego w próżne, by ktoś na tym zarabiał.
Dodano: 27.09.2020 15:00    Przez: Pulsar71
Jak już ograbicie okoliczne gminy z niektórych lokalizacji to mieszkańców się przesiedli do tych domków jednorodzinnych i po kłopocie
Dodano: 27.09.2020 12:41    Przez: gieniu

KOMENTARZE

A MOŻE BY TAK MOSTY PONAPRAWIALI
Dodano: 28.09.2020 08:29    Przez: D
Mosty to mają w d. jak i mieszkańców Konina .
Dodano: 28.09.2020 12:15    Przez: ~Edek
Konin idzie w kierunku Ditroid st.USA miasto zarosło teraz tam kręcą filmy
Dodano: 29.09.2020 00:05    Przez: ~zyga
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.