Dzisiaj jest piątek 14 maja 2021, imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16550) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (76) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 11oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mustang ma szansę na drugie mistrzostwo Polski. Fi ... (1)Konin. Na Warszawskiej pożar samochodu. Dym widocz ... (3)

Zmarł ks. Eugeniusz Makulski. Budowniczy sanktuarium w Licheniu miał 92 lata

Dodano: 12.11.2020 18:42
Źródło: LM.pl

Zmarł budowniczy bazyliki i wieloletni kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Miał 92 lata.

Ks. Eugeniusz Makulski w 1954 roku wstąpił do klasztoru marianów w Skórcu, gdzie złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 roku we Włocławku. Od 1966 roku był kustoszem licheńskiego sanktuarium, gdzie przygotowywał uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Przez lata, z niewielkiego Lichenia Starego uczynił jedno z największych sanktuariów maryjnych. Był też inicjatorem powstania bazyliki, której budowę nadzorował. W 2004 roku przestał być kustoszem, ale został w licheńskim domu zakonnym. O budowniczym sanktuarium zrobiło się znowu głośno w ubiegłym roku, po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W produkcji o przypadkach wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne, pojawiła się również historia ks. Eugeniusza Makulskiego. Efektem była decyzja Stolicy Apostolskiej o odsunięciu byłego kustosza od działalności duszpasterskiej. Natomiast sprzed bazyliki zniknął pomnik ks. Makulskiego klęczącego przed papieżem Janem Pawłem II. Pomnik na miejsce wrócił, ale już bez postaci byłego kustosza sanktuarium. 

Dzisiaj w godzinach porannych zmarł w konińskim szpitalu. Jak informuje Robert Adamczyk z Biura Prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. Eugeniusza Makulskiego. Kiedy szczegóły zostaną ustalone, z pewnością o nich poinformujemy.

 

fot. archiwum

  • Zmarł ks. Eugeniusz Makulski. Budowniczy sanktuarium miał 92 lata

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

To nie ten, co pomnik musieli zasłonić w związku z pedofilia? Tutaj cisza a na fb mase komentarzy o tym. To jak to było? Święty licheńczyk czy nie?
Dodano: 12.11.2020 19:41    Przez: Ba Ko
avatar Wszędzie układy, jeden po dziesięciu latach kapłaństwa dostaje Licheń do administrowania, a inny lata po parafiach jako wikary, nadzoruje różne przedsięwzięcia i nie jest godzien by zostać proboszczem nawet małej parafii, a jeszcze inny wybuduje kościół i trzeba go przenieść, by zwolnić miejsce....innemu czcigodnemu
Dodano: 12.11.2020 19:15    Przez: Romek Ress
avatar Sam sobie pomnik za życia postawił, który przedstawiał jak Czcigodny w darze dał Bazylikę JPII.. tylko zapomniał o jednym malutkim szczególe. Mianowicie: nie miałby co Papieżowi ofiarować gdyby ludzie pieniędzy autokarami by nie zwozili.
Dodano: 12.11.2020 19:55    Przez: Romek Ress
avatar nie byłoby prdofilii??? a ilu pedofilów ma nawet mądre i bardzo ładne zony, a i tak molestują swoje pasierbice, pasierbów, córki, synów, bratanków, siostrzeńców, sąsiadów.... Małżeństwo nie wyleczy pedofilka
Dodano: 12.11.2020 21:54    Przez: Romek Ress
Celibat powinien być zniesiony, nigdzie w Biblii nie ma o tym mowy, a KK wprowadził ten zapis, aby majątki nie przechodziły na rodziny księży- ich żony i dzieci, tylko pozstawały pod "opieką" Kościoła...!!! Gdyby księża mieli rodziny, nie byłoby pedofilii... a także podchodzilby do spraw szarego człowieka i Jego problemów życiowych w inny sposób...!!! Przecież ksiądz czy zakonnica to też człowiek, który ma potrzeby seksualne i potrzebę Miłości...!!!
Dodano: 12.11.2020 21:52    Przez: Wiedźma

KOMENTARZE

Teraz wstydźcie się Ci którzy chodziliście do niego brać komunię(jego dłonie robiły cudeńka, nie wiadomo czy je mył przed komunią brrrr.....) i modliliście się u niego. Jego rodzinę (pozdrawiam Niewczasową administratora Spółdzielni mieszkaniowej Wschód)złodziejkę piłek z II osiedla z czasów mojego dzieciństwa.
Dodano: 13.11.2020 21:59    Przez: Rzygam
3 z 3
<<123

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.