Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021, imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17814) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 3oC
Jutropogoda
7 / 4oC
Pojutrzepogoda
7 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (5)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

Miasto wyemituje obligacje, by mieć środki na bieżące wydatki

Dodano: 28.10.2020 10:33
Źródło: LM.pl

Obligacje na ponad 27 mln zł wyemituje w tym roku miasto Konin. Mają pokryć dziurę budżetową oraz być przeznaczone na spłatę części wcześniej zaciągniętych kredytów.

Środki z emisji obligacji mają zostać przeznaczone na brakującą w budżecie kwotę 15 mln zł oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 12,2 mln zł. Wykup obligacji nastąpi w latach 2029 - 2033, ich emisja nie obciąży wskaźników finansowych miasta, których Konin musi przestrzegać w związku z ustawą o finansach publicznych.

Dyskusja na sesji Rady Miasta była po części powtórzeniem dyskusji z poniedziałkowej Komisji Finansów i Infrastruktury. Opozycyjni radni podkreślali, że zaciągane zobowiązania powinny być przeznaczone na inwestycje, a nie pokrycie bieżących wydatków. - Nie mam nic przeciwko pożyczkom, ale jeśli są przeznaczone na zakup wędki, a nie ryby - oceniał Zenon Chojnacki (Zjednoczona Prawica). Marek Waszkowiak (Zjednoczona Prawica) ostrzegał przed zbyt łatwym zaciąganiem zobowiązań. - Każdy pieniądz, który przyjmujemy, by poprawić sytuację bieżącą powoduje chęć zbyt rozrzutnego dysponowania środkami.

Prezydenci Konina odpowiadali, że trudna sytuacja finansowa miasta spowodowana jest dwoma powodami. Pierwszy z nich to tegoroczna pandemia koronawirusa, która pozbawiła miasto wpływów w wysokości trzynastu milionów złotych i wymusiła na miastu szukanie oszczędności - to m.in. ograniczenie zatrudnienia w Urzędzie Miejskim i jego jednostkach o 132 etaty w przeciągu dwóch ostatnich lat i wstrzymanie większości wydatków do końca tego roku.

Jak jednak zaznaczał zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, sytuacja jest poważniejsza. - Problem jest systemowy - podkreślał. Brakujące środki to też efekt działań rządu - zmianach w prawie podatkowym oraz rosnącej dziury pomiędzy subwencją oświatową, a kosztami w utrzymaniu oświaty. Wzrost tych kosztów miał w ostatnich latach sięgnąć 28,5%, a wzrost rządowej subwencji oświatowej - tylko 15%. - Tak dalej się nie da funkcjonować. Będzie coraz gorzej, jeżeli rząd poważnie nie zacznie rozmawiać z samorządami. Robimy, co mozemy, żeby nie utonąć.

O braku finansowania oświaty mówił też prezydent Korytkowski. Jak wyliczał, w listopadzie miasto wypłaciło nauczycielom trzecią pensję z podwyżką sześciu procent. - Wie pan, ile do tej pory wpłynęło na te podwyżki środków z rządu do budżetu miasta? Zero - pytał radnego Zenona Chojnackiego, który też jest nauczycielem.

Ostatecznie rada Miasta Konina dwunastoma głosami za, trzema przeciw i ośmioma wstrzymującymi się projekt uchwały o emisji obligacji przyjęła.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Niech Świebodziny czy inne spółki miejskie pomogą naszym włodarzom. Prezydenci pomagają sobie z radami nadzorczymi nawzajem, to i tutaj mogą pomóc
Dodano: 28.10.2020 10:44    Przez: Romek Ress

KOMENTARZE

avatar Niech Świebodziny czy inne spółki miejskie pomogą naszym włodarzom. Prezydenci pomagają sobie z radami nadzorczymi nawzajem, to i tutaj mogą pomóc
Dodano: 28.10.2020 10:44    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.