Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021, imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17792) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (6)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

ABC i najważniejsze zasady ulgi podatkowej na dziecko

Materiał promocyjny

Dodano: 22.10.2020 13:09

ulga na dziecko

Polityka prorodzinna jest polityką, która ma na celu dobro rodziny i dobro całego społeczeństwa. Jednym z jej elementów, jest konieczność tworzenia odpowiednich warunków ekonomicznych dla rodzin. W tym zakresie, jednym ze sposobów wspomagania państwa rodziny, jest stosowanie różnych ulg i preferencji podatkowych. Taką ulgą jest tak zwana ulga na dzieci. Jak działa? Jakiej wysokości wsparcia można oczekiwać?
 

Ulga na dziecko – warunki dotyczące dziecka

Z zasady ulga dotyczy dzieci, jednak korzystają z niej faktycznie rodzice, opiekunowie lub rodzice zastępczy. Ulga przyznawana jest na każde dziecko, pod warunkiem, że nie ukończyło 18 lat. Ulga dotyczy również dzieci niepełnosprawnych, które utrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Wiek 18 lat może również zostać przekroczony - dla dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że dziecko cały czas się uczy, a jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych nie przekraczają 3089 zł.
 

Ulga dla dzieci - warunki dotyczące rodziców

Ulgę mogą uzyskać jak wyżej opisano - rodzice, opiekunowie lub rodzice zastępczy. Ustawodawca zaznaczył jednak, że chciałby, żeby środki finansowe z preferencji ulgi podatkowej (ulgo dla dziecka) faktycznie trafiły do dzieci. W związku z tym ograniczył możliwość skorzystania z ulgi do osób, które faktycznie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem (jego majątkiem) oraz wykochaniem dziecka. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej czy sporadyczne kontakty z dzieckiem nie wystarczą więc do zastosowania ulgi podatkowej na dziecko.
 

Kwoty i limity dochodowe

Tak jak w przypadku innych rodzajów pomocy i w tym przypadku ustawodawca, w celu ochrony budżetu państwa i wpływów podatkowych, musiał ograniczyć możliwości kwoty skorzystania z ulgi podatkowej. W przypadku, jeżeli podatnik ma jedno dziecko i wychowuje je samotnie, by skorzystać z ulgi na dziecko nie może zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł. Podobnie w przypadku małżeństwa, które wspólnie wychowuje jedno dziecko - łącznie razem nie mogą zarabiać więcej niż 112 000 zł. Dla rodzin, które mają więcej niż jedno dziecko - nie ma ograniczeń dochodowych. W przypadku nie pozostawania w związku małżeńskim, ale wychowywania dziecka z drugim rodzicem - każdy z rodziców może zarabiać rocznie nie więcej niż 56 000 zł. Oznacza to, że większe rodziny mogą uzyskać ulgi bez względu na to, ile zarabiają.
 

Wysokość ulgi

Ulga na dziecko zależy od ilości posiadanych dzieci. Ustawodawca zdecydował też, że kwota ulgi oznaczona jest miesięcznie, gdzie:

  • na pierwsze dziecko podatnik otrzyma 92,67 zł miesięcznie;
  • na drugie dziecko podatnik otrzyma 92,67 zł miesięcznie;
  • na trzecie dziecko podatnik otrzyma 166,67 zł miesięcznie;
  • na czwarte i każde kolejne dziecko podatnik otrzyma 225 zł miesięcznie.

Przykład praktyczny:

W praktyce oznacza to, że średniorocznie, mając jedno dziecko, podatnik może liczyć na ulgę w wysokości 1 112,04 zł, zaś w przypadku posiadania dwójki dzieci - dwukrotność tej kwoty (1 112,04 zł x 2) oraz w przypadku trójki dzieci - dwukrotność kwoty 1 112,04, czy też kwotę 2 000,04 zł na trzecie dziecko (razem 4 224,12 zł) i tak dalej.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:podatki,   finanse osobisteDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.