Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielkopolscy rolnicy wystąpili z petycją do parlamentarzystów

Wielkopolscy rolnicy wystąpili z petycją do parlamentarzystów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wielkopolscy rolnicy wystąpili z petycją do parlamentarzystów

Petycja do parlamentarzystów i apel o wsparcie samorządów. Rolnicy skupieni w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej sprzeciwiają się wprowadzeniu w życie procedowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła dzisiaj odwiedziny u parlamentarzystów, którym wręczają petycje przedstawiające ich stanowisko w sprawie ustawy o ochronie zwierząt.

- Jako samorząd rolniczy jesteśmy głęboko zaniepokojeni trybem i sposobem procedowania tej ustawy. Odbyło się to w pośpiechu, po całonocnych pracach komisji, bez wysłuchania argumentów rolników i hodowców. Bardzo wyraźnie chcemy podkreślić, że w trakcie prac nad tą ustawą, polski rolnik został uprzedmiotowiony – pozbawiono go prawa głosu i wyrażenia swojej racji w sytuacji, kiedy szkodliwe zapisy tej ustawy mogą doprowadzić do upadku dziesiątek tysięcy gospodarstw w Polsce – czytamy w petycji. - Rolnicy i hodowcy stoją na stanowisku, że część postulowanych zmian w dłuższym okresie czasu jest możliwa do przeprowadzenia, jednak powinno to się odbyć w drodze konsultacji społecznych, z określonym vacatio legis, z uchwaleniem środków na dostosowanie lub przebranżowienie, czy też z zabezpieczeniem funduszy na odszkodowania z tytułu zaprzestania hodowli. Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowanie nie zgadza się z planowanymi zmianami. Będą one szczególnie dotkliwe dla wielkopolskich rolników, którzy prowadzą najbardziej intensywną produkcję zwierzęcą w kraju. Parlamentarzyści Ziemi Wielkopolskiej powinni szczególnie rozumieć ten problem i bronić interesów mieszkańców, którzy oddali na nich swoje głosy w ostatnich wyborach.

Zdaniem rolników z powiatu konińskiego, tureckiego, słupeckiego i kolskiego ustawa doprowadzi do utraty rynków zbytu, również w takiej branży jak producenci zbóż, którzy aktualnie 80 procent produkacji przeznaczają na pasze.

- W ubiegłym roku wartość eksportu żywności z Polski, to ponad 31 mld Euro. Drób i wołowina halal oraz skóry stanowią w tej kwocie znaczący udział. Osiągnięcie tego wyniku wymagało od rolników, przetwórców i eksporterów poniesienia znaczących nakładów inwestycyjnych, w tym dofinansowanych z udziałem funduszy UE. Sektor zwierzęcy wykorzystuje paszę w postaci zbóż i kukurydzy produkowanych przez towarowe gospodarstwa roślinne. Gospodarka to system naczyń połączonych. Tak radykalne podejście do ważnych rolniczo branż, spowoduje efekt domina i to w bardzo trudnych ekonomicznie, pandemicznych czasach, w których należy wspierać przedsiębiorców, a nie doprowadzać do likwidacji ich działalności – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Apel o wsparcie rolników ma zostać przesłany do wszystkich samorządów subregionu konińskiego z prośbą o podjęcie stanowisk lub uchwał związanych przez rady gmin oraz rady powiatowe.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole