Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021, imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17791) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (5)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

Wzrośnie podatek od nieruchomości. Przedsiębiorcy prosili, by zmian nie było, miasto szuka pieniędzy do budżetu

Dodano: 28.10.2020 13:13
Źródło: LM.pl

O ok. pięć procent wzrosną od przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości w Koninie. Przedsiębiorcy prosili o pozostawienie ich bez zmian. - Nieuchwalenie tej propozycji zaskutkuje brakiem wpływu do budzetu miasta Konina 2,3 mln zł - mówił prezydent Piotr Korytkowski.

Stawki podatku od nieruchomości wzrosną mniej więcej o pięć procent w porównaniu do stawek w bieżącym roku. Dla przykładu: za metr kwadratowy w budynkach mieszkalnych mieszkańcy Konina zapłacą o trzy grosze więcej (67 groszy), za metr kwadratowy w budynkach przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej - o 1,14 zł więcej (23,99 zł). 

O niepodnoszenie stawek podatku apelowali w środę opozycyjni radni i przedsiębiorcy. - Mamy kryzys. Widać to po wpływach z podatku PIT i CIT do budżetu miasta. Rozumiem desperację pana prezydenta, który próbuje ratować budżet, ale też należy rozumieć te podmioty, które też walczą o przetrwanie. Pozostawienie podatku na poziomie roku 2020 byłoby zasadne - mówił Sławomir Lachowicz (Zjednoczona Prawica).

- Lepiej magistrat by zrobił, gdyby tych podatków nie podnosił (w mojej ocenie i tak z niego wpływow nie będzie), ale wysłał sygnał, że rozumie przedsiębiorców - oceniał Piotr Wolicki, prezes Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowiej. Poparł go Roman Byczyk, prezes Konińskiej Izby Gospodarczej: - Nie oczekujemy od państwa złotych gór, natomiast jeżeli państwo będziecie nam podnosić podatki, to nas nie będzie.

Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, odpowiadał, że stawki podatku pokrywają się ze wzrostem inflacji w Polsce. - Wiele miast idzie w maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Nie mają wyboru, nie mogą spiąć budżetów, uchwalają do sufitu maksymalne stawki. My się na to nie zdecydowaliśmy i potraktujcie to jako naszą propozycję wyjścia naprzeciw przedsiębiorcom w tym trudnym okresie.

- Nieuchwalenie tej propozycji zaskutkuje brakiem wpływu do budżetu miasta Konina 2,3 mln zł, co niewątpliwie wpłynie na wielki problem, projekt budżetu na 2021 rok będzie musiał zostać zweryfikowany - oceniał prezydent Piotr Korytkowski. I pytał radnych: - Czy macie inny pomysł na to, by wpływy do budżetu zwiększyć? Proszę państwa radnych o odpowiedzialność, by nie eskalować już teraz bardzo trudnej sytuacji związanej z budżetem na 2021 rok.

Ostatecznie radni głosami dwunastu ,,za" i jedenastu ,,przeciw" przyjęli nowe stawki podatków od nieruchomości. Jednocześnie radni zgodzili się nie podnosić stawek od środków transportowych i opłaty od posiadania psów. 

Stawki podatku od nieruchomości w 2021 roku:
- od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części - 0,67 zł
- od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem
działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na
prowadzenie działalności gospodarczej - 23,99 zł
- od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części zajętych na prowadzenie
działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym
- 11,09 zł
- od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z udzielaniem
świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez
podmioty udzielające tych świadczeń - 5,06 zł
- od 1 m2 powierzchni użytkowej pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na
prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje
pożytku publicznego - 4,83 zł
- od budowli – 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy
z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych;
Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób
zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1 m2 powierzchni - 0,95 zł 
- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi
jezior i zbiorników sztucznych od 1 ha powierzchni - 4,88 zł 
- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku
publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m2 powierzchni - 0,32 zł 
- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia
9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2020 r., poz. 802 ze zm.), i położonych
na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę
o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od
dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat,
a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego
od 1 m2 powierzchni - 3,28 zł.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

