Dzisiaj jest środa 2 grudnia 2020, imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17026) SPORT FORUM FIRMY (5547) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -3oC
Jutropogoda
-1 / 0oC
Pojutrzepogoda
3 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozwinął skrzydła. Uczestnik projektu został pilot ... (1)Koło z nowymi iluminacjami. Trochę radości w trudn ... (3)

Jak sprawdzić, czy łańcuszek jest złoty?

Materiał promocyjny

Dodano: 29.10.2020 07:48

 „Nie wszystko złoto co się świeci" - przechowując w domu rozmaite cenne rzeczy, warto pamiętać o tej starej zasadzie. W wielu przypadkach okazuje się, że stare przedmioty wyglądają jak nowe, a tak naprawdę są one wyprodukowane z innych, znacznie tańszych metali.

W ostatnim czasie mocno uaktywnili się oszuści sprzedający wyroby z tombaku, reklamując je jako złote łańcuszki. Niestety, sprawdzenie autentyczności złota w warunkach domowych nie jest proste, jednak w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kilka metod na sprawdzenie, czy złoty łańcuszek rzeczywiście jest złoty.
 

Czym różni się tombak od złota?

Tombak jest materiałem, który na szeroką skalę wykorzystują oszuści. Może on posłużyć do tworzenia przedmiotów wyglądających jak wyroby ze złota, które faktycznie ze złotem nie będą miały absolutnie nic wspólnego. Tombak to stop cynku i miedzi. Wysoka procentowa zwartość miedzi powoduje, że tombak uzyskuje charakterystyczną złotą barwę. W ten sposób może on przypominać prawdziwe złoto.

Wszelkie podobieństwa pomiędzy prawdziwym złotem a tombakiem kończą się tylko i wyłącznie na kolorze. Eksperci podkreślają, że wyroby z tombaku są praktycznie bezwartościowe, zaś np. łańcuszek ze złota już nie.

Doświadczony jubiler lub złotnik bardzo szybko będzie umiał zweryfikować, czy dany przedmiot jest wykonany z tombaku, czy ze złota. Z kolei osoby nieposiadające wiedzy w tym zakresie niejednokrotnie padają ofiarami oszustów sprzedających rzekomo „złote" wyroby. Jak rozpoznać złoto i zweryfikować, czy rzeczywiście jest ono prawdziwe? W dalszej części artykułu przedstawiamy domowe sposoby na zweryfikowanie autentyczności złota.
 

Weryfikacja próby złota — najprostszy sposób na sprawdzenie, czy złoto jest autentyczne

Podstawowa rzecz, którą należy zrobić podczas weryfikowania prawdziwości złota, jest odczytanie próby złota. Każda złota biżuterii powinna zawierać wygrawerowaną, czytelną informację odnośnie do zastosowanej próby złota. Oznaczenia poszczególnych prób bardzo łatwo można sprawdzić w internecie, dlatego nie powinno być z tym żadnych problemów. W większości przypadków w trudno dostępnym miejscu wybija się stempel symbolizujący konkretną próbę złota. Wśród najczęściej stosowanych prób złota znajdują się m.in. 333, 585, 960 oraz 999.
 

Próba magnesu

Wśród najpopularniejszych sposobów na zbadanie autentyczności złota wymienia się również próbę magnesu. Na czym to polega? Chodzi o to, aby przyłożyć magnes do złota. Złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Jeżeli okaże się, że nasza biżuteria mocno reaguje na magnes, będzie to niezbity dowód, iż nie jest on wykonany ze złoto. Zasada ta dotyczy nie tylko złota, ale również srebra. Oba te metale zalicza się do grona diamagnetyków, ponieważ nie nie reagują na magnes.

Nawet jeśli biżuteria ulegnie połączeniu z magnesem, to nie zawsze będzie świadczyło to o tym, iż jest to podróbka. Jedno jest pewne: złote monety wykonane z 24-karatowego złota na 100% nie połączą się z magnesem.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:biżuteria,   złotoDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.