Dzisiaj jest środa 2 grudnia 2020, imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16928) SPORT FORUM FIRMY (5547) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -3oC
Jutropogoda
-1 / 0oC
Pojutrzepogoda
3 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozwinął skrzydła. Uczestnik projektu został pilot ... (1)Koło z nowymi iluminacjami. Trochę radości w trudn ... (3)

Jak duży powinien być drapak dla kota?

Materiał promocyjny

Dodano: 28.10.2020 17:02

Kot mieszkający w bloku rzadko wychodzi na dwór albo nawet wcale nie wie co to drzewo i murawa. Wspinanie się i ostrzenie pazurów na konarach drzew to wrodzone nawyki. Skoro mamy kota, z pewnością widzimy, że nie da się go oduczyć drapania mebli. Sprawienie drapaka dla kota zapobiegnie niszczeniu tapicerki foteli, kanapy, czy krzeseł z obiciami tapicerskimi. Nasze życie i kota zacznie płynąć od tej chwili bezstresowo.

Czy drapak dla kota zapobiegnie niszczeniu tapicerki mebli?

Kot potrzebuje ostrzyć pazury u przednich łap codziennie i wielokrotnie. Robi to nie tylko na meblach pokrytych tapicerką. Równie dobrze może mu przypasować dywan, który po pewnym czasie zacznie stawać się w niektórych miejscach całkiem łysy lub pozaciągany. Dywan strzyżony znacznie trudniej kotu zniszczyć. Dłużej wytrzyma, ale i on ostrym pazurom w końcu ulegnie.

Obcinanie pazurów potęguje drapanie. Zwierzak chce jak najszybciej te swoje stępione pazurki naostrzyć. Wszelkie drapaki dla kota są doskonałym sposobem na to, aby nasze meble pozostały nietknięte. Ważne, aby drapaki miały stabilną konstrukcję i się nie przewracały, gdy kot będzie tarmosić okręcony na słupku sznur.

Czym się kierować, wybierając drapak dla dużego kota?

Najprostsze drapaki dla kotów to tylko słupek owinięty sznurkiem na podstawce, zakończony półką, na której kot może usiąść lub się położyć. Półka powinna być na tyle duża, aby zwierzak mógł na niej swobodnie usiąść lub ułożyć się zwinięty w kłębek. Aby kotu uatrakcyjnić pobyt na drapaku, warto wzbogacić mebel o kilka dodatkowych szczegółów:

  • platformy
  • hamaki
  • tuby
  • budki
  • zabawkowe zawieszki
  • kilka półek na różnej wysokości
  • więcej niż jeden słupek i in.

Zarówno mały, jak i duży kot lubi ostrzyć pazury na stelażu drapaka i wspinać się po nim. Podoba mu się spanie w budce tak samo, jak na półce, czy w hamaku. Wspinanie się z piętra na piętro daje kotu odrobinę ruchu, a ma go bardzo mało, jeżeli jest kotem niewychodzącym na podwórko. Duży kot musi mieć uwzględnioną odpowiednio wielką budę, do której powinien swobodnie się zmieścić.

Czy tanie drapak dla kota to tylko przyrząd do ostrzenia pazurów?

Tanie drapaki mają mało kombinacji i faktycznie mogą służyć jedynie do ostrzenia pazurów. Gdy mamy kota w mieszkaniu warto zadbać o dodatkowe elementy w wyposażeniu drapaka. W ten sposób zaspokoimy kotu dodatkowo jego potrzebę ruchu, wspinaczki, skoków oraz zabawy. Szczęśliwy kot to taki, który ma możliwość wybiegania się, wydrapania i wybawienia. Wielofunkcyjne drapaki dla dużych kotów zapobiegają nudzie.

Porządny drapak z dodatkowymi funkcjami sprawi kotu wielką frajdę. Dobrze, gdy można łączyć samemu elementy w różnych kompozycjach. Można zatem wprowadzać zmiany co jakiś czas w układzie elementów.  W ten sposób duży drapak dla kota będzie wciąż atrakcyjny. Zmian należy dokonać, gdy zwierzak przestał się zbytnio swoim meblem interesować.

Kot, mając do dyspozycji taki drapak, może zmieniać sobie miejsce spania wielokrotnie. Szczególnie jest to przydatne, gdy jest upalne lato i legowisko szybko się nagrzewa. Zwierzę zmienia więc spanie na inne, by pozbyć się nadmiaru ciepła.

Jak bardzo powinien być wysoki drapak dla kota?

Kot uwielbia się wspinać i obserwować otoczenie z jak najwyższego punktu. Idąc za potrzebami swojego pupila, powinniśmy sprawić mu możliwie jak najwyższy model drapaka. Warto wybrać taki, by po złożeniu go, mógł sięgać do sufitu. Wówczas będzie stabilniejszy, bo podtrzymywany od dołu i od góry. Najwyższa półka powinna być usytuowana na wysokości około 30 cm od sufitu.

Kupując niższy model drapaka, który będzie stabilizowany jedynie podstawą, zwróćmy uwagę, czy jest ciężka i duża. Musi być stabilna, nie może się chybotać, gdy kot będzie szarpać pazurami słupek lub wyczyniać harce na półkach. Zwłaszcza gdy z drapaka będzie korzystać kilka kotów jednocześnie. Dobrze sprawdzi się drapak segmentowy w rodzaju placu zabaw.

Na co zwrócić uwagę, kupując drapak dla więcej niż jednego kota?

Jeśli mamy nadzieję, że dwa koty będą spać w jednej dużej budzie umieszczonej na drapaku, możemy poczuć się zawiedzeni. Co prawda koty lubią tulić się do siebie podczas uciętej drzemki, ale z racji swej niezależności, pragną też własnej przestrzeni. Musimy więc zadbać o to, aby drapak miał przynajmniej dwa legowiska dla kota, po jednym dla każdego z osobników.

Oprócz miejsca do spania warto postarać się o to, aby koty miały własne punkty obserwacyjne. Będą to nie tylko proste półki, ale także tuby. Taki kształt domowe mruczki bardzo lubią. Preferują także wspinanie się po drapaku tak jak po pniu drzewa oraz wchodzeniu na niego po drabince lub kładce.

Gdzie powinno być spanie dla kota?

Kot to wielki indywidualista. Jedno legowisko to dla niego zdecydowanie za mało. Mieszkanie jest bardzo małą przestrzenią dla kota, dlatego duży drapak z kilkoma kondygnacjami i umieszczonymi na różnych wysokościach legowiska dadzą mruczkowi wiele możliwości spędzenia poobiedniej sjesty. Najpierw poleży sobie w hamaku, potem zmieni miejsce, sadowiąc się w tubie lub na półce, a gdy zapragnie większej intymności, skuli się w budzie.

W ten sposób kot będzie miał przybliżone środowisko do naturalnego i będzie prawie tak jak by to miało miejsce, gdyby zwierzak wychodził na dwór i wspinał się po zwykłym drzewie. Raz spałby na jednej gałęzi, raz na drugiej, czy w gąszczu krzaków. Drapak zatem powinien być jak prawdziwe drzewko dla kota, pełne zakamarków, dający dużo swobody i możliwości, pozwalający zaspokoić jak najwięcej kocich potrzeb

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:koty,   zwierzęta domoweDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Zapytajcie Kaczysława on wam powie
Dodano: 29.10.2020 14:41    Przez: kandżahandża

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.