Dzisiaj jest piątek 4 grudnia 2020, imieniny: Barbary, Krystiana, Berny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17390) SPORT FORUM FIRMY (5550) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 4oC
Jutropogoda
8 / 7oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finał zbiórki w ZS CKU. Do szpitala trafiły dary d ... (0)Nagroda dla MZGOK za działalność ekologiczną „EkoS ... (0)

Dyskusja na posiedzeniu komisji o zmianie granic Konina

Dodano: 28.09.2020 21:58
Źródło: LM.pl

 

Zdaniem radnego Marka Cieślaka, przejęcie wskazanych miejscowości będzie strategicznym kierunkiem dla miasta, który jeśli dojdzie do skutku będzie oddziaływał przez wiele lat.

- Musimy mieć na stole naprawdę przemyślane, opracowane dokumenty kierunkowe. Jestem w stanie poprzeć przemyślane, strategoczne dokumenty. Pamiętajmy, że inne sprawy są na osiedlu Posada, Sokółki, a zupełnie inne w Rudzicy i Woli Podłężnej – mówił Marek Cieślak. - Chcąc poszerzyć miasto nie zapominajmy, że przyłączamy nie tylko ziemię, ale przede wszystkim ludzi którzy tam mieszkają. Ludzie zwracają uwagę na sprawy ekonomiczne, socjalne, na warunki w jakich mieszkają. Jeżeli przedstawimy odpowiednią ofertę to oni muszą powiedzieć „my chcemy do Konina”. Nic na siłę nie można czynić. Poprę tę uchwałę, ale z uczciwą dyskusją i materiałami, żeby móc uczynić dalsze kroki – dodał.

Radny Wiesław Wanjas przypomniał, że najważniejszy w całej procedurze będzie głos mieszkańców, którzy wypowiedzą się w referendum.

- Jest szansa. Trzeba spróbować – mówił Wiesław Wanjas.

Bilans zysków i strat przedstawiła radna Monika Kosińska.

- Możemy zyskać spójność funkcjonalno-przestrzenną i to widać gołym okiem. Druga sprawa to bilans przestrzenny i tutaj możemy bardzo dużo zyskać. To jest dla dobra miasta i jego mieszkańców, żeby te tereny do miasta przyłączyć. Po trzecie to to, co mówił pan przewodniczący - uwarunkowania historyczne – mówiła Monika Kosińska. - Zbadajmy przepływ ludności do pracy, do szkoły, do przedszkola, do Młodzieżowego Domu Kultury. To są instytucje utrzymywane z budżetu miasta. Co prawda na niektóre otrzymujemy subwencje z gmin, ale sprawdźmy ilu uczniów z tych gmin chodzi do szkół i przedszkoli w Koninie. To są ważne aspekty związane z utrzymaniem infrastruktury drogowej, komunikacji miejskiej. To co możemy zyskać, a co jest najważniejsze to wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT i CIT, które zrekompensują chociażby w części utrzymanie instytucji kultury, z których korzystają i to w znacznym zakresie mieszkańcy gmin. Konin odgrywa rolę aglomeracyjną, ale to na mieście ciąży ciężar utrzymania życia społeczno-kulturalnego. Miasto Konin i jego mieszkańcy mogą więcej zyskać niż stracić. Jeśli sami będziemy o tym przekonani to możemy przekonywać mieszkańców tych miejscowości – podkreśliła radna.

Zdaniem przewodniczącego komisji – Marka Waszkowiaka, miasto powinno być przywódcą, który do siebie przyciąga.

- Budując interes przyciągnęlibyśmy naturalnie te tereny. Nie możemy wywołać oporu. Musimy przyjąć metodę miękkiego wchodzenia, łączenia się na zasadzie przywództwa. Chcę was przekonać do spokojnej dyskusji, bez emocji – mówił Marek Waszkowiak.

Po trwającej blisko godzinę dyskusji, radni przegłosowali projekt uchwały intencyjnej. Trafi on pod obrady Rady Miasta Konina w najbliższą środę, 30 września.

strona 3 z 3
1 2 3
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Coś mi się wydaje że chodzi tu o forsę z podatków aby utrzymać tą rozpasaną administrację Konina, upadające zakłady to katastrofa ekonomiczna tego regionu i nic nowego, rzadko młodzież która kończy studia wraca do tego "Podkarpacia II" to już koniec, miasto emerytów i rencistów.
Dodano: 28.09.2020 22:47    Przez: t1000
Jestem na nie, za przyłączeniem do Konina.Niech władze Konina poszukają oszczędności i pieniędzy na swoim terenie!
Dodano: 28.09.2020 22:46    Przez: Wieśniak
Prezydent z Radnymi coś tam sobie wymyśli i już???? Nie trzeba się pytać mieszkańców, a już w ogóle nie trzeba się pytać władz tych gmin?????
Dodano: 28.09.2020 23:47    Przez: Romek Ress
"One wjeżdżają jak się jedzie do pracy i wyjeżdżają kiedy się wraca z pracy"Z jednej strony może to i dobry pomysł bo jak wjadę do pracy , a jestem np. Z Poznania i wrócę po pracy do np. tego Poznania to znaczy że niedługo Konin przejmie Poznań.......
Dodano: 29.09.2020 01:36    Przez: Stefan Darda
A może Konin przyłączyć np. do Starego Miasta??? Wtedy nieudolne kolesiostwo miałoby kłopot z głowy i nie musieliby się męczyć. Jestem za przyłączenie, ale pod warunkiem, że oddadzą władzę tamtym samorządom
Dodano: 29.09.2020 08:18    Przez: Po co się męczyć???

KOMENTARZE

Jestem na nie, za przyłączeniem do Konina.Niech władze Konina poszukają oszczędności i pieniędzy na swoim terenie!
Dodano: 28.09.2020 22:46    Przez: Wieśniak
Coś mi się wydaje że chodzi tu o forsę z podatków aby utrzymać tą rozpasaną administrację Konina, upadające zakłady to katastrofa ekonomiczna tego regionu i nic nowego, rzadko młodzież która kończy studia wraca do tego "Podkarpacia II" to już koniec, miasto emerytów i rencistów.
Dodano: 28.09.2020 22:47    Przez: t1000
Gmina Kramsk bierze podatki od mieszkańców Woli Podleznej oczywiscie a te pieniądze pakuje w Kramsk np. Remont szkoły podstawowej w Kramsku gdzie mają świetny budynek po gimnazjum. Pieniądze z funduszu norweskiego ale swój wkład ok 1mln muszą włożyć. A pieniędzy na szkole w Woli Podleznej nie ma no bo skąd mają być jeśli wszystko wkłada się w Kramsk. Remont Amfiteatru w Kramsku warty 300tys też zrobią a szkole najlepiej zamknąć zamiast wyremontować.
Dodano: 29.09.2020 15:10    Przez: Anita Fornalczyk
Do mieszkańców Woli Podłężnej i Rudzicy. W liczącej 11 tys mieszkańców Gminie Kramsk nasze w sumie 2000 stanowi około 18,5% , w 73 tys Koninie to będzie około 2,7%, jeśli niektórzy skarżą się na złe traktowanie przez władze gminy, niech pomyślą w jakim poważaniu będą miały to 2,7% władze Konina, więc może lepiej byłoby się organizować, wywierać nacisk na reprezentujących nas radnych i w przyszłości rozsądnej głosować. Jeszcze taka ciekawostka Radnego nie można odwołać, trzeba by rozwiązać całą radę więc 4 lata pewne bez względu na opinie wyborców.
Dodano: 29.09.2020 18:29    Przez: mieszkaniec
Prezydent z Radnymi coś tam sobie wymyśli i już???? Nie trzeba się pytać mieszkańców, a już w ogóle nie trzeba się pytać władz tych gmin?????
Dodano: 28.09.2020 23:47    Przez: Romek Ress
"One wjeżdżają jak się jedzie do pracy i wyjeżdżają kiedy się wraca z pracy"Z jednej strony może to i dobry pomysł bo jak wjadę do pracy , a jestem np. Z Poznania i wrócę po pracy do np. tego Poznania to znaczy że niedługo Konin przejmie Poznań.......
Dodano: 29.09.2020 01:36    Przez: Stefan Darda
A może Konin przyłączyć np. do Starego Miasta??? Wtedy nieudolne kolesiostwo miałoby kłopot z głowy i nie musieliby się męczyć. Jestem za przyłączenie, ale pod warunkiem, że oddadzą władzę tamtym samorządom
Dodano: 29.09.2020 08:18    Przez: Po co się męczyć???
Konin zasłynie z nowego kryterium podziałów administracyjnych: ilość wjeżdżających i wyjeżdżających aut. Tylko bezradni radni z Konina mogli to wymyślić. Będzie większy teren, będą większe diety dla radnych. Może miasto wybuduje drogę dojazdową do prywatnych posesji tak jak do radnej z Chorznia.
Dodano: 29.09.2020 08:48    Przez: Pomocka
Władze Konina "szybko" działają.Wczoraj na radzie był poruszany temat wąskiego łącznika z ul.Zakladowej do ul.Chełmońskiego na Posadzie, a tu już od poniedziałku trwają prace drogowe przy poszerzaniu tego łącznika! To nie można było tego zrobić kilka miesięcy wcześniej?W porę i w czas jest to poszerzanie, za niedługo koniec remontu Kleczewskiej!Nie dajmy się takimi gratisami(marchewką) omamić!
Dodano: 29.09.2020 09:16    Przez: Wieśniak
Argument o przejeżdżaniu samochodem z Posady do Konina i z powrotem jest " bardzo " merytoryczny p. Adamów!
Dodano: 29.09.2020 09:29    Przez: Posadnik
Wielu tutaj się wymądrza, dla wymądrzania! Miasto ma taki kształt, że nie może się za bardzo rozwijać.Mieszkańcy Woli Podłężnej tak naprawdę mieszkają w Koninie. Posada również jest w Koninie, a do Kazimierza Biskupiego ma wiele kilometrów. Wielu mieszkańców tych wsi chętnie powie "tak", ze względu na to, ze chętnie zostaną mieszczuchami. Nie jest tak, że na tych wsiach już gminy zrobiły wszystko, żeby ulżyć mieszkańcom w codziennym życiu! To KOnin zbudował drogę do Posady oraz do Woli Podłężnej, to Konin daje zatrudnienie, oświatę, komunikację i wiele innych dogodności. Wieś idzie do miasta z ochotą!
Dodano: 29.09.2020 10:17    Przez: Felek Stankiewicz
Zostawcie gminy w spokoju i wescie się do roboty leniuchy . Szukajcie przedsiębiorców , wszystko wam przelewa się przez palce . Ciekawe co zaproponuje władza 250 pracownikom zwolnionym z FUGO ? Znaleźli sobie temat zastępczy żeby przykryć te wszystkie nieudolności .Gminy trzymajcie się!!!!!! i pogoncie to towarzystwo . Nie dajcie się . Zrobią tak jak w Warszawie oni będą żreć a wy będziecie patrzeć jak nędza zagląda Wam w oczy .
Dodano: 29.09.2020 10:52    Przez: ~pilot
Felek nie cuduj i nie kombinuj jak kon pod górę
Dodano: 29.09.2020 10:54    Przez: ~pilot
Proponuję,by wszyscy krytykujący władze Konina znaleźli pracę w swoich gminach i nie będą musieli do tego "okropnego"miasta przyjeżdżać,zakupy też róbcie u "siebie" i kształćcie swoje dzieci w swoich gminach. Problem zniknie.powodzenia.
Dodano: 29.09.2020 16:26    Przez: ~Anka
W Grójcu, Laskówcu jest jeszcze duży potencjał jeśli chodzi o działki, jednak osiedla te przestały się rozwijać, dlaczego??? bo ludzie nie chcą mieszkać w Koninie i nie jest tak że Konin " zrobiły wszystko, żeby ulżyć mieszkańcom w codziennym życiu! " I jeszcze pytanie którą drogę wybudował Konin do Woli Podłężnej?
Dodano: 29.09.2020 19:15    Przez: mieszkaniec
A co z Żychlinem, przecie to też sypialnia Konina?! Też ujeżdżają w te i nazad.Konin, przyłączasz pod miasto?
Dodano: 29.09.2020 11:19    Przez: Były koniniak
1 z 3
123>>