200 niepotrzebnych urzędasów. Po temacie
Dodano: 28.10.2020 13:23    Przez: Tom Bach
tak na szybko znajdę wam oszczędności prezes PWIK 450 tyś rocznych dochodów, prezes MPEC 250 tyś. , kierownicy w Urzędzie Miejskim jeden na drugim po 100 tyś. rocznych dochodów, rady nadzorcze w spółkach miejskich do zmniejszenia dochody i ich skład, wystarczy uciąć kilka kierowniczych etatów i mamy 2,3 mln, nagrody i premie roczne, kwartalne uciąć, czasy tego wymagają, ale przecież sobie NIE ZABIERZECIE....najpierw wymagajcie od siebie później od innych, przecież nie wymagamy maksymalnych rzeczy tak jak WY nie wprowadzacie maksymalnych stawek, MAMY się CIESZYĆ że taka dobra władza w KOninie :-)
Dodano: 28.10.2020 20:09    Przez: obywatel
Dlaczego prezydent szuka po kieszeniach mieszkańców pieniędzy na swoje premie kwartalne jak i roczne . Do tego dla kolesi w spółkach miejskich gdzie mają prezesi bardzo wysokie stawki i jak do tego bardzo wysokie premie kwartalne jak i roczne . My mieszkańcy nie godzimy się na takie traktowanie finansów z naszych podatków . To skandal żeby prezydent cały czas gnębił mieszkańców podnoszeniem podatków gdzie już są bardzo wysokie . !!! Kiedy w końcu zatroszczy się prezydent o mieszkańców a nie wywala pieniądze na nietrafione projekty w KBO...!!
Dodano: 28.10.2020 16:53    Przez: diego
No proszę bardzo obiecanki z wyborów gdzie? a już po wyborach to teraz czas doić mieszkańców Nic nie zrobił tylko roztrwonił podatki mieszkańców i dalej tak będzie ile by nie miał to i tak rozda prezesikom i swoim kumplom . Mówiłem i powturze trafił się nieudacznik mieszkańcom Konina . Nie nazywam go prezydentem tylko ten człowiek bo nie jest moim prezydentem . Wstyd że takiego człowieka wybrali
Dodano: 28.10.2020 14:17    Przez: ~Edek
ropuch ja mieszkam w Koninie i tu mnie interesuje co kto robi i jak rozwija się Konin . Będę każdego krytykować kto oszukuje mieszkańców Konina. Czego się spodziewać przecież to człowiek POkonanych oni wszędzie obrzydzają mieszkańca życie. Wymówki maja że przez rząd muszą podnosić podatki a kto k. a rządzi w Koninie rząd czy nieudaczniki bez wiedzy o samorządach. Tylko swoich powsadzał na prezesów dyrektorów . Zarabiają jak królowie . Szuka pieniędzy to niech eytrzepie swoje i swoich kolesiów odrazu kasy przybędzie . Tak jak ten zadłużył Konin to żaden z jego poprzedników takich długie nie miał
Dodano: 28.10.2020 17:14    Przez: ~Edek

