Dzisiaj jest poniedziałek 18 stycznia 2021, imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16964) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (38) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-14 / -5oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
2 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Posoka osierocona. Minionej nocy zmarła Bohdana Cz ...II liga. Liderki tabeli nie dały szans MKS MOS. Po ... (1)

Dla chrześcijan to powinien być jeden z najradośniejszych dni

Dodano: 1.11.2020 15:41

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga dar świętości.

Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Wspomnienie wszystkich świętych ma źródło w kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę, była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana. Każda z lokalnych wspólnot posiadała spis swoich męczenników, którzy przez sam fakt męczeństwa stawali się bliskimi Chrystusa, dlatego ich wstawiennictwo nabierało szczególnej mocy. Stopniowo do tych list dopisywano imiona nie tylko męczenników, ale też innych osób odznaczających się szczególną świętością (wyznawców). Pierwszym świętym spoza grona męczenników był zmarły w 397 r. biskup Marcin z Tours.

Początki uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV w. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W Rzymie w VII wieku papież Bonifacy IV poświecił dawny Panteon i uczynił go kościołem ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników. Polecił przy tej okazji umieścić tam kamienie przywiezione z katakumb chrześcijańskich męczenników. Historycy przekazują, iż przywieziono wtedy aż 28 pełnych wozów. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników. W późniejszych wiekach dołączono kult "wszystkich doskonałych Sprawiedliwych". Obchody przeniesiono z 13 maja na 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę.

Listopadowa data była już znana w Irlandii oraz Anglii, a od VIII w. święto to rozprzestrzeniło się w całej Europie. Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że "uroczystość Wszystkich Świętych obejmuje nie tylko świętych beatyfikowanych czy kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół".

 

źrodło tekst i zdjęcie: diecezja.wloclawek.pl 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

czadogej trochę grzeczniej- nie wyzywaj Edka
Dodano: 1.11.2020 18:33    Przez: Miki
Edek , co ty brałeś ? Ogranicz to, bo ci szkodzi !
Dodano: 1.11.2020 17:46    Przez: Miki

KOMENTARZE

Ale bełkot.... nie da się tego czytać...
Dodano: 01.11.2020 15:57    Przez: Miki
Jakbyś się trochę interesowała to byś wiedziała że 5.10 .20 pisano że jeżeli zachorowań będzie więcej niż 15 tys to cmentarze mogą być zamknięte . Trzeba czytać, a nie chodzić na marsze. . Najgorsze jest to , że najwięcej krzyczą Ci co albo nie chodzą wcale albo raz na jakiś czas . Premier co by nie zrobił to i tak byś się pluła .
Dodano: 01.11.2020 17:13    Przez: ~Edek
komentarz ten miał być pod tekstem Koninianur palą znicze przy bramach cmetarzy
Dodano: 01.11.2020 17:44    Przez: ~Edek
przed bramami a nie pod
Dodano: 01.11.2020 17:46    Przez: ~Edek
czadogej trochę grzeczniej- nie wyzywaj Edka
Dodano: 01.11.2020 18:33    Przez: Miki
tak jak i Twój... żałosny jesteś
Dodano: 01.11.2020 17:09    Przez: ~Misi
Edek , co ty brałeś ? Ogranicz to, bo ci szkodzi !
Dodano: 01.11.2020 17:46    Przez: Miki
Edek nigdy nie czyta i nie słucha ze zrozumieniem...!!! W czwartek Morawiec powiedział, że cmentarze w żadnym wypadku nie będą zamknięte, a w piątek ogłosił o ich zamknięciu na 3 dni- nie jest to spowodowane wzrostem zakażeń tylko chciał stłumić w ten sposób strajk Kobiet, ale mu się to nie udało i nie uda, nawet jak za chwilę wprowadzi lockdown...!!! Ta nieudolna Władza nie wie, jak ogarnąć to wszystko, do czego sami doprowadzili...!!!
Dodano: 01.11.2020 18:48    Przez: Wiedźma
Ta co czyta i słucha ze zrozumieniem . Poczytaj swoje komentarze pełne bzdur , a później czep się tramwaju . Trzeba umieć przewidywać i kojarzyć fakty . Na marsz tylko jutro nie idź .Zachorujesz i będziesz nie obecna . W temperaturze i kaszlu braknie Ci kondycji do napisania komentarzy . 🤣
Dodano: 01.11.2020 19:57    Przez: ~Edek
Kolejne zawłaszczone przez chrześcijan święto.Wy nie macie nic swojego,oryginalnego.Krzyż,różaniec rąk,kadzidło, nazwy,rytuały.Wszystko kradzione.Ale co tu się dziwić?
Dodano: 01.11.2020 22:36    Przez: zappa
Pisz lepiej o świętach, które ukradli ateiści chrześcijanom
Dodano: 02.11.2020 19:30    Przez: Romek Ress
Brejza Czadomen przeprosiny miłe 👏👏😆
Dodano: 01.11.2020 22:40    Przez: ~Edek
Romek Ress,stworzyłeś interesujący temat.Ty coś wiesz,czuję to. Zdemaskuj kradzieże ateistów.Wykaż się.Bo mi nic nie przychodzi do głowy o tych bezbożnych rabunkach.
Dodano: 02.11.2020 21:11    Przez: zappa

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.