Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021, imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17807) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 3oC
Jutropogoda
7 / 4oC
Pojutrzepogoda
7 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (5)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

Koncert „Patriotyzm, męstwo, cud” zabrzmiał w licheńskiej bazylice

Dodano: 19.10.2020 09:23

W święto św. Łukasza Ewangelisty 18 października, wierni w bazylice licheńskiej pamiętali w modlitwie o pracownikach służby zdrowia.

Około tysiąca osób skorzystało z uczestnictwa w niedzielnej, południowej mszy w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty marianów. Na powierzchni 7009 metrów kwadratowych górnej bazyliki może przebywać podczas aktualnych obostrzeń 1752 osób.

Po Eucharystii uczcili setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz Bitwy Warszawskiej w koncercie religijno-patriotycznym. Koncert „Patriotyzm, Męstwo, Cud” wykonali Bogusław Morka (tenor), Ryszard Morka (bas), śpiewacy Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Robert Grudzień, pianista i kompozytor (organy). Koncert był hołdem dla papieża Polaka w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Muzycy uczcili także setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Robert Grudzień był w komisji, która odbierała organy licheńskie m.in. razem z wybitnym kompozytorem Krzysztofem Pendereckim, który napisał hejnał dla Matki Bożej Licheńskiej. Wydarzenie muzyczne otworzyła etiuda patriotyczna ku pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Roberta Grudnia. Następnie wybrzmiały znane pieśni patriotyczne z czasów wojny polsko-bolszewickiej m.in. „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Idzie żołnierz borem, lasem” czy pieśni obozowe. Muzyka organowa oraz pieśni przeplatały się z historią i recytacjami wierszy, np. Juliusza Słowackiego.

Koncert zakończył się wspólnym śpiewem „Barki” oraz „Abba Ojcze”. – Obyśmy pamiętali o modlitwie i zwyciężyli duchowo w tym trudnym czasie, który nas dotknął. Myślę, że te pieśni patriotyczne wniosły wiele optymizmu, nadziei i ducha walki, przede wszystkim tej duchowej – powiedział ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. 

  • Koncert „Patriotyzm, męstwo, cud” zabrzmiał w licheńskiej bazylice

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   bazylika,   koncert patriotyczny,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar znów licheń - czy to już obłęd , czy tylko zwykła paranoja ?
Dodano: 19.10.2020 09:58    Przez: zx
Szczególnym optymizmem napawa piosenka patriotyczna " Bywaj dziewczę zdrowe" w której bohaterski ułan informuje dziewczę, że właśnie zaraził ją wstydliwą chorobą, ale ma nadzieję, że się wykaraska.
Dodano: 19.10.2020 18:13    Przez: Marysia
W kółko o bitwie warszawskiej,a nikt z "historyków" nie zapozna społeczeństwa o cudach odwagi ks.Skorupki,który szedł na barykady z pogardą.A ta niesłychana odwaga brała się z tego,że szukał śmierci,bo koledzy od karcioszków przysięgli,że rozsiekają go jeśli po bitwie nie ureguluje karcianych długów honorowych.
Dodano: 19.10.2020 22:19    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.