Dzisiaj jest wtorek 9 marca 2021, imieniny: Franciszki, Katarzyny, Marcisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17503) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-3 / -3oC
Jutropogoda
3 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Wielkopolski w Boksie. Czternaście med ... (0)Wiosna a sprawa odżywiania - „Czwartkowe spotkania ... (3)

Konin. Co dalej z opłatą deszczową? Kto betonuje ma płacić więcej

Dodano: 9.11.2020 19:13
Źródło: LM.pl

Odroczone na ostatniej sesji Rady Miasta Konina wprowadzenie opłaty deszczowej może zaistnieć jeszcze w tym miesiącu. W poniedziałek radni dyskutowali na ten temat na Komisji Infrastruktury.

Pierwszy raz władze miasta opłatę deszczową chciały wprowadzić już w październiku. Wtedy jednak głosami radnych Zjednoczonej Prawicy, Lewicy i niezrzeszonych punkt został zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta. Radni argumentowali, że przed wprowadzaniem tak ważnej uchwały powinny odbyć się szerokie konsultacje społeczne, głównie z przedsiębiorcami i władzami spółdzielni mieszkaniowych, których ta opłata dotknie najbardziej. Takie konsultacje odbyły się w zeszły piątek z inicjatywy władz Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz w poniedziałek podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Wielkopolski problem z wodą

Zmiany klimatyczne w kolejnych latach będą dotykać coraz większą liczbę mieszkańców Konina (szerzej pisaliśmy o tym w artykule pt. ,,Konin przygotowuje się do zmian klimatu. Powstaje specjalny plan''), a dużym problemem w całej Wielkopolsce są susze i brak wody. Jednym z wpływających na to czynników jest słaba retencja wody deszczowej - spadająca woda odpływa kanalizacją deszczową do rzek zamiast wsiąkać do gleby i zasilać wody głębinowe. Trafnie podczas komisji podsumował to radny Marek Waszkowiak: - Gdybyśmy mieli miasto całe w trawnikach bez dróg asfaltowych, chodników betonowych, podjazdów itd. to nie byłoby problemu wód opadowych. Jako cywilizacja zabetonowaliśmy cały świat. Ze ściekami woda spływa bardzo szybko i wszyscy zaczynają podejmować różne działania. 

Problemowi zaradzić może mała retencja. To szereg rozwiązań, które pomagają zatrzymać wodę - np. specjalne zbiorniki na wodę deszczową, stosowanie materiałów przepuszczających wodę do gleby, czy po prostu zwiększanie powierzchni terenów zielonych. Zaproponowana przez miasto opłata deszczowa ma mieszkańców i przedsiębiorców do takich rozwiązań zachęcać, czy wręcz zmuszać. Zasada jest prosta - kto betonuje i spuszcza wodę do studzienek, ten płaci, kto stosuje retencję, dostaje ulgi. 

Zapłacą za każdy metr betonu

Jeśli opłata wejdzie w życie, zapłaci ją każdy właściciel nieruchomości, który podłączony jest do miejskiej kanalizacji deszczowej. Podstawowa stawka opłaty wyniesie 5,32 zł netto rocznie za każdy metr sześcienny wód opadowych i roztopowych odprowadzonych do systemu. Jednocześnie jednak miasto proponuje szereg obniżek - od 10 do 40% za posiadanie urządzeń retencjonowania wody, od 5 do 20% za funkcjonowanie ,,powierzchni biologicznie czynnej" i 10% za każde odpowiednich rozmiarów drzewo przypadające na każde 800 m2 powierzchni nieruchomości. Oprócz ulg, miasto chce też wprowadzić program dopłat do budowy zbiorników retencyjnych - od 4 do 8 tys. zł.

Podczas posiedzienia komisji zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów przedstawił przykładowe wyliczenia dla dwóch typów nieruchomości. Dla domu jednorodzinnego z dachem o powierzchni 58 m2 i parkingiem z kostki brukowej o powierzchni 13 m2 roczna opłata wyniosłaby (bez ulg) 174 zł brutto. Dla sklepu o powierzchni dachu 1510 m2 i parkingu 1725 m2 - już ok. 7700 zł. Zapłacą nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych i przedsiębiorcy, ale i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, czyli - mieszkańcy bloków. Prezes Spółdzielni Zatorze Maciej Ostrowski wyliczał, że opłata może w przyszłym roku wynieść 150 tys. zł, co przekładałoby się na ok. 5 zł od mieszkańca.

Drogo, czy tanio?

Radni, prezesi spółdzielni oraz przedsiębiorcy do projektu uchwały zgłaszali mnóstwo uwag, ale właśnie wysokość opłaty była jedną z najczęściej podnoszonych. Radny Tadeusz Wojdyński, sam posiadający nieruchomości związane z działalnością gospodarczą, wyliczał, że wprowadzenie opłaty może go kosztować dodatkowo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Negatywnie projekt uchwały zaopiniowała też Konińska Izba Gospodarcza, podkreślając i tak już trudną sytuację przedsiębiorców związaną z pandemią. - Wprowadzenie przedmiotowej opłaty jeszcze bardziej pogorszy sytuację finansową naszych przedsiębiorstw, prowadząc nieuchronnie do zwolenienia naszych pracowników, czy zamykania działalności. 

Prezydent Paweł Adamów wyjaśniał, że miasto na utrzymanie infrastruktury rocznie wydaje ok. sześć milionów złotych. Utrzymują ją wszyscy podatnicy, również ci, którzy do kanalizacji deszczowej nie są podłączeni. Na braku opłaty relatywnie najwięcej zyskują więc przedsiębiorcy posiadający duże powierzchnie. - Czyj interes państwo radni chcecie chronić - mieszkańców, czy wąskich grup społecznych, ogromnych podmiotów? - pytał Paweł Adamów. 

Według wyliczeń miasta, w pierwszym roku obowiązywania opłaty do budżetu mogłoby wpłynąć ok. 800 tys. zł. Paweł Adamów podkreślał również, że podobne opłaty wprowadziły już wcześniej inne polskie miasta. W Wielkopolsce to m.in. Piła, Jarocin, Ostrów Wlkp., Poznań, czy Koło, a do takiego kroku przymierza się też Kalisz. Zaproponowana w Koninie wysokość opłaty ma plasować się w środku stawek uchwalonych już w Polsce. 

Najpierw dachy, potem parkingi

Choć radni w poniedziałek projektu uchwały nie opiniowali, wydawało się, że większość z nich generalnie pomysł popiera. Oprócz samej stawki opłaty dyskusyjną kwestią pozostaje moment jej wprowadzenia. Pierwotnie władze miasta chciały, by stało się to od nowego roku, ale w związku ze zdjęciem tego punktu z porządku obrad październikowej sesji bardziej realny wydaje się termin połowy przyszłego roku. Pojawił się również pomysł wprowadzania opłaty stopniowo - najpierw objęcia nią np. tylko powierzchni dachów, a dopiero później parkingów. 

Projekt opiniowany będzie jeszcze na posiedzeniu komisji przed sesją, a następnie ma zostać ponownie zaproponowany radnym podczas listopadowej sesji Rady Miasta Konina.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

ufff jakie szczęście że opłaty będą w połowie stawki innych miast....a może sami sobie zabierzcie premie i nagrody oraz zmniejszcie wynagrodzenia w urzędzie i spółkach miejskich, idą na to grube miliony z naszych POdatków!!!!....oj niedługo w Koninie zabrzmi stare (bo za rządów PO w kraju często używane) ale już dawno niesłyszane ZŁODZIEJE ZŁODZIEJE
Dodano: 9.11.2020 20:39    Przez: złodzieje
Nic nie wejdzie,bo każdy radny,oraz krewni i znajomi mają jakiś interes,więc nie będą sobie bata kręcić.
Dodano: 9.11.2020 21:35    Przez: tubylec miejscowy
Wody gruntowe zasila woda z pól. Miasta w Polsce to 5% powierzchni kraju. Nie wpajajcie ludziom głupoty. Wystarczy wprowadzić 4% podatku dla wszystkich przedsiębiorców, inwestorów, zlikwidować administrację do min, uprościć prawo i zobaczylibyscie ile pieniędzy zostanie w kieszeni mieszkańców. Konin nagle stałby się drugą Andorą.
Dodano: 10.11.2020 16:08    Przez: Saturn1985
POwcy z LMu usuwają komentarze
Dodano: 10.11.2020 11:00    Przez: i tyle w temacie

KOMENTARZE

ufff jakie szczęście że opłaty będą w połowie stawki innych miast....a może sami sobie zabierzcie premie i nagrody oraz zmniejszcie wynagrodzenia w urzędzie i spółkach miejskich, idą na to grube miliony z naszych POdatków!!!!....oj niedługo w Koninie zabrzmi stare (bo za rządów PO w kraju często używane) ale już dawno niesłyszane ZŁODZIEJE ZŁODZIEJE
Dodano: 09.11.2020 20:39    Przez: złodzieje
Nic nie wejdzie,bo każdy radny,oraz krewni i znajomi mają jakiś interes,więc nie będą sobie bata kręcić.
Dodano: 09.11.2020 21:35    Przez: tubylec miejscowy
POwcy z LMu usuwają komentarze
Dodano: 10.11.2020 11:00    Przez: i tyle w temacie
Tak jest,nic z tego nie będzie,bo każdy z nich ma mały interes,który uniemożliwia.
Dodano: 10.11.2020 12:44    Przez: Marysia
Wody gruntowe zasila woda z pól. Miasta w Polsce to 5% powierzchni kraju. Nie wpajajcie ludziom głupoty. Wystarczy wprowadzić 4% podatku dla wszystkich przedsiębiorców, inwestorów, zlikwidować administrację do min, uprościć prawo i zobaczylibyscie ile pieniędzy zostanie w kieszeni mieszkańców. Konin nagle stałby się drugą Andorą.
Dodano: 10.11.2020 16:08    Przez: Saturn1985
...albo drugim "San Escoban'em"
Dodano: 11.11.2020 08:49    Przez: xyz xyz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.