Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021, imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17792) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (6)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

Wilczyn. Radni wyrazili sprzeciw wobec ,,piątki dla zwierząt"

Dodano: 23.10.2020 12:08
Źródło: LM.pl

- Rada Gminy Wilczyn uważa, że zawarte w nowelizacji regulacje tzw. „piątki dla zwierząt” godzą w interesy rolników i są poważnym zagrożeniem dla gospodarki - oświadczenie w tym temacie w piątek przyjęli radni gminy Wilczyn.

,,Piątka dla zwierząt" to ustawa o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i zakaz trzymania psów na krótkich łańcuchach. Od kilku tygodni przeciwko procedowanemu prawu protestują rolnicy, również z regionu konińskiego. W środę kilku z nich opóźniało ruch na Trasie Bursztynowej, jadąc powoli traktorami z biało-czerwonymi flagami.

W piątek rolników postanowili wesprzeć radni gminy Wilczyn. Podczas sesji Rady Gminy przyjęli stanowisko sprzeciwiające się wprowadzanym zmianom w prawie. - Rada Gminy Wilczyn uważa, że zawarte w nowelizacji regulacje tzw. „piątki dla zwierząt” godzą w interesy rolników i są poważnym zagrożeniem dla gospodarki - oceniali w przyjętym stanowisku (całość poniżej).

Jak ocenili radni, część postulowanych zmian jest możliwa do wprowadzenia, ale w dłuższym okresie. Jednocześnie jednak zauważyli, że ograniczenie uboju rytualnego uderzy w przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w tej gałęzi gospodarki oraz ich dostawców, zaprotestowali przeciwko zwiększeniu uprawnień kontrolnych dla organizacji prozwierzęcych oraz sprzeciwili się trybowi procedowania prawa. - Rada Gminy Wilczyn zdecydowanie popiera starania rolników o wycofanie tego projektu z Sejmu i opowiada się za wypracowaniem takich zmian w prawie, które będą łączyły dobro zwierząt z interesem gospodarczym branży rolno-spożywczej.

Stanowisko przyjęte zostało dziesięcioma głosami za, jednym przeciw i dwoma wstrzymującymi się (dwóch radnych było nieobecnych). 

Pełna treść stanowiska Rady Gminy Wilczyn:

,,Stanowisko Rady Gminy Wilczyn w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw budzi głębokie zaniepokojenie wśród rolników, samorządów rolniczych a także radnych Gminy Wilczyn.

Wprowadzenie tak daleko idących zmian, które odbyły się bez społecznej dyskusji a przede wszystkim bez głosu i opinii rolników budzi kontrowersje. Tak ważne zmiany powinny być procedowane w „trybie rządowym”, który zapewnia przeprowadzenie debaty, konsultacji, analizy oddziaływania procedowania przepisów oraz oceny ich skutków finansowych. Rolnicy i hodowcy stoją na stanowisku, że część postulowanych zmian w dłuższym okresie czasu jest możliwa do przeprowadzenia, jednak powinno to się odbyć w drodze konsultacji społecznych, z określonym vacatio legis, z uchwaleniem środków na dostosowanie lub przebranżowienie, czy też z zabezpieczeniem funduszy na odszkodowania z tytułu zaprzestania hodowli.

Rada Gminy Wilczyn uważa, że zawarte w nowelizacji regulacje tzw. „piątki dla zwierząt”godzą w interesy rolników i są poważnym zagrożeniem dla gospodarki. Konsekwencje ekonomiczne nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt będą dotkliwe dla rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz całej polskiej gospodarki. Musimy pamiętać, że gospodarka to system naczyń połączonych i skutki wejścia w życie ustawy odczuje wiele firm z branży rolno-spożywczej, paszowej, maszynowej, budowalnej czy usługowej.

Wyrażamy sprzeciw wobec ograniczenia uboju rytualnego, który skutkować będzie drastycznym spadkiem cen dla rolników i groźbą upadku wielu gospodarstw oraz przedsiębiorstw w związku z ograniczeniem eksportu. Polska jest największym producentem i eksporterem drobiu wśród krajów Unii Europejskiej. Ok. 40% eksportu drobiu to mięso z uboju bez ogłuszania. Zbudowanie takiej pozycji wymagało poniesienia przez rolników i przedsiębiorców olbrzymich nakładów finansowych, organizacyjnych oraz zarządczych. Branża zatrudnia wiele osób. Producenci drobiu kupują zboża paszowe od rolników prowadzących wyłącznie roślinną produkcję towarów. W sytuacji wejścia w życie zakazu uboju religijnego wiele zakładów wyspecjalizowanych w uboju halal przestanie funkcjonować, obiekty fermowe zamkną swoją działalność, nastąpi redukcja zatrudnienia. Jeśli chodzi o rynek wołowiny to Polska jest znaczącym producentem w skali krajów UE. Znacząca część eksportowanego surowca jest eksportowana na rynek halal i koszer. Wprowadzenie prawa zakazu uboju na potrzeby religijne uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące było i przyniesie rolnikom stratę dochodów. Dodatkowo ucierpią producenci zbóż paszowych oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę, którzy są dostawcami dla producentów bydła. Wiele zakładów mięsnych zajmujących się ubojem rytualnym bydła zbankrutuje a co za tym idzie zlikwidowane zostaną miejsca pracy.

Wyrażamy swój sprzeciw wobec zapisów nowelizowanej ustawy zwiększających uprawnienia organizacji pro-zwierzęcych poprzez możliwość wejścia na teren gospodarstw bez zgody rolnika i możliwości odbierania zwierząt. Zapis nadaje ww. organizacjom daleko idące uprawnienia. Uważamy, że jedyną służbą uprawnioną do zadań związanych z dobrostanem zwierząt jest państwowa służba weterynaryjna.

Uważamy za zbyt restrykcyjne zapisy ustawy w kwestii utrzymania zwierząt na uwięzi oraz w klatkach. Popraw dobrostanu zwierząt to musi być proces. Konsekwentna realizacja programu w ramach działania PROW „Dobrostan” i jego kontynuowanie w kolejnych latach spowodują stopniową poprawę dobrostanu zwierząt, bez uszczerbku dla dochodów rolnika. Zapisy te uderzą również we właścicieli schronisk dla zwierząt. Zwiększenie powierzchni klatki dla jednego osobnika wpłynie na wzrost kosztów utrzymania tych placówek.

Zastrzeżenia budzą też zapisy likwidujące hodowlę zwierząt futerkowych. Polska jest drugim największym producentem skór norczych w Europie. Jest to branża prężnie działająca. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych nie może być wprowadzony bez dokładnej analizy, przy tylko 12-miesięcznej vacatio legis dla tego rozwiązania i bez żadnych odszkodowań. W ocenie przedstawicieli branży futerkowej, okres przejściowy powinien trwać ok. 10 lat. Likwidacja ferm futerkowych odbije się na rynku zbytu dla producentów pasz, sprzętu, ale także na sposobie na naturalną/ekologiczną utylizację odpadów z ubojni.

Podsumowując Rada Gminy Wilczyn stwierdza, że ww. projekt ustawy jest bardzo niekorzystny dla rolników oraz dla prowadzenia działalności rolniczej oraz dla innych działów gospodarki z nią powiązanych. Tak głębokie zmiany wprowadzone w tak szybkim trybie powinny być rzeczowo i merytorycznie skonsultowane ze środowiskiem rolniczym na etapie konstrukcji zapisów projektowanej ustawy. Rada Gminy Wilczyn zdecydowanie popiera starania rolników o wycofanie tego projektu z Sejmu i opowiada się za wypracowaniem takich zmian w prawie, które będą łączyły dobro zwierząt z interesem gospodarczym branży rolno-spożywczej."

fot. screen z transmisji z sesji Rady Gminy Wilczyn

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Lepiej niech sie wezma za to za co im placa. To wyborcy ich wybrali zeby sprawy lokalne zalatwiali
Dodano: 23.10.2020 16:43    Przez: Cuban White

KOMENTARZE

Rolnik to jednak głupie stworzenie,no może głupsi są radni-kto ci wejdzie na podwórko i zabierze krowę człowieku? A poza tym cały ten cyrk jest już nieaktualny,to był tylko żart.
Dodano: 23.10.2020 15:40    Przez: Grzech Walerian
Nie wiedziałam,że "rolnicy"z Wilczyna utrzymują się z obdzierania zwierząt ze skóry, by jakaś nieznająca się na modzie "dama"mogła chodzić w futrze z obdartej z niego norki.A trzymanie psa na krótkim łańcuchu jest barbarzyństwem.Mieszkańcy Wilczyna w kościele siedzą,a stworzeń Bożych nie szanują
Dodano: 23.10.2020 15:49    Przez: ~Anka
Lepiej niech sie wezma za to za co im placa. To wyborcy ich wybrali zeby sprawy lokalne zalatwiali
Dodano: 23.10.2020 16:43    Przez: Cuban White

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.