KOMENTARZE

200 niepotrzebnych urzędasów. Po temacie
Dodano: 28.10.2020 13:23    Przez: Tom Bach
No proszę bardzo obiecanki z wyborów gdzie? a już po wyborach to teraz czas doić mieszkańców Nic nie zrobił tylko roztrwonił podatki mieszkańców i dalej tak będzie ile by nie miał to i tak rozda prezesikom i swoim kumplom . Mówiłem i powturze trafił się nieudacznik mieszkańcom Konina . Nie nazywam go prezydentem tylko ten człowiek bo nie jest moim prezydentem . Wstyd że takiego człowieka wybrali
Dodano: 28.10.2020 14:17    Przez: ~Edek
cholera Edek to jak Ty określisz Jarka K. i jego PiS ekipę? Ci dopiero nakłamali, naobiecywali a co chwila nowymi podatkami walą w ludzi. Mateuszek-kłamczuszek mówi że jest super tylko gdzie?
Dodano: 28.10.2020 14:32    Przez: Ropuch
uuu dobrze ze pod konin nie naleze .
Dodano: 28.10.2020 14:54    Przez: ~kramsk
Ropuch! Jak zwykle w punkt! Ludzie, którzy głosowali na PIS widzą tylko to co co robią inne partie polityczne, czyli opozycja..., a nie widzą ile naobiecywała Im partia PIS i obecny pseudo Rząd...!!! A Ty Edku powinieneś nazwać nieudacznikiem swojego Guru i jego marionetkę PAD...!!! Powtarzam za Tobą... wstyd, że takiego człowieka wybrali...!!! Tylko tyle i aż tyle!!!
Dodano: 28.10.2020 15:16    Przez: Wiedźma
Czyli kto krytykuje władze konina ten z pisu? No to dobrze że podnosi podatki czy nie dobrze?
Dodano: 28.10.2020 18:20    Przez: ~aa
Dlaczego prezydent szuka po kieszeniach mieszkańców pieniędzy na swoje premie kwartalne jak i roczne . Do tego dla kolesi w spółkach miejskich gdzie mają prezesi bardzo wysokie stawki i jak do tego bardzo wysokie premie kwartalne jak i roczne . My mieszkańcy nie godzimy się na takie traktowanie finansów z naszych podatków . To skandal żeby prezydent cały czas gnębił mieszkańców podnoszeniem podatków gdzie już są bardzo wysokie . !!! Kiedy w końcu zatroszczy się prezydent o mieszkańców a nie wywala pieniądze na nietrafione projekty w KBO...!!
Dodano: 28.10.2020 16:53    Przez: diego
ropuch ja mieszkam w Koninie i tu mnie interesuje co kto robi i jak rozwija się Konin . Będę każdego krytykować kto oszukuje mieszkańców Konina. Czego się spodziewać przecież to człowiek POkonanych oni wszędzie obrzydzają mieszkańca życie. Wymówki maja że przez rząd muszą podnosić podatki a kto k. a rządzi w Koninie rząd czy nieudaczniki bez wiedzy o samorządach. Tylko swoich powsadzał na prezesów dyrektorów . Zarabiają jak królowie . Szuka pieniędzy to niech eytrzepie swoje i swoich kolesiów odrazu kasy przybędzie . Tak jak ten zadłużył Konin to żaden z jego poprzedników takich długie nie miał
Dodano: 28.10.2020 17:14    Przez: ~Edek
avatar Edward szacun 🤝
Dodano: 28.10.2020 17:59    Przez: Brejza Czadomen
avatar Chcieliscie PO to macie POdwyżki👏
Dodano: 28.10.2020 17:57    Przez: Brejza Czadomen
dokładnie jakby ci co głosowali nie wiedzieli , że to nie ludzie do rządzenia miastem. Jak mozna głosować wiedząc że nic przez 30lat nie zrobili dla Konina. Nie rozumiem są miasta które kwitną a środki mają takie same i ludności więcej ,a tu syf brud . Brak pracy dla mieszkańców nic się nie robi , żeby pozyskać przedsiębiorców .
Dodano: 28.10.2020 18:12    Przez: ~Edek
tak na szybko znajdę wam oszczędności prezes PWIK 450 tyś rocznych dochodów, prezes MPEC 250 tyś. , kierownicy w Urzędzie Miejskim jeden na drugim po 100 tyś. rocznych dochodów, rady nadzorcze w spółkach miejskich do zmniejszenia dochody i ich skład, wystarczy uciąć kilka kierowniczych etatów i mamy 2,3 mln, nagrody i premie roczne, kwartalne uciąć, czasy tego wymagają, ale przecież sobie NIE ZABIERZECIE....najpierw wymagajcie od siebie później od innych, przecież nie wymagamy maksymalnych rzeczy tak jak WY nie wprowadzacie maksymalnych stawek, MAMY się CIESZYĆ że taka dobra władza w KOninie :-)
Dodano: 28.10.2020 20:09    Przez: obywatel
brawo👍
Dodano: 28.10.2020 20:21    Przez: ~jestem wk......y
brawo👍
Dodano: 28.10.2020 21:23    Przez: Wieśniak
145 milionów DŁUGÓW ma Konin kogo to sprawka? PO - KO - SLD dziękujemy za Waszą szczodrość i że nie mamy MAKSYMALNYCH stawek w Koninie, mamy za to długi na LATA, może podnieście sobie jeszcze pensje?
Dodano: 28.10.2020 20:12    Przez: Kon by się uśmiał
Spółki miejskie się chwalą jakie to zaradne, oszczędne(zielona energia,biogazownia - he he), a to kosztuje!!! nie małoooo. ZDM narzeka, że za deszczówkę musi płacić za dużo! Za chwilę MZK też zacznie narzekać, że darmowe kursy oferuje na ....a prezydent Konina i zastępca mają cieplutkie posadki w radach nadzorczych innych miastach naszej ojczyzny(Świebodzin, Buk) i nikogo to nie zastanawia dlaczego tak to jesT.To może powinni przeprowadzić się do tych miejscowości, bo przecież korzystają na tym...
Dodano: 28.10.2020 21:18    Przez: Wieśniak
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.