Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18152) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 9oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (7)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Kleczew. Prokurator umorzył śledztwo ws. radnego Mariana K.

Dodano: 12.11.2020 13:50
Źródło: LM.pl

Poświadczył nieprawdę, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, ale jego czyn miał małą społeczną szkodliwość. Śledztwo ws. Mariana K., radnego Kleczewa, zostało umorzone.

Jak informowaliśmy na początku października, Marianowi K., radnemu Rady Miejskiej w Kleczewie, Prokuratura Rejonowa w Koninie postawiła dwa zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy. Radny miał dwukrotnie - 25 czerwca i 20 sierpnia 2019 r. - godzinę przed rozpoczęciem posiedzenia podpisać listy obecności Komisji Porządku Publicznego po czym nie stawić się na obradach tej komisji. W wyniku tego działania otrzymał dietę w pełnej wysokości, zamiast pomniejszonej o pięć procent (łącznie 128,84 zł).

27 października Prokuratura Rejonowa w Koninie umorzyła śledztwo z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Jak wykazali śledczy radny ,,składając podpisy na kartach obecności poświadczył nieprawdę, a zarazem działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, bowiem był świadomy, iż potwierdzona nieobecność na posiedzeniu skutkuje pomniejszeniem przysługującej mu diety, jak również, że poświadczenie nieprawdy na listach obecności wprowadzi w błąd konkretne organy Urzędu Gminy i Miasta Kleczew, skutkiem tego doprowadzi do faktycznego wypłacenia mu nienależnych diet".

Dlaczego prokurator zdecydował się śledztwo umorzyć? Jak wynika z uzasadnienia, radny przedstawił opinię prawną, według której nie istnieją szczegółowe uregulowania dot. wypłacania diet w przypadku tylko częściowej obecności na posiedzeniu. 20 sierpnia Marian K. na komisji się natomiast zjawił, przebywał chwilę, po czym wyszedł. Jak wykazuje również prokurator: ,,W protokole z posiedzenia komisji stwierdzana jest niezgodność protokołu z jego załącznikiem, który stanowi lista obecności uczestników posiedzenia. Przewodniczący posiedzenia powinien sprostować ten fakt, sporządzić nową listę obecności, a jeżeli zauważy ten fakt po posiedzeniu komisji winien zasygnalizować to w dziale księgowości, w którym naliczane są diety".

Okolicznością wpływającą na umorzenie był również fakt, że radny szkodę naprawił. W lutym i czerwcu tego roku przelał odpowiednio 67,25 zł i 67,86 zł (różnicę pomiędzy należną, a pobraną dietą wraz z odsetkami) na konto gminy. - Oceniając rozmiar szkody, jaka została spowodowana przez podejrzanego, która została przez niego w całości naprawiona, stwierdzić należy, iż jej uszczuplenie nie naraziło w sposób istotny budżetu gminy Kleczew na straty - przekonuje prokurator w uzasadnieniu.

Postanowienie nie jest prawomocne, obie strony mogą się jeszcze złożyć na nie zażalenie.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Brawo! Tylko takie rozwiązanie tej sprawy jest zasadne...!!! To przede wszystkim wina przewodniczącego posiedzenia, że nie sprostował listy obecności i nie przekazał tego do działu księgowości...!!! Tak wieloletni radny nie połaszczyłby się na jakąkolwiek nielegalną korzyść majątkową... tylko Jego reputacja ucierpiała na tym najbardziej...!!!
Dodano: 12.11.2020 16:36    Przez: Wiedźma

KOMENTARZE

Brawo! Tylko takie rozwiązanie tej sprawy jest zasadne...!!! To przede wszystkim wina przewodniczącego posiedzenia, że nie sprostował listy obecności i nie przekazał tego do działu księgowości...!!! Tak wieloletni radny nie połaszczyłby się na jakąkolwiek nielegalną korzyść majątkową... tylko Jego reputacja ucierpiała na tym najbardziej...!!!
Dodano: 12.11.2020 16:36    Przez: Wiedźma
Wieloletni radny podpisał listę, ale dziwnym trafem " zawieruszył się" i nie dotarł na posiedzenie? Tłumaczenie na poziomie dziecka w przedszkolu" To nie ja, to on. Wstyd pozostał.
Dodano: 12.11.2020 18:05    Przez: kleczewiak

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.