Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNajczęstsze choroby oczu

Najczęstsze choroby oczu

Materiał promocyjny

Dodano:
Najczęstsze choroby oczu

Przysłowie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. I na pewno coś w tym jest, ale przede wszystkim oczy są bardzo ważnym narządem, którego każda wada powoduje bardzo duży dyskomfort w życiu codziennym, a niektóre schorzenia mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.
 

Nadwzroczność i krótkowzroczność

Są to dwie najczęściej występujące wady. Każda z nich jest powodowana błędnie uwypuklającą się soczewką i w zależności od tego, w którą stronę się wygina, pacjent nie widzi dobrze tego, co jest blisko lub daleko. Nadwzroczność powoduje, że chory przeczyta napisy na oddalającym się autobusie, ale już ma problem z nawleczeniem igły. Osoba z krótkowzrocznością na odwrót: nawlecze igłę, ale nie widzi, jaki ma numer nadjeżdżający autobus.

Wadę można skorygować okularami z tzw. plusami dla dalekowidzów i minusami dla krótkowidzów lub odpowiednio dobranymi soczewkami. Noszenie okularów jest jednak bardzo uciążliwe. Dziś nowoczesna technologia pozwala na szybkie i bezpieczne usunięcie wady metodą laserową.
 

Jaskra

Ta choroba oczu niestety towarzyszy innym schorzeniom. Najczęściej współistnieje z innymi chorobami, takimi jak: cukrzyca lub miażdżyca, problemy z ciśnieniem, migreny, stres i wady wzroku. Pierwsze objawy to brak widzenia skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, oko nie chce przyzwyczajać się nagłej ciemności lub jasności. Leczenie zwykle polega na podawaniu kropli do oczu, a w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja.
 

Zaćma

Zwana inaczej kataraktą, charakteryzuje się zmętnieniem soczewki. Początki tej choroby nie są dla pacjentów - szczególnie tych posiadających już inne wady wzroku - od razu widoczne. Obraz powoli mętnieje, staje się mniej wyraźny, pojawiają się dziwne jasne otoczki wokół widzianych przedmiotów, oczy dużo łzawią.

Im wcześniej poznamy diagnozę, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Nie ma leków na tę chorobę, tu jedynie stosuje się metody laserowe. Lekarz wczepia inną soczewkę, a chory już po kilku dniach widzi niemal idealnie.
 

Astygmatyzm

To wada, która zwykle towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. W największym skrócie polega on na zniekształceniu rogówki oka. Zdrowe oko ma rogówkę w kształcie mniej więcej kuli. Zniekształcona - przyjmuje kształt piłki do rugby czy jajka. To natomiast powoduje widzenie nieostre, zamazane. Pacjenci skarżą się również na bóle głowy, widzenie prostych linii jako krzywych, problemy z określeniem odległości.

Leczenie astygmatyzmu jest ważne, ponieważ brak jego skorygowania może prowadzić do przekrzywiania głowy, co może nadwyrężać kręgosłup szyjny, utrudniać orientowanie się w przestrzeni i może być powodem dyskwalifikacji zdrowotnej, uniemożliwiając wykonywanie niektórych zawodów.

Na szczęście leczenie astygmatyzmu jest szybkie i proste. Na stałe można go wyleczyć, decydując się na zabieg laserowy lub jedynie go korygować - okularami lub soczewkami.

Wszystkie i wiele innych wad można dziś usunąć laserowo. Leczenie astygmatyzmu, krótkowzroczności czy zaćmy to dziś szybkie zabiegi laserowe, które pozwalają choremu znów cieszyć się pełnią życia, bez poczucia dyskomfortu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie

Czytaj więcej na temat:zdrowie, oczy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole