Dzisiaj jest wtorek 20 kwietnia 2021, imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17802) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 8oC
Jutropogoda
14 / 5oC
Pojutrzepogoda
6 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasze sprawy - zapowiedź (0)Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)

Dyskusja na posiedzeniu komisji o zmianie granic Konina

Dodano: 28.09.2020 21:58
Źródło: LM.pl

 

Zdaniem radnego Marka Cieślaka, przejęcie wskazanych miejscowości będzie strategicznym kierunkiem dla miasta, który jeśli dojdzie do skutku będzie oddziaływał przez wiele lat.

- Musimy mieć na stole naprawdę przemyślane, opracowane dokumenty kierunkowe. Jestem w stanie poprzeć przemyślane, strategoczne dokumenty. Pamiętajmy, że inne sprawy są na osiedlu Posada, Sokółki, a zupełnie inne w Rudzicy i Woli Podłężnej – mówił Marek Cieślak. - Chcąc poszerzyć miasto nie zapominajmy, że przyłączamy nie tylko ziemię, ale przede wszystkim ludzi którzy tam mieszkają. Ludzie zwracają uwagę na sprawy ekonomiczne, socjalne, na warunki w jakich mieszkają. Jeżeli przedstawimy odpowiednią ofertę to oni muszą powiedzieć „my chcemy do Konina”. Nic na siłę nie można czynić. Poprę tę uchwałę, ale z uczciwą dyskusją i materiałami, żeby móc uczynić dalsze kroki – dodał.

Radny Wiesław Wanjas przypomniał, że najważniejszy w całej procedurze będzie głos mieszkańców, którzy wypowiedzą się w referendum.

- Jest szansa. Trzeba spróbować – mówił Wiesław Wanjas.

Bilans zysków i strat przedstawiła radna Monika Kosińska.

- Możemy zyskać spójność funkcjonalno-przestrzenną i to widać gołym okiem. Druga sprawa to bilans przestrzenny i tutaj możemy bardzo dużo zyskać. To jest dla dobra miasta i jego mieszkańców, żeby te tereny do miasta przyłączyć. Po trzecie to to, co mówił pan przewodniczący - uwarunkowania historyczne – mówiła Monika Kosińska. - Zbadajmy przepływ ludności do pracy, do szkoły, do przedszkola, do Młodzieżowego Domu Kultury. To są instytucje utrzymywane z budżetu miasta. Co prawda na niektóre otrzymujemy subwencje z gmin, ale sprawdźmy ilu uczniów z tych gmin chodzi do szkół i przedszkoli w Koninie. To są ważne aspekty związane z utrzymaniem infrastruktury drogowej, komunikacji miejskiej. To co możemy zyskać, a co jest najważniejsze to wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT i CIT, które zrekompensują chociażby w części utrzymanie instytucji kultury, z których korzystają i to w znacznym zakresie mieszkańcy gmin. Konin odgrywa rolę aglomeracyjną, ale to na mieście ciąży ciężar utrzymania życia społeczno-kulturalnego. Miasto Konin i jego mieszkańcy mogą więcej zyskać niż stracić. Jeśli sami będziemy o tym przekonani to możemy przekonywać mieszkańców tych miejscowości – podkreśliła radna.

Zdaniem przewodniczącego komisji – Marka Waszkowiaka, miasto powinno być przywódcą, który do siebie przyciąga.

- Budując interes przyciągnęlibyśmy naturalnie te tereny. Nie możemy wywołać oporu. Musimy przyjąć metodę miękkiego wchodzenia, łączenia się na zasadzie przywództwa. Chcę was przekonać do spokojnej dyskusji, bez emocji – mówił Marek Waszkowiak.

Po trwającej blisko godzinę dyskusji, radni przegłosowali projekt uchwały intencyjnej. Trafi on pod obrady Rady Miasta Konina w najbliższą środę, 30 września.

strona 3 z 3
1 2 3
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina
  • Dyskusja na posiedzeniu komisji. Radni o zmianie granic Konina

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Coś mi się wydaje że chodzi tu o forsę z podatków aby utrzymać tą rozpasaną administrację Konina, upadające zakłady to katastrofa ekonomiczna tego regionu i nic nowego, rzadko młodzież która kończy studia wraca do tego "Podkarpacia II" to już koniec, miasto emerytów i rencistów.
Dodano: 28.09.2020 22:47    Przez: t1000
Jestem na nie, za przyłączeniem do Konina.Niech władze Konina poszukają oszczędności i pieniędzy na swoim terenie!
Dodano: 28.09.2020 22:46    Przez: Wieśniak
avatar Prezydent z Radnymi coś tam sobie wymyśli i już???? Nie trzeba się pytać mieszkańców, a już w ogóle nie trzeba się pytać władz tych gmin?????
Dodano: 28.09.2020 23:47    Przez: Romek Ress
"One wjeżdżają jak się jedzie do pracy i wyjeżdżają kiedy się wraca z pracy"Z jednej strony może to i dobry pomysł bo jak wjadę do pracy , a jestem np. Z Poznania i wrócę po pracy do np. tego Poznania to znaczy że niedługo Konin przejmie Poznań.......
Dodano: 29.09.2020 01:36    Przez: Stefan Darda
avatar A może Konin przyłączyć np. do Starego Miasta??? Wtedy nieudolne kolesiostwo miałoby kłopot z głowy i nie musieliby się męczyć. Jestem za przyłączenie, ale pod warunkiem, że oddadzą władzę tamtym samorządom
Dodano: 29.09.2020 08:18    Przez: Po co się męczyć???

KOMENTARZE

Jestem za przyłączeniem do Konina. Dość mam już feudalnego systemu władzy w Kramsku.
Dodano: 29.09.2020 12:09    Przez: Marta
Chyba już wszyscy na Woli mają dość władzy z Kramska. Czas na zmiany.
Dodano: 29.09.2020 12:11    Przez: mieszkaniec Woli
Z Woli ciągną podatki, a nic w zamian nie dają. Ciągle mówią, że tylko generujemy koszty, a teraz będą o nas walczyć? Co za hipokryzja.
Dodano: 29.09.2020 12:18    Przez: Wola
Komisja finansów....to jest logika iść po najniższej linii oporu i atakowanie ludzi który świadomie wyprowadzili się poza Konin brawo....Jak by Ci ludzie chcieli dołączyć do Konina to już dawno by dali o tym znać, ale Wy wiecie lepiej bo kasa się kończy...Zamiast się kompromitować poszukujcie realnych inwestorów na dobrych warunkach Panowie finansiści, chyba to jest kwintesencja finansów jak kreować rynek a nie jak zbierać jak najwięcej haraczy, zaproponujcie ofertę dla której ludzie będą chcieli do Konina przyjechać i zostać, tylko rozwijający się rynek pracy i edukacji sprawi że pieniędzy w budżecie będzie więcej a nie podlewanie ognia benzyną....przecież ludzie z poza Konina nie tylko biorą ale też robią na ten Konin, robią tu zakupy, płacą za usługi, duża część pracuję w Koninie i tam pośrednio i bezpośrednio zostawia kasę z podatków, tankują, kupują materiały budowlane, inwestują w Koninie, to jest skok na podatki od gruntów, mediów i innych bzdurnych rzeczy, a nie żadne wyrównani ...
Dodano: 29.09.2020 13:39    Przez: Bartek
Wola Podłężna woli Konin niż Kramsk. Władze Kramska nawet nie chcą przeznaczyć 100 tys na remont szkoły, za to w Kramsku robią remont amfiteatru za 300 tys, parkingu przy Orliku za dużą kwotę i ok. milion dokładają do remontu swojej szkoły. U nas nawet nie ma oświetlenia przy głównej ulicy.
Dodano: 29.09.2020 14:53    Przez: Mieszkaniec Woli
Zapytajcie się włodarzy gminy Kramsk co robi dla mieszkańców Woli Podleznej bo z tego co wiem większość pieniędzy pakuje w miejscowość Kramsk a mieszkańców Woli Podleznej ignoruje a podatki zbiera i to od 1350 osób. Teraz wielce się przejął że mu Wolę zabiorą i bardzo dobrze niech zabiorą może w końcu ktoś się zajmie drogami, iloscia autobusów,oświetleniem normalną szkoła o którą nie trzeba się wstydzić.
Dodano: 29.09.2020 14:56    Przez: Anita
Podatki może i minimalnie wyższe, ale ile korzyści, darmowe przejazdy autobusem dla dzieci, szczepionki przeciw wirusowi HPV, niższe opłaty za prąd, na wsi doliczają przesyłowe, dopłaty do sterylizacji kotów, stypendia za dobrą naukę dla dzieci, a dla posiadaczy karty 3 plus ogromne zniżki na basen, lodowisko, zajęcia w KDK, nawet na rejestrację samochodów.A co najważniejsze, uwolnienie spod panowania aroganckiej władzy z Kramska.
Dodano: 29.09.2020 15:12    Przez: Olek
To fakt. Władza z Kramska nas olewa, jeśli ktoś był na zebraniu sołecki, to słyszał, jakim tonem przemawiala do nas przedstawicielka rady. Zapytała nas, Co chcecie, drogi czy szkołę?To tak, jakby zapytała, chcecie rybki, czy akwarium. Nikt jej nie odpowiedział. Wola że względu na liczbę mieszkańców zasługuje na inwestycje i w oświatę i w drogi.
Dodano: 29.09.2020 15:23    Przez: Wola Podłężna
Nie godzmy się na to. Po pierwsze wiele osób wjeżdża i wyjeżdża z Konina codziennie, i moglibyśmy w ten sposób powiększyć Konin nawet o Koło i Turek. Do każdego miasta ktoś dojeżdża, nie tylko do Konina. Może zacznijmy ludzi dojeżdżających obwiniac za korki z powodu remontu przeprawy i wymagającego remontu mostu na trasie Warszawskiej, i za zapchane studzienki od deszczu...  Chyba ktoś nie widzi czym powinien się naprawdę zająć. Po drugie naprawdę Stary Konin jest bliżej zazebiony, ale trzeba wyrazić zainteresowanie przykładowo Rudzica, oddzielona ewidentnie z Koninem pięknym lasem... Bo na pewno glowny interes stanowi pomysl by go wyciąć, zarobić, żeby mieszkańcy, którzy mieli choć odrobinę spokoju za jakiś czas oddychali spalinami, stracili miejsce rekreacji i czyste powietrze,  w zamian za fabrykę za oknem. Spokojne miejsce zabierze się nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Mieszkańcy okolicznych miejscowości tylko na tym stracą, nie zyskają nic szczególnego prócz wyższych opłat i za ...