Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJaki kredyt dla rolników można dostać w banku?

Jaki kredyt dla rolników można dostać w banku?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki kredyt dla rolników można dostać w banku?

Dzięki kredytom dla rolników można uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Można nimi finansować zakup użytków rolnych, środków przeznaczonych do produkcji rolnej czy zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by opłacić pożyczką wakacje lub remont mieszkania. Wystarczy wiedzieć, o jaki produkt bankowy się postarać.

Kredyty dla rolników różnią się od pożyczek dla innych grup konsumentów w kilku aspektach. Przede wszystkim banki, które ich udzielają, są przygotowane do obliczenia zdolności kredytowej rolnika z rzeczywiście uzyskiwanych przez niego dochodów. Nie robią przy tym większych trudności. Po jej obliczeniu mogą dobrać korzystny okres kredytowania i ustalić spłatę rat w niestandardowych odstępach. W ten sposób można dostosować płatności do terminów, w których spodziewasz się wpływów. Jest to spore ułatwienie, mile widziane przez wielu polskich gospodarzy.
 

Rolnik może się ubiegać o preferencyjny kredyt inwestycyjny.

Kredyty preferencyjne charakteryzują się wyjątkowo korzystnym oprocentowaniem. Jest to możliwe dzięki współpracy części banków z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aby uzyskać inwestycyjny kredyt z dopłatami realizowanymi przez ARiMR należy przedstawić w banku plan przedsięwzięcia. Może ono dotyczyć utworzenia, rozbudowy lub modernizacji gospodarstwa rolnego.

Warto pamiętać, że każdy bank zatrudnia własny zespół ekspertów, którzy opiniują przedstawione plany. Dlatego nie warto się zrażać, jeśli w jednym banku uzyskasz decyzję odmowną. Trzeba sprawdzić inne instytucje finansowe udzielające kredytów z preferencyjnym oprocentowaniem. 
 

Inną odmianą kredytu preferencyjnego jest rolniczy kredyt obrotowy.

W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch typach kredytów dla rolników. ARiMR spłaca całość oprocentowania, jeśli rolnikowi zostanie przyznany kredyt obrotowy z linii KO. Ten typ pożyczki przysługuje jednak wyłącznie gospodarzom, którzy oczekują na wypłatę płatności bezpośrednich z lat ubiegłych.

Kredyt obrotowy może być również przyznany, jeżeli gospodarstwo rolne ucierpi w wyniku klęski żywiołowej. Można go przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych środków trwałych i wznowienie produkcji. Ten rodzaj kredytu nazywa się kredytem klęskowym. Jest on przyznawany na podstawie protokołu oszacowania szkód. W ramach kredytów klęskowych przyznaje się także kredyty inwestycyjne. Można nimi sfinansować przywrócenie funkcji użytkowych budynków i maszyn zniszczonych w wyniku klęski.
 

Masz długi? Rozważ konsolidacyjny kredyt dla rolników.

Jeśli masz wiele zobowiązań kredytowych, możesz połączyć je w jedną pożyczkę. Dzięki temu zamiast wielu rat będziesz odtąd płacić jedną. Zwykle rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. W ten sposób można stosunkowo łatwo wydostać się z pętli kredytowej, która doprowadziła wiele osób prowadzących działalność rolniczą do upadku.

Zaciągając kredyt konsolidacyjny, możesz uzyskać dodatkową gotówkę. W niektórych sytuacjach jest to więc rozwiązanie zdecydowanie warte rozważenia.
 

W banku otrzymasz także kredyt gotówkowy.

Wszystkie wyżej opisane produkty bankowe należą do kredytów celowych. Nie zawsze jednak trzeba tłumaczyć się w banku, w jakim celu zaciągamy pożyczkę. Jeśli wolisz uniknąć tego rodzaju pytań, zdecyduj się na klasyczny kredyt gotówkowy. Być może nie jest to kredyt najtańszy. Jednak aby go dostać, wystarczy wykazać zdolność do spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy przydaje się również, kiedy z jakichkolwiek względów nie możesz dostać kredytów innego typu.

Czytaj więcej na temat:finanse, rolnictwo, inwestycje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole