Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKleczew. Zapraszają do upamiętnienia społeczności żydowskiej

Kleczew. Zapraszają do upamiętnienia społeczności żydowskiej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Zapraszają do upamiętnienia społeczności żydowskiej

Forum Młodych, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i uroczystości w lesie Krążel - tak wyglądać będzie upamiętnienie społeczności żydowskiego z Kleczewa i regionu konińskiego, które odbędzie się 27 października.

Uroczystości odbywać będą się z okazji odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy kleczewskim stadionie. To miejsce, w którym do II wojny światowej istniał żydowski cmentarz. Został zniszczony przez okupantów, a na jego miejscu wybudowany został istniejący do dziś obiekt sportowy. Stadion w zeszłym roku został przebudowany, a w ramach uzgodnień ze społecznością żydowską koło niego stanie kamień z pamiątkową tablicą mówiącą o historii tego miejsca.

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 27 października. O godz. 11.00 w kinie ,,Zachęta" w Kleczewie odbędzie się Forum Młodych - panel dyskusyjny poświęcony mniejszościom narodowym i wyznaniowym. Po nim uczestnicy uroczystości przemaszerują na stadion, gdzie odsłonięta zostanie tablica. Ostatnim punktem upamiętnienia historii żydowskiej będzie las Krążel, pod którym uczczona zostanie pamięć pomordowanych podczas II wojny światowej w tamtym miejscu Żydów z całego regionu konińskiego.

Na uroczystości zapraszają Miejsko-Gminna Biblioteka Publicznaw Kleczewie, Starosto Powiatowe w Koninie, gmina Kleczew, gmina Kazimierz Biskupi i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kleczewie. Uroczystości odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. 

Kleczew. Zapraszają do upamiętnienia społeczności żydowskiej